Ռուսական գազի միջին գինը Գերմանիայի սահմանին 2016 թվականի մարտին փետրվարի համեմատ նվազել է 14,6%-ով, կազմելով $147,2՝ 1000 խմ դիմաց:
Այդ մասին է հայտնում ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարությունը՝ հղում անելով Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տվյալներին:
2015 թ. մարտի համեմատ ռուսական գազի արժեքը նվազել է 56%-ով: 2016 թ. հունվար-մարտին նրա գինը կազմել է $167,6՝ 1000 խմ դիմաց, ինչը 50,2%-ով պակաս է 2015 թ համապատասխան ժամանակահատվածի արժեքից:
Ապրիլին ՌԴ-ից Հայաստան ներկրվող գազի գինը $165-ի փոխարեն սահմանվել է $150: Նախաձեռնությունը հայկական կողմինն էր՝ Երևանը բացատրում էր գազի էժանացման անհրաժեշտությունը միջազգային շուկաներում «երկնագույն վառելիքի» էժանացմամբ:
Եվրոպայում գնանկման հիմնական պատճառը նավթի գների շարունակական անկումն է. գազի գինը կապվում է բարելի արժեքին ու հաստատվում 6-9 ամիս ժամանակով:
Ապրիլի 27-ին «Գազպրոմ-Արմենիան» դիմել է ՀԾԿՀ՝ գազի սակագները սպառողների համար էժանացնելու հայցով: Մինչև 10 հազար խմ սպառողների համար գազն առաջարկվում է էժանացնել՝ 1000 խմ դիմաց 156 հազար դրամից մինչև 146.7 հազար դրամ, 10 հազար խմ-ի ավել սպառողների համար՝ մինչև $257.56, գործող $276.98 դիմաց:

29 Апрель 2016 - 19:02 AMT
Средние контрактные цены на российский природный газ на границе Германии в марте 2016 г. уменьшились на 14,6 % относительно предыдущего месяца и составили $147,2 за 1000 куб.м.
Об этом сообщаеся в мониторинге минэкономразвития РФ со ссылкой на данные Международного валютного фонда.
По сравнению с мартом 2015 г. цена на газ снизилась на 56%. В январе-марте 2016 г. цена на природный газ составила 167,6 долл. США за тыс. куб. м., что на 50,2 % ниже января-февраля 2015 года.
Ключевым фактором продолжающегося снижения контрактных цен на российский газ на европейском рынке является отрицательная динамика нефтяных котировок в 2015 году, отмечается в документе. Цены на природный газ в контрактах привязаны к нефтяным котировкам с временным лагом 6 – 9 месяцев)
В ходе визита РФ Дмитрия Медведева в Армению в апреле было подписано соглашение об изменении цены на российский газ с $165 до $150 за 1000 куб.м. Инициатива изменения цены исходила из Еревана: правительство объясняло необходимость удешевления конъюктурой на мировых энергетических рынках.
27 апреля компания «Газпром-Армения» подала заявку на пересмотр тарифов на газ для армянских потребителей. Для абонентов, потребляющих до 10 тыс куб. м газа в месяц, предлагается снизить цены с 156.000 до 146.700 драм за 1000 куб. М. Для абонентов, потребляющих свыше 10 тыс куб. м, предлагается снизить с $276.98 до $257.56 в драмовом эквиваленте.