30 Ապրիլ 2016 - 07:34 AMT
Եվրոպական հեռարձակողների միությունը (EBU) կարգադրել է հեռացնել տեղեկությունը Եվրատեսիլում որոշ դրոշների կիրառումն արգելելու վերաբերյալ` համարելով այն նախնական և հրապարակման ոչ ենթակա:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները Եվրատեսիլի կազմակերպիչների վրա հղումով հայտնել էին, որ մրցույթում արգելվում է ծածանել որոշ չճանաչված տարածաշրջանների` Բասկերի երկրի, ԼՂՀ-ի, Պաղեստինի, Կոսովոյի, Ղրիմի, Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետության, ինքնահռչակ Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության և Մերձդնեստրի դրոշները:
Բասկերի երկրի առկայությունն այդ շարքում Իսպանիայի իշխանությունների տարակուսանքն ու դժգոհությունն էր առաջացրել: Վերջիններս հիշեցրել էին, որ այդ դրոշը երկրի ինքնավար համայնքներից մեկի պաշտոնական խորհրդանիշն է և պահանջել էին շտկել սխալը:
EBU-ն կարգադրել է Globe Arena-ի և տոմսերի վաճառքի AXS կայքից հեռացնել արգելված դրոշների մասին տեղեկությունը, ասվում է Եվրատեսիլի հայտարարության մեջ, որը հրապարակել է Իսպանիայի TVE պետական հեռուստատեսությունը: Առաջիկայում այդ էջերում, ինչպես նաև Eurovision.tv-ի պաշտոնական էջում կտեղադրվի ճիշտ տեքստը մրցույթում արգելված խորհրդանիշների մասին:
EBU-ն նաև ներողություն է խնդրել նրանցից, ում զգացմունքները ոտնահարվել են ցանկի հրապարակման պատճառով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Եվրատեսիլ-2016»-ին Հայաստանը ներկայացնում է Իվետա Մուկուչյանը: Նա հանդես է գալու «LoveWave» երգով: Հայաստանը ելույթ կունենա 1-ին կիսաեզրափակչի ընթացքում` 7-րդ համարի ներքո: Եվրատեսիլ 2016-ին կմասնակցի 43 երկրի ներկայացուցիչ: Մրցույթի կարգախոսն է Come together (Միավորվենք):
«Եվրատեսիլ» երգի մրցույթում որոշակի կանոններ են փոխվել։ «Եվրատեսիլ 2016»-ին Մեծ հնգյակի երկրների (Ֆրանսիա, Իսպանիա, Գերմանիա, Իտալիա, Մեծ Բրիտանիան) և մրցույթն ընդունող Շվեդիայի ներկայացուցիչներն իրենց ելույթները սկսելու են կիսաեզրափակիչ փուլից, բայց ինքնաբերաբար հայտնվելու են եզրափակիչ փուլում։ Ավելին, նրանք կունենան կիսաեզրափակիչ փուլի մյուս մասնակիցների համար քվեարկելու իրավունք։

Европейский вещательный союз (EBU) распорядился убрать информацию о запрете флагов на «Евровидении», которую назвал предварительной и не предназначавшейся для публикации.
Ранее СМИ со ссылкой на организаторов Евровидения сообщили, что на конкурсе запрещены все флаги регионов, провинций, спорных территорий, а также религиозная и политическая символика. В этот «черный список» входит флаг террористической группировки «Исламское государство», а также флаги испанского автономного сообщества Страна басков, Нагорного Карабаха, Палестины, Косово, Крыма, Турецкой Республики Северного Кипра, самопровозглашенной Донецкой народной республики и Приднестровья.
Упоминание Страны басков вызвало недоумение и недовольство испанских властей, которые потребовали исправить ошибку и напомнили, что этот флаг – официальный символ одного из автономных сообществ страны.
EBU отдал распоряжение убрать с сайта Globe Arena, на которой в Стокгольме будет проходить конкурс, и сайта агентства по продаже билетов AXS информацию о запрещенных флагах, говорится в заявлении «Евровидения», которое публикует государственное телевидение Испании TVE.
В ближайшее время на этих страницах, а также на официальной странице Eurovision.tv будет размещен правильный текст по запрещенной на конкурсе символике.
EBU также принес извинения тем, чьи чувства были задеты в связи с публикацией этого списка, передает РИА Новости.
Музыкальный конкурс песен «Евровидение-2016» пройдет в столице Швеции Стокгольме. В октябре 2015 года стало известно, что Армению на конкурсе представит армянская певица Ивета Мукучян.Она исполнит песню «LoveWave». Армения выступит в первом полуфинале под номером 7. В «Евровидении-2016» примут участие 43 страны.