ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորնբյորն Յագլանդը մեկնաբանել է ադրբեջանցի հայտնի քաղաքական գործիչ Իլգար Մամեդովին կալանքի տակ թողնելու Ադրբեջանի դատարանի որոշումը:
«Նորություններն Ադրբեջանից այն մասին, որ դատարանն ուժի մեջ է թողել Բաքվում Եվրոպայի խորհրդի Քաղաքական հետազոտությունների դպրոցի ղեկավար Մամեդովին կալանավորելու որոշումը, խորը մտահոգություն են առաջացնում: Ադրբեջանի դատարանը հերթական անգամ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորեց ՄԻԵԴ որոշումները կատարելու իր երկրի պարտավորությունների հանդեպ:
Մամեդովն արդեն 3 տարի է բանտարկված է, չնայած կա Եվրադատարանի որոշումն այն մասին, որ նրա քաղաքական հետապնդումը քաղաքական դրդապատճառներ ուներ և դրա նպատակն էր պատժել նրան կառավարությանը քննադատելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Յագլանդը նշել է նաև, որ անկատար դատարանի միջոցով մարդու ազատությունից զրկելը հարձակում է Եվրոպայում գործող մարդու իրավունքների համակարգի վրա:
«Կոչ եմ անում նախագահ Ալիևին, որպես Սահմանադրության երաշխավորի, ապահովել, որպեսզի Ադրբեջանը կատարի իր պարտավորություննները ՄԻԵԴ շրջանակում»,-ասվում է Յագլանդի հայտարարության մեջ, հայտնում է contact.az-ը: Ավելի վաղ ԵԽ նախարարների կոմիտեն հիշեցրել էր նախորդ 5 որոշումների և միջանկյալ բանաձևերի մասին` մտահոգություն հայտնելով, որ չնայած ՄԻԵԴ փաստած հիմնարար ազատությունների խախտումներին Մամեդովի գործում, վերջինս դեռ կալանքի տակ է:
2013թ. մարտի 17-ին Շեքիի ծանր հանցագործությունների դատարանը 18 անձանց ազատազրկման տարբեր ժամկետների դատապարտեց Իսմայիլլիում անկարգություններ կազմակերպելու և մասնակցելու մեղադրանքով: ReAl շարժման առաջնորդ Իլգար Մամեդովը 7 տարվա ազատազրկման դատապարտվեց, «Մուսավաթ» կուսակցության փոխնախագահ Թոֆիկ Յաղուբլուն` 5 տարվա ազատազրկման: Եվս 8 մարդ դատապարտվեց մինչև 8 տարի ազատազրկման:

30 Апрель 2016 - 11:34 AMT
Генеральный секретарь Совета Европы Торнборн Ягланд выступил с заявлением в связи с отказом суда в Азербайджане освободить известного политического деятеля Ильгара Мамедова.
«Новости из Азербайджана о том, что суд оставил в тюрьме Ильгара Мамедова, главу Школы политических исследований Совета Европы в Баку, вызывают глубокое беспокойство. Суд Азербайджана в очередной раз проявил неуважение к обязательствам своей страны исполнять решения Европейского суда по правам человека.
Ильгар Мамедов уже 3 года сидит в тюрьме, несмотря на решение Евросуда о том, что его преследование было политически мотивировано и имело цель наказать его за критику правительства»,- сказано в заявлении Янглада.
Генсек Совета Европы также подчеркнул, что лишение человека свободы через ущербный суд – является атакой на систему прав человека, установленную в Европе.
«Я призываю президента Ильхама Алиева, как гаранта Конституции, обеспечить, чтобы Азербайджан выполнял свои обязательства в рамках Европейской конвенции по правам человека», – сказано в заявлении Янглада, передает contact.az.
Ранее комитет министров Совета Европы, напоминая о своих предыдущих 5 решениях и промежуточных резолюциях, выразил обеспокоенность тем, что несмотря на установление ЕСПЧ нарушения в отношении Ильгара Мамедова фундаментальных свобод, он все еще не освобожден.
17 марта 2013 года Шекинский суд по тяжким преступлениям приговорил к разным срокам лишения свободы 18 человек за участие и организацию беспорядков в Исмаиллы. Лидер движения ReAl Ильгар Мамедов получил 7 лет лишения свободы, заместитель председателя партии «Мусават» Тофиг Ягублу – 5 лет. До 8 лет лишения свободы получили еще восемь человек.