«Սիրիայի ազատ բանակի» կազմի մեջ մտնող զինյալ խմբավորումները հայտարարել են միասնական ռազմական դաշինքի ստեղծման մասին, որը կոչված է արձագանքելու հարձակումներին Սիրիայի ցանկացած շրջանում:
«Մենք` Սիրիայի ամբողջ տարածքի զինյալ ջոկատներս, միասնական դաշինք ենք ձևավորում: Ցանկացած հարձակում այն տարածքում, որտեղ կան մեր ստորաբաժանումները, կգնահատվի որպես հարձակում մեր ջոկատների դեմ, Սիրիայի ամբողջ տարածքում: Եվ մենք մեզ պատասխանելու իրավունք ենք վերապահում»,-ասվում է հայտարարության մեջ, որին միացել է 37 ջոկատ:
Հայտարարության մեջ ասվում է նաև, որ հրադադարի ռեժիմը գործնականում տապալված է, իսկ կառավարական զորքերը ինտենսիվ ռմբակոծություններ են իրականացնում, մասնավորապես, Հալեպում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին: :
Ավելի վաղ «Սիրիայի ազատ բանակը» հայտարարել էր, որ Հալեպի գնդակոծությունների պատճառով, չի պահպանի «լռության ռեժիմը», որը մայիսի լույս 1-ի գիշերը հայտարարվել է Դամասկոսի արվարձանում` 24 ժամով և Լաթաքիայում` 72 ժամով: Ավելի ուշ դրա գործողությունը Դամասկոսում երկարաձգվեց` պայմանավորված դրական արդյունքներով:
Սիրիայի տարածքում ՌԴ Հակառակորդ կողմերի հաշտեցման կենտրոնի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Սերգեյ Կուրալենկոն հայտնել էր, որ կողմերն ակտիվորեն բանակցում են Հալեպի գավառում լռության ռեժիմի հաստատման շուրջ: Քաղաքի բնակելի թաղամասերը վերջին օրերին ահաբեկիչների կողմից ենթարկվել են ականանետային և հրթիռային գնդակոծման:
«Սիրիայի ազատ բանակը» ստեղծվել է Սիրիայում հակամարտության մեկնարկից հետո, դա ընդդիմության մարտական թևն է: Նրա հիմքն են կազմում բամաթիվ զինյալ խմբավորումները, որոնք հիմնականում բաղկացած են կառավարական բանակի դասալիքներից և Ասադի ուժերի դեմ կռված գրոհայիններից: Ասադի ռեժիմի ոչնչացումն է «Սիրիայի ազատ բանակի» հիմնական նպատակը, որին աջակցում են Թուրքիան և ԱՄԷ-ն: «Սիրիայի ազատ բանակը» զգալի տարածքներ է վերահսկում Իդլիբում և Հալեպում, ինչպես նաև երկրի հարավում:

2 Май 2016 - 13:15 AMT
Вооруженные группировки, входящие в состав оппозиционной «Сирийской свободной армии» (ССА), объявили о создании единого военного блока, который призван реагировать на нападения в любом районе Сирии.
«Мы, вооруженные отряды со всей Сирии, формируем единый блок. любое нападение, совершенное на территории, где присутствуют наши подразделения, будет расцениваться как нападение против всех отрядов на всей территории Сирии, и мы оставляем за собой право ответить на него», – говорится в заявлении, под которым подписались 37 отрядов в составе ССА.
В заявлении также говорится, что режим прекращения огня практически сорван, а правительственные силы ведут интенсивные бомбардировки, в частности, в Алеппо, передает РИА Новости.
Ранее ССА заявила, что из-за обстрелов Алеппо не будет придерживаться «режима тишины», который был введен в полночь 30 апреля в пригороде Дамаска на сутки и в Латакии на 72 часа. Позднее его действие в Дамаске продлили в связи с положительными результатами. В течение этого времени запрещено ведение боевых действий и применение всех видов вооружений.
Начальник российского Центра по примирению враждующих сторон на территории Сирии генерал-лейтенант Сергей Кураленко сообщил, что стороны активно ведут переговоры по установлению режима тишины и в провинции Алеппо. Жилые кварталы города с понедельника подвергались массированным минометным и ракетным обстрелам террористов. 30 апреля там также зафиксировали три случая нарушения перемирия.
Режим прекращения огня в Сирии вступил в силу 27 февраля. Перемирие не распространяется на районы, где действуют запрещенные в ряде стран организации «Исламское государство», «Джебхат ан-Нусра» (сирийское подразделение «Аль-Каиды») и другие группировки, признанные Советом Безопасности ООН террористическими.
«Свободная сирийская армия» была создана вскоре после начала конфликта в Сирии и является боевым крылом оппозиции. Ее основу составляют многочисленные разрозненные боевые группировки, сформированные в основном из дезертиров и воевавшие против войск президента Башара Асада. Уничтожение режима Асада является основной целью ССА, которая получает поддержку от Турции и ОАЭ. Сейчас «Свободная сирийская армия» контролирует незначительные территории в провинциях Идлиб и Алеппо и на юге страны.