ԱՄՆ-ն դեռևս հանդես չի գալիս Հալեպի շրջանում անվտանգության գոտու ստեղծման օգտին` հակամարտության կարգավորման հեռանկարները պետք է մշակվեն ՄԱԿ դեսպանորդ Ստեֆան դը Միստուրայի մասնակցությամբ բանակցությունների արդյունքում: Այսպիսի հայտարարություն է արել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին:
«Ես չէի շտապի: Կարգավորման դրույթների մի մասը մշակվում է պետքարտուղար Ջոն Քերիի, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դը Միստուրայի քննարկումների ժամանակ»,-հայտարարել է Քիրբին ճեպազրույցում:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն կողմ է, որպեսզի «ամբողջ Սիրիան դառնա անվտանգության գոտի»:
«Մենք աշխատում ենք այն դրույթների վրա, թե ինչպես ենք պատրաստվում վերականգնել հրադադարը, որտեղ որ այն խախտվում է»,-հավելել է Քիրբին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Չնայած հայտարարված հրադադարին` զինյալ ահաբեկչական խմբավորումները շարունակում են գնդակոծել և հրթիռակոծել Հալեպը, որի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ, այդ թվում հայերի շրջանում:
Մայիսի 2-ին զինյալ ահաբեկչական խմբավորումները հրթիռակոծում են Հալեպի Սուլեյմանիե շրջանը: Վերջին տվյալներով 7 զոհ, 66 վիրավոր կա: Վիրավորների թվում երկու հայուհի կա՝ մայր և դուստր: Ապրիլի 30-ին մահացել է մի քանի օր առաջ Հալեպի հրթիռակոծման հետևանքով ծանր վիրավորված Ամի Ավագյանը:
Ապրիլի 28-ին Հալեպի Նոր գյուղի շրջանը հրթիռակոծվել է ահաբեկչական խմբավորումների կողմից. 6 զոհ, 43 վիրավ: Հալեպում ապրիլի 27-ին կրկին հրթիռակոծության թիրախ է դարձել քրիստոնեաբնակ Ազիզիյե թաղամասը. 4 զոհ և 25 վիրավոր:

3 Май 2016 - 07:26 AMT
США пока не выступают за создание зоны безопасности в районе Алеппо, перспективы урегулирования конфликта должны быть выработаны в ходе переговоров с участием спецпосланника ООН Стаффана де Мистуры, заявил официальный представитель госдепартамента Джон Кирби.
«Я бы не стал забегать вперед. Некоторые из модальностей (урегулирования) вырабатываются в ходе обсуждений госсекретаря Керри с министром Лавровым и спецпосланником де Мистурой», — заявил Кирби на брифинге.
Он отметил, что США выступают за то, чтобы «вся Сирия стала зоной безопасности», передает РИА Новости.
«Детали того, как мы собираемся восстановить (перемирие), где оно нарушается – это то, над чем мы работаем», — добавил Кирби.
Несмотря на объявленное перемирие, боевики террористических группировок продолжают обстрел Алеппо, вследствие чего есть жертвы и раненые, в том числе и среди армянского населения города.
Вооруженные террористические группировки 2 мая вели артобстрел по кварталу Сулеймание в Алеппо. Артобстрелу были подвергнуты также кварталы Мокампе, Хелтие, Азизие, Мейит Али, Чаприе, Нор Гюх, Телефон Ауаи, Тым ал Арапи, а также общественный парк и проспект Неель. По последним данным, есть 7 жертв, еще 66 человек ранены, из которых двое – армяне.
30 апреля скончалась тяжело раненая за несколько дней до этого в результате артобстрела Алеппо Ами Авагян. 28 апреля армянонаселенный квартал Алеппо Нор Гюх подвергся обстрелу со стороны террористических группировок: 6 человек погибли, еще 43 ранены. 27 апреля в Алеппо подвергся артобстрелу христианский квартал Азизие, в результате чего 4 человека погибли, 25 получили ранения.