3 Մայիս 2016 - 07:40 AMT
Նախնական տվյալներով մայիսի 1-ին հայ-ադրբեջանական շփման գծի Թարթառի հատվածում սպանվել է Ադրբեջանի ԶՈւ մեկ զինծառայող, ում մայիսի 2-ին հուղարկավորել են Բաքվի Սաբունչու շրջանի գերեզմանատանը:
Զինծառայողի զոհվելու մասին հայտնել է «Ռազմինֆո»-ն՝ պարզելով տեղեկությունը ադրբեջանական բաց աղբյուրների մշտադիտարկման արդյուքնում: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը և իշխանամետ լրատվամիջոցները որևէ տեղեկություն չեն հայտնել զինծառայողի մահվան մասին: Սակայն Զինծառայողի սպանության լուրն ավելի ուշ հաստատել է նաև ադրբեջանական ընդդիմադիր Meydan.tv լրատվակայքը։ Ըստ նշված լրատվակայքի տվյալների՝ 1996 թ. ծնված Մեմմեդով Էլմար Իլհամ օղլուն սպանվել է «հայկական գնդակից»։
Նշվում է, որ զինծառայողը ծառայության է մեկնել անցյալ տարի, սակայն համազգեստով նկարներից մեկում երևում է, որ 2015-ին զինծառայողն արդեն պետք է զորացրվեր: Ենթադրվում է, որ սպանվածը կարող էր լինել նաև պայմանագրային: Տեղեկությունները դեռևս հստակեցվում են:
Չնայած զինծառայողի թաղման նկարներին, որոնցում երևում են նաև Սաբունչիի շրջանի ադմինիստացիայի կողմից տեղադրված ծաղկեպսակներ, զինծառայողի մահվան մասին մինչ այժ որևէ տեղեկություն, բացի սոցցանցային գրառումներից, չի հաջողվել հայտնաբերել:
2016-ի ապրիլյան մարտերի ընթացքում ադրբեջանական կողմի սպանված զինծառայողների մասին տվյալներ հայտնում էր ադրբեջանական ընդդիմադիր Meydan.tv լրատվակայքի համակարգող, գերմանաբնակ ադրբեջանցի բլոգգեր Հաբիբ Աբդուլլաևը: Սակայն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը վերջինիս պաշտոնապես մեղադրեց «պետական գաղտնիք» տարածելու համար՝ հրահանգելով «զերծ մնալ նման տեղեկություններ» տարածելուց: Իսկ լրատվակայքի` Ադրբեջանում եղած անձնակազմի դեմ հարուցվել է քրեական գործ:

3 Май 2016 - 08:23 AMT
По предварительным данным, 1 мая на Тертерском участке армяно-азербайджанской линии соприкосновения был убит военнослужащий ВС Азербайджана. 2 мая его похоронили на кладбище района Сабунчи в Баку. Об этом Разминфо стало известно в результате мониторинга азербайджанских открытых источников.
Минобороны и СМИ Азербайджана пока не сообщали никаких данных о смерти военнослужащего. Позднее об убийстве военнослужащего сообщил также азербайджанский оппозиционный новостной сайт Meydan.tv. Согласно опубликованным на сайте данным, Мамедов Эльмар Ильхам оглу 1996 г.р. погиб от «армянской пули».
Отмечено, что военнослужащий поступил на службу в прошлом году, однако по фотографиям, где он в форме, видно, что в 2015 он уже должен был быть освобожден. Предполагается, что убитый мог быть контрактным служащим. Данные пока уточняются.
Несмотря на фотографии с похорон военнослужащего, на которых видны также венки от администрации района Сабунчи, никакой информации, кроме записей в соцсетях, о смерти военнослужащего не удалось отыскать.
Об убитых в ходе апрельских боев азербайджанских солдатах сообщал координатор азербайджанского оппозиционного новостного сайта Meydan.tv, проживающий в Германии азербайджанский блогер Хабиб Абдуллаев. Однако министерство обороны Азербайджана официально обвинило его в разглашении «государственной тайны», приказав «воздержаться от распространения подобной информации». А в отношении работников сайта в Азербайджане было возбуждено уголовное дело.