«Ջեբհաթ ան Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներն ու նրանց դաշնակիցները մեծ գրոհ են սկսել Հալեպի ուղղությամբ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին իր աղբյուրի վրա հղումով:
«Ան Նուսրայի» ահաբեկիչներն ու նրանց դաշնակիցները գրոհում են Հալեպը գիտական ավանի կողմից: Բանակն ու աշխարհազորը հետ են մղում գրոհը, աջակցում են նաև Սիրիայի ՌՕՈւ ինքնաթիռները»,-ասել է զրուցակիցը:
Գրոհից առաջ ահաբեկիչները գնդակոծել են Հալեպի «Դաբիթ» հիվանդանոցը: Զոհվել է ավելի քան 10 մարդ, տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Հալեպի աշխարհազորում սեփական աղբյուրի վրա հղումով:
«Ահաբեկիչները հրթիռներով գրոհել են Հալեպի «Դաբիթ» հիվանդանոցը: Ավելի քան 10 զոհ կա, տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են, վիրավորներից շատերի վիճակը ծանր է»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Մայիսի 2-ին ահաբեկիչները գրոհի փորձ ձեռնարկեցին Հալեպի արևմտյան և հյուսիս-արևմտյան հատվածներում: Կառավարական զորքերը հետ մղեցին գրոհայինների հարձակումը Սիրիայի ՌՕՈւ աջակցությամբ: Արդեն մեկ շաբաթից ավելի է Հալեպը գնդակոծվում է ականանետերից և հրթիռային կայանքներից: Ավելի քան 100 խաղաղ բնակիչ է զոհվել:

3 Май 2016 - 12:21 AMT
Сирийская армия и бойцы ополчения отражают крупную атаку террористов «Джебхат Ан-Нусры» и их союзников на город Алеппо, сообщает РИА Новости со ссылкой на источник в ополчении.
По словам источника, террористы и их союзники ведут атаку на Алеппо со стороны научного городка. Армии и ополченцам помогают самолеты ВВС Сирии, рассказал он.
Перед началом наступления террористы подвергли массированному ракетному обстрелу жилые кварталы города, несколько снарядов попало в больницу Даббит. Погибли более 20 человек.
2 мая боевики атаковали Алеппо сразу с пяти направлений, но отступили после работы авиации. При этом в сирийской армии отмечают, что атаки на Алеппо усилились на фоне переговоров о распространении на провинцию «режима тишины».
2 мая террористы пытались перейти в наступление и атаковали позиции армии и ополчения на западе и северо-западе Алеппо. Правительственные войска отбили атаку боевиков при поддержке ВВС Сирии. Массированные минометные и ракетные обстрелы Алеппо продолжаются более недели. Погибли более 100 мирных граждан, в числе которых есть и армяне.