ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը մայիսի 4-ին նիստ է գումարում Հալեպում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Մասնակիցները կլսեն ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերի գծով տեղակալ Ջեֆրի Ֆելթմանի և հումանիտար հարցերով տեղակալ Սթիվեն Օ’ Բրայենի ճեպազրույցը: Այդ մասին հայտնել են ՄԱԿ-ում Եգիպտոսի մշտական ներկայացուցչությունում, որը մայիսին նախագահում է ԱԽ-ում:
Հալեպին նվիրված նիստն ընդգրկվել է օրակարգում: Նման նախաձեռնությամբ մայիսի 3-ին հանդես են եկել Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան: Նախաձեռնությանը սատարել են ՄԱԿ ԱԽ մի շարք այլ անդամներ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մայիսի 3-ին «Ջեբհաթ ան Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներն ու նրանց դաշնակիցները մեծ գրոհ են սկսել Հալեպի ուղղությամբ: Գրոհից առաջ ահաբեկիչները գնդակոծել են Հալեպի «Դաբիթ» հիվանդանոցը: Զոհվել է ավելի քան 10 մարդ, տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են:
Մայիսի 2-ին ահաբեկիչները գրոհի փորձ ձեռնարկեցին Հալեպի արևմտյան և հյուսիս-արևմտյան հատվածներում: Կառավարական զորքերը հետ մղեցին գրոհայինների հարձակումը Սիրիայի ՌՕՈւ աջակցությամբ: Արդեն մեկ շաբաթից ավելի է Հալեպը գնդակոծվում է ականանետերից և հրթիռային կայանքներից: Ավելի քան 100 խաղաղ բնակիչ է զոհվել:
Հալեպի ուղղությամբ գրոհների կապակցությամբ Սիրիայի ԱԳՆ-ն նամակ է հղել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարին և ՄԱԿ ԱԽ նախագահությանը` հայտարարելով, որ դրանով ահաբեկիչները խախտել են «հրադադրի ռեժիմը»:
Սիրիայի գծով ԱՄՆ հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դը Միստուրան հայտարարել է, որ «մարտական գործողությունների դադարեցման ռեժիմը վտանգված է», սակայն, նշել է, որ հուսով է, որ խաղաղ գործընթացը կվերականգնվի:

4 Май 2016 - 09:36 AMT
Совет Безопасности ООН на заседании по ситуации в Алеппо 4 мая заслушает брифинг заместителя генерального секретаря ООН по политическим вопросам Джеффри Фелтмана и замгенсека по гуманитарным вопросам Стивена О'Брайена. Об этом сообщили в постпредстве Египта при ООН, страна является председателем СБ в текущем месяце.
Заседание по положению в Алеппо, где продолжаются боевые действия, было внесено в повестку дня. С подобной инициативой 3 мая выступили Франция и Великобритания. Инициативу поддержали ряд других членов СБ ООН, передает РИА Новости.
3 маясирийская армия и бойцы ополчения отражали крупную атаку террористов «Джебхат Ан-Нусры» и их союзников на город Алеппо.Террористы вели атаку на Алеппо со стороны научного городка.
Перед началом наступления террористы подвергли массированному ракетному обстрелу жилые кварталы города, несколько снарядов попало в больницу Даббит.Жертвами стали по меньшей мере 3 человека, и 15 были ранены.
2 мая террористы пытались перейти в наступление и атаковали позиции армии и ополчения на западе и северо-западе Алеппо. Правительственные войска отбили атаку боевиков при поддержке ВВС Сирии. Массированные минометные и ракетные обстрелы Алеппо продолжаются более недели. Погибли более 100 мирных граждан, в числе которых есть и армяне.
В связи с атаками МИД Сирии направил письмо генеральному секретарю ООН и председателю СБ ООН, заявив о том, что атакой на Алеппо террористы разрушили процесс установления «режима тишины».
Также спецпосланник ООН по Сирии Стаффан де Мистура заявил, что «режим прекращения боевых действий находится в опасности», но отметил, что надеется на перезапуск мирного процесса в ближайшие часы. В свою очередь госсекретарь Джон Керри заявил, что США и РФ надеются организовать «более устойчивый» механизм перемирия в Сирии. Госсекретарь выразил надежду, что соглашение по перемирию в Сирии будет выработано «если не в ближайшие часы, то в ближайшие дни».