Ակնհայտ է, որ գազի սակագնի նվազումը դրական ազդեցություն կունենա տնտեսության վրա: Այս մասին մայիսի 4-ին լրագրողներին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
«Իհարկե դրական ազդեցության ծավալը կամ մակարդակը կախված է նաև իջեցման չափից և այն ոլորտներից, որտեղ գազի գնի նվազեցումը առաջին հերթին ազդեցություն կունենա»,- նշել է նա, գրում է Panorama.am-ը:
Ապրիլի 29-ին «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով (ՀԾԿՀ)՝ բնական գազի սակագնի վերանայման հայտով, որով առաջարկվում է ամսական մինչև 10 հազար խորանարդ մետր գազի սպառում ունեցող բնակչության համար յուրաքանչյուր 1000 խորանարդ մետր գազի սակագինն իջեցնել՝ դարձնելով 146.700 դրամ՝ ներկայում գործող 156.000 դրամի փոխարեն (9.3 դրամով 1 խորանարդ մետր գազի դիմաց)։ Ամսական 10 հազար և ավելի խորանարդ մետր սպառում ունեցողների համար հաշվարկող բանաձևում առաջարկվում է $276.98 սակագինը դարձնել $257.56:
Մինասյանի խոսքերով՝ գազի սակագնի իջեցումը նաև բերելու է էլեկտրաէներգիայի սակագնի իջեցման, դա էլ իր հերթին կբերի ինքնարժեքի նվազեցմանը և մեր ապրանքների մրցունակության բարձրացմանը:
«Բնական է, որ ապրանքների գների վրա նույնպես ազդեցություն կունենա, քանի որ եթե խոսում ենք ավելի ցածր ինքնարժեքի և շուկայում մրցակցային միջավայրի ձևավորման մասին, ակնհայտ է, որ դա կբերի գների որոշակի իջեցման»,- ասել է նախարարը:
Մայիսի 2-ին հայտնի է դարձել, որ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն իր նախաձեռնությամբ սկսում է էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների կողմից էլեկտրաէներգիայի արտադրության և ծառայությունների մատուցման, ինչպես նաև վերջնական սպառողներին վաճառվող էլեկտրաէներգիայի սակագների վերանայման գործընթաց:

Министр экономики Армении Арцвик Минасян 4 мая заявил журналистам,что снижение тарифа на газ положительно повлияет на экономику страны.
«Степень положительного влияния, безусловно, зависит от степени снижения тарифа и тех сфер, на которых это снижение отразится в первую очередь»,- сказал министр, пишет Panorama.am.
Компания «Газпром Армения» 29 апреля обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) с заявкой на пересмотр формулы расчета тарифа на газ. В заявке предлагается для абонентов, потребляющих до 10 тыс куб. м газа в месяц, снизить тариф на газ со 156.000 до 146.700 драма за 1000 куб. м (меньше на 9.3 драма за 1 куб. м). Тариф для абонентов, потребляющих свыше 10 тыс куб. м, предлагается снизить с $276.98 до $257.56 в драмовом эквиваленте.
По словам Минасяна, снижение тарифа на газ приведет к понижению стоимости электроэнергии, а это, в свою очередь, приведет к понижению себестоимости и повышению конкурентоспособности наших товаров.
«Естественно, это отразится и на ценах товаров. Если мы говорим о более низкой себестоимости и формирования на рынке конкурентной среды, очевидно, что это приведет к некоторому снижению цен», – сказал Министр.
2 мая стало извествно, что Комиссия по регулированию общественных услуг по собственной инициативе начинает процесс пересмотра действующих тарифов на электроэнергию.