4 Մայիս 2016 - 11:48 AMT
Ինչպե՞ս խայտաքիսը խանգարեց ֆիզիկոսների աշխատանքին, և կարո՞ղ է արդյոք եռաչափ տպիչը նկարել Ռեմբրանդտի նման: PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 2016-ի ապրիլի առավել ականավոր գիտական իրադարձությունները:
Ապրիլի վերջը բավականին բարդ էր աշխարհի խոշորագույն գիտական ինստիտուտի`Մեծ ադրոնային կոլայդերի համար: Բարձր էներգետիկայով մասնիկների բախումներով փորձերի հերթական սեանսին խանգարեց էլեկտրականության անսպասելի անջատումը: Ավելի ուշ CERN ներկայացուցիչ Արնո Մարսոլիեն հայտնեց, որ միջադեպը տեղի է ունեցել խայտաքիսի պատճառով, որը ծամել է տրանսֆորմատորներից մեկը: Կոլայդերը կարգի բերելու համար որոշ ժամանակ կպահանջվի:
Քվանտային համակարգիչը քվանտային երևույթների վրա հիմնված հաշվիչ սարք է, որը հիանալի ուսումնասիրվել է տեսականորեն: Գործնական տեսակետից նման սարքի ստեղծումը բարդ է, թեև այդ ուղղությամբ հետազոտական խմբերի հսկայական քանակ է աշխատում: Լիարժեք քվանտային համակարգիչը կարող է կատարել գործողություններ, որոնք անհասանելի են ցանկացած այլ հաշվիչ սարքերի համար: Մելբուրնի թագավորական տեխնոլոգիական համալսարանի գիտնականները ներկայացրել են քվանտային պրոցեսորի իրենց տարբերակը, որը կարող է տեղեկատվությունը փոխանցել տարբեր ուղղություններով: Այդ սարքը կարևոր քայլ է քվանտային համակարգչի տվյալների շինայի ստեղծման ճանապարհին, որն, իր հերթին, դասական կառուցվածքի և քվանտային հաշվարկների համադրման հերթական մեխանիզմ է:
Գիտնականների միջազգային խումբը փորձնական ճանապարհով հաստատել է 40 տարի առաջ կանխատեսված նյութի նոր վիճակի գոյությունը, որը հայտնի է որպես քվանտային սպինային հեղուկ: Սովորական մագնիսային նյութում սպիները, որոնք առանձին մասնիկների մագնիսային հատվածներն են, պահում են իրենց ինչպես փոքր մագնիսներ և ջերմաստիճանի կտրուկ նվազման դեպքում կանոնակարգված տեսք են ստանում` մի կողմի ուղղությամբ: Միանգամայն այլ կերպ է իրեն դրսևորում քվանտային սպինային հեղուկը, որն այդպես է կոչվում, քանի որ նրանում էլեկտրոնների սպիները «հեղուկ» վիճակում են մնում, այսինքն կանոնակարգված տեսք չեն ստանում նույնիսկ շատ ցածր ջերմաստիճանի պայմաններում:
Աէրոտիեզերական SpaceX ընկերությունը, որը պատկանում է ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկին, սենսացիոն հայտարարություն է արել. ընկերությունը մտադիր է 2018-ին անօդաչու հետազոտական առաքելություն գործուղել Մարս ի դեմս Dragon տիեզերանավի: Red Dragon առաքելությունը ենթադրում է Falcon Heavy կրող հրթիռի և SpaceX Dragon մոդիֆիկացված կապսուլայի կիրառում: Գիտական առաքելությունը պետք է նմուշառում կատարի Մարսի մակերեսից և հասցնի դրանք Երկիր հետազոտման համար:
Առավել հավակնոտ հայտարարություն հնչեցրին միլիարդատեր Յուրի Միլները և ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը: Նրանք հայտարարել են Breakthrough Starshot նախագծի մեկնարկի մասին, որի նպատակն է տիեզերական սարք ուղարկել դեպի աստղեր 160 մլն կմ/ժ արագությամբ: Ենթադրվում է, որ առաքելությունը կարող է իրականացվել մեկ սերնդի կյանքի տևողության ընթացքում: Հետազոտման և մշակման ծրագրի իրագործման համար, որը կոչված է հաստատելու մի քանի գրամ քաշով նանոապարատին լույսի արագության 20 տոկոսի չափով արագություն հաղորդելու համար լուսային ճառագայթի իմպուլսի կիրառման հայեցակարգը, կներդրվի 100 մլն դոլար: Այդ արագությունով թռիչքը թույլ կտա գործարկումից մոտ 20 տարի անց հասնել Ալֆա Ցենտավրա:
Եվ եթե վերոնշյալ նախագծերը վերաբերում են մոտ ապագային, ապա ապրիլի 9-ի իրադարձությունը համարձակորեն կարելի է հեղափոխություն համարել տիեզերագնացության մեջ: Ամերիկյան SpaceX ընկերության Falcon 9 հրթիռը բազում անհաջողություններից հետո առաջին անգամ վայրէջք կատարեց Ատլանտյան օվկիանոսում գտնվող հարթակի վրա:
Կյանքի առաջացումը Երկրի վրա դարեր շարունակ գիտնականների հետազոտությունների առարկան է: Թեև մոտավոր ընկալում կա, թե որ հանգամանքներն են հանգեցրել առաջին բարդ սպիտակուցների առաջացմանը, ճշգրիտ մեխանիզմը մինչ օրս անհայտ է: Ըստ վերջերս հրատարակված աշխատության, գիտնականների խմբին հաջողվել է լաբորատոր պայմաններում վերարտադրել ռեակցիան, որի արդյունքում հասարակ մոլեկուլները ձևավորել են առավել բարդ կազմավորումներ` «նախա-ՌՆԹ»-ներ: Բանն այն է, որ ժամանակակից գիտական պատկերացումների շրջանակում, կենդանի օրգանիզմները, որոնք այժմ օգտագործում են ԴՆԹ-ն գենետիկ տեղեկատվության պահպանման և փոխանցման համար, նախկինում այդ նպատակով օգտագործել են ՌՆԹ` ռիբոնուկլեինաթթու: ՌՆԹ-ն կարող էր նախատիպ ունենալ, որը կոչվում է ուղղակի «նախա-ՌՆԹ», որն էլ կարող էր դառնալ կյանքի առաջին «աղյուսը»:
Երկար ժամանակ համարվում էր, որ դինոզավրերի անհետացման պատճառը գլոբալ աղետն է եղել. ամենատարածված տարբերակը Երկիր մոլորակի բախումն է հսկայական երկնաքարի հետ: Ռիդինգի համալսարանի գիտնականները եկել են այն եզրակացության, որ դինոզավրերի զանգվածային ոչնչացումը սկսվել էր երկնաքարի անկումից շատ տարիներ առաջ և դրա պատճառը ջրի մակարդակի բարձրացումն էր ծովերում և օվկիանոսներում: Դրա արդյունքում տրոհվեց մեծ գերմայրցամաքը, որը ներառում էր Երկրի ամբողջ մայրցամաքային երկրակեղևը, որի հետևանքով առանձնյակները հայտնվեցին մեկուսացման մեջ: Այդ գործընթացների արդյունքում դինոզավրերը մեկուսացան իրարից և չէին կարող բազմանալ նույն տեմպերով:
Մինչ օրս կապը Զիկա վիրուսով տառապող հղիների և նորածինների մոտ միկրոցեֆալիայի առկայության միջև, որն արտահայտվում է գանգի և հետևաբար գլխուղեղի չափազանց փոքր չափերով, միայն ենթադրություն էր: ԱՄՆ գիտնականներին հաջողվեց հաստատել, որ միկրոցեֆալիայով կամ գլխուղեղի այլ պաթոլոգիայով երեխայի ծնունդը կապ ունի հղի կնոջ մոտ Զիկա վիրուսի առկայության հետ: «Այժմ դա հաստատ է, CDC-ն պարզել է, որ Զիկա վիրուսն իրոք միկրոցեֆալիայի պատճառ է»,-ասել է ԱՄՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի և CDC-ի ղեկավար Թոմ Ֆրիդենը:
Տեխնոլոգիաներ
Շատերը կարծում են, թե արհեստական ինտելեկտը, որքան էլ զարգացած լինի, ունակ չէ ստեղծագործելու ինչպես մարդը: Microsoft-ի, Դելֆտի համալսարանի, Մաուրիխցեյսի թագավորական պատկերասրահի և Ամստերդամում Ռեմբրանդտի տուն-թանգարանի մասնագետները ինչ-որ չափով հերքեցին այդ պնդումը: Մեքենայացված ուսուցման հատուկ ալգորիթմը հետազոտել է Ռեմբրանդտի վրձնին պատկանող դիմանկարները` կազմելով «միջինացված տիպիկ դիմանկար»: Բարձր թողունակության եռաչափ տպիչի օգնությամբ հետազոտողները տպել են ստացված դիմանկարը` հաշվի առնելով ներկի շերտերի հաստությունը:

Как хорек помешал работе физиков, и может ли трехмерный принтер рисовать, подобно Рембрандту? PanARMENIAN.Net представляет наиболее выдающиеся научные события апреля 2016 года.
Конец апреля оказался сложным для крупнейшего научного института в мире – Большого адронного коллайдера. Очередному сеансу экспериментов с высокоэнергетичным столкновением частиц помешало внезапное отключение электричества. В дальнейшем Представитель CERN Арно Марсолье сообщил, что инцидент произошел из-за хорька, пожевавшего один из трансформаторов. Чтобы вернуть Коллайдер в строй, потребуется некоторое время.
Квантовый компьютер – вычислительное устройство, основанное на квантовых явлениях, прекрасно исследован с теоретической точки зрения. С практической стороны создание такого устройства затруднено, хотя огромное число исследовательских групп работает над этим. Полноценный квантовый компьютер сможет выполнять операции, недоступные для любых других вычислительных устройств. Ученые из Мельбурнского королевского технологического университета представили реализацию квантового процессора, способного передавать информацию в различных направлениях. Это устройство стало важным шагом на пути создания шины данных квантового компьютера, что, в свою очередь, представляет очередной механизм совмещения принципов классической архитектуры и квантовых вычислений.
Международная группа исследователей экспериментально подтвердила существование предсказанного 40 лет назад нового состояния вещества, известного как квантовая спиновая жидкость. В обычном магнитном веществе спины — магнитные моменты отдельных частиц — ведут себя как маленькие магниты и при сильном понижении температуры образуют упорядоченную структуру, ориентируясь в одну сторону. Совсем иначе ведет себя квантовая спиновая жидкость: она получила свое название за то, что в ней спины электронов остаются «жидкими», то есть не выстраиваются в упорядоченную структуру даже при очень низких температурах.
Аэрокосмическая компания SpaceX, принадлежащая американскому миллиардеру Илону Маску, сделала сенсационное заявление: она планирует в 2018 году отправить на планету Марс беспилотную исследовательскую миссию в лице космического корабля Dragon. Миссия Red Dragon подразумевает использование ракеты-носителя Falcon Heavy и модифицированной капсулы SpaceX Dragon. В планы исследовательской миссии входит забор образцов приповерхностного грунта с Марса и доставка их на Землю для изучения.
Более амбициозное заявление прозвучало из уст миллиардера Юрия Мильнера и физика Стивена Хокинга. Они объявили о старте проекта Breakthrough Starshot, цель которого — запуск космического аппарата к другим звездам со скоростью 160 млн км/ч. Предполагается, что миссия может быть реализована в течение жизни одного поколения. В программу исследования и разработки, призванную подтвердить концепцию использования импульса светового луча для разгона космического наноаппарата весом несколько граммов до скорости в 20% от скорости света, будет инвестировано $100 млн. Полет на таких скоростях позволит достигнуть альфы Центавра в течение примерно 20 лет после запуска.
И если описанные выше проекты касаются недалекого будущего, то произошедшее 9 апреля событие смело можно назвать революцией в космонавтике. Ракета Falcon 9 американской компании SpaceX, после многочисленных неудач, впервые приземлилась на платформу в Атлантическом океане.
Процесс возникновения жизни на Земле интересует ученых на протяжении многих веков. Хотя существует приблизительное понимание обстоятельств, которые привели к появлению первых сложных белков, точный механизм до сих пор остается неясным. В опубликованной недавно работе группе ученых удалось воспроизвести в лабораторных условиях реакцию, в результате которой простые молекулы сформировали более сложные структуры – «прото-РНК». Дело в том, что в рамках современных научных представлений живые организмы, которые сейчас используют ДНК для хранения и передачи генетической информации, ранее использовали для этого РНК — рибонуклеиновую кислоту. У РНК мог быть предшественник — структура, которая называется «прото-РНК». Она и могла стать первым «кирпичиком» жизни.
Долгое время считалось, что причиной вымирания динозавров стал глобальный катаклизм: самый популярный вариант – столкновение с Землей гигантского астероида. Ученые университета Ридинг пришли к выводу, что массовое вымирание динозавров началось еще задолго до падения астероида и было вызвано повышением уровня воды в морях и океанах. Это привело к расколу единого суперконтитента, включавшего в себя всю континентальную кору Земли, и изоляции особей. В результате этих процессов динозавры были изолированы друг от друга и не имели возможности размножаться теми же темпами.
До сих пор связь между заражением вирусом Зика при беременности и наличием микроцефалии (значительного уменьшения размеров черепа и, соответственно, головного мозга при нормальных размерах других частей тела) считалась лишь догадкой. Американским ученым удалось подтвердить, что заболевание беременной женщины вирусом Зика является причиной врожденного заболевания микроцефалией и других патологий головного мозга у ребенка. «Теперь это точно, CDC выяснило, что вирус Зика действительно является причиной микроцефалии», — отметил Том Фриден, глава агентства CDC, центров по контролю и профилактике заболеваний США.
Технологии
Многие считают, что искусственный интеллект, каким бы развитым он не был, не способен на творчество подобно человеку. Специалисты из Microsoft, Дельфтского технического университета, Королевской галереи Маурицхейс и дома-музея Рембрандта в Амстердаме, в какой то степени, опровергли эту идею. Специальный алгоритм машинного обучения исследовал портреты, принадлежащих кисти великого Рембрандта, выведя в результате «типичный усредненный портрет». Используя трехмерный принтер высокого разрешения, исследователи напечатали полученный портрет с учетом толщины слоев краски.