4 Մայիս 2016 - 09:51 AMT
Ադրբեջանի զորահավաքի պետական ծառայությունը պարզաբանել է համընդհանուր զորահավաքի մասին տեղեկությունները:
«Անդրադառնալով համընդհանուր զորահավաքի մասին տեղեկություններին` հայտարարում ենք, որ կանոնավոր աշխատանք է տարվում պահեստազորային զինծառայողների հետ: Այժմ տեղերում գրանցվում են պահեստազորային զինծառայողները, հստակեցումներ են արվում այս հարցում»,-ասվում է պետծառայության հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է նաև, որ եթե Ադրբեջանում համընդհանուր զորահավաք հայտարարվի, բնակչությունն այդ մասին կիրազեկվի ԶԼՄ-ների միջոցով:
Հայաստանում զորահավաք չի անցկացվում: Այդ մասին մայիսի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հավաստիացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով տարածված լուրերին, որ օրերս Հայաստանում զորահավաք է սկսվելու:

Государственная служба Азербайджана по мобилизации внесла ясность в распространяемую информацию о всеобщей мобилизации.
«Комментируя информацию о всеобщей мобилизации, заявляем, что ведется регулярная работа с военнослужащими в запасе. Сейчас идет регистрация военнослужащих в запасе по местам, ведутся уточнения по этому поводу», – говорится в сообщении госслужбы, передает Haqqin.az.
В сообщении говорится также, что если в Азербайджане будет объявлена мобилизация, то об этом будет сообщено населению через СМИ.
В Армении не проводится мобилизация. Об этом заявил пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян, комментируя распространившуюся информацию о том, что в ближайшие дни в стране пройдет всеобщая мобилизация.