5 Մայիս 2016 - 06:57 AMT
Թուրքիայի զբոսաշրջության ոլորտի եկամուտները 2016թ. առաջին քառորդում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 16.5%-ով նվազել են: Թուրքական Anadolu լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ առաջին եռամսյակում նշյալ եկամուտը կազմել է 4 մլրդ 66 մլն 384.000 դոլար:
Թուրքիայի վիճակագրական ընկերության (TÜİK) տվյալների համաձայն՝ զբոսաշրջության ոլորտի եկամուտների 71.3%-ը ձևավորվում է օտարերկրյա այցելուների հաշվին, իսկ 28.7%-ը՝ արտերկրում բնակվող Թուրքիայի քաղաքացիների հաշվին, հայտնում է Ermenihaber-ը:
Նշված ժամանակահատվածում ձեռք բերված եկամուտից 3 մլրդ 744 մլն 812.000 դոլարը գոյացել է անհատական ծախսերի, իսկ 321 մլն 572.000-ը՝ զբոսաշրջային փաթեթների շրջանակներում կատարված ծախսերի հաշվին:
Յուրաքանչյուր այցելուի անհատական միջին ծախսը կազմել է 796 դոլար: Նշվում է նաև, որ օտարազգիների կատարած ծախսերի միջին ցուցանիշը կազմել է 717 դոլար, իսկ արտասահմանում բնակվող քաղաքացիների կատարած միջին ծախսը՝ 1059 դոլար:
Միևնույն ժամանակ, Թուրքիայում բնակվող և արտասահման մեկնող քաղաքացիների կատարած ծախսերը 2016թ. առաջին եռամսյակում ավելացել են 19.9 տոկոսով՝ կազմելով 1 մլրդ 537 մլն 627.000 դոլար:
Թուրքիայի զբոսաշրջության ոլորտում ճգնաժամի պատճառով կտրուկ նվազել են հյուրանոցային համարների գները: Օրինակ, Ստամբուլում հյուրանոցային համարի միջին գինը 140 եվրոյից նվազել է մինչև 91,9 եվրո 24 ժամվա համար: Այդ մասին ասվում է Թուրքիայի հյուրանոցների ասոցիացիայի մարտ ամսվա հաշվետվության մեջ:
2016-ին մարտին արձանագրվել է հյուրանոցների համալրման ամենացածր մակարդակը վերջին մի քանի տարում: 2015-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ անկումը կազմել է 16,5 տոկոս: Հյուրանոցներում ամրագրվել է համարների ընդամենը 52,5 տոկոսը: Հիմնականում Թուրքիան կորցրել է ռուս, գերմանացի և բրիտանացի զբոսաշրջիկներին:

4 Май 2016 - 15:20 AMT
Доходы Турции от туризма в течение первых трех месяцев 2016 года снизились на16.5% в сравнении с показателем аналогичного периода в 2015 году. Как передает Anadolu, доходы составили $4,07 млрд.
Число иностранных туристов, посетивших Турцию, в марте сократилось на 13% до 1,65 млн по сравнению с тем же месяцем 2015 года. Это самое резкое падение с октября 2006 года, отмечают в министерстве туризма Турции, пишет Hurriyet Daily News.
По данным турецкого института статистики (TÜİK), 71.3% доходов от туризма формируется за счет иностранных граждан, а 28.7% – за счет граждан Турции, проживающих за рубежом.
3.74 млрд от указанной суммы доходов образовались за счет личных расходов туристов, а около 321 млн – за счет расходов в рамках турпакетов, пишет Ermenihaber.am.
Средний личный расход каждого туриста составил $796, при том, что средний расход иностранных граждан составил $717, а граждан Турции, проживающих за рубежом – $1059.
На фоне кризиса в туристической отрасли Турции рухнула стоимость размещения в отелях страны. Так, средняя цена номера в Стамбуле снизилась с 140 до 91,9 евро за сутки. При этом гостиницы страны в марте 2016 года показали самый низкий уровень загрузки за несколько лет. По сравнению с аналогичным периодом 2015 года заполняемость отелей оказалась на 16,5% процента ниже. Всего в гостиницах было забронировано 52,5% процента номеров. В основном Турция потеряла российских, немецких и британских туристов.