5 Մայիս 2016 - 07:52 AMT
Գերմանիայի բնակչության ավելի քան 60%-ն ավելորդ է համարում առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի արտոնումը Թուրքիայի համար, ինչպես առաջարկում է Եվրահանձնաժողովը, հայտնի է դառնում Infratest dimap սոցհարցման արդյունքներից:
Կողմ է արտահայտվել գերմանացիների 33%-ը: Նրանք նաև թերահավատ են Թուրքիայի հետ ԵՄ համաձայնագրի հարցում, որով նախատեսվում է կասեցնել փախստականների հոսքը Եվրոպա: Հարցման մասնակիցների 57%-ը բացասաբար է արտահայտվել այդ հարցում, 39%-ն այն «բավականին լավն է» համարում: Հարցմանը մասնակցել է 1003 մարդ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել էր, որ Անկարան չի պահպանի փախստականների մասին ԵՄ հետ պայմանավորվածությունները, եթե Եվրամիությունը չկատարի Թուրքիայի հետ առանց վիզայի ռեժիմ սահմանելու վերաբերյալ խոստումը:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ ԵՄ-ն մտադիր է իրեն իրավունք վերապահել վերադարձնել մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը Թուրքիայի, Վրաստանի և Ուկրաինայի համար: Իսկ մինչ այդ Դավութօղլուն հայտարարել էր, որ արդեն ընթացիկ տարվա հունիսին Թուրքիայի քաղաքացիները կկարողանան ԵՄ երկրներ այցելել առանց մուտքի արտոնագրի:

Более 60% жителей Германии считают ненужным введение безвизового режима с Турцией, рекомендуемого Еврокомиссией, говорится в немецком социологическом опросе Infratest dimap.
Против отмены виз для граждан Турции высказались 62% респондентов, 33% высказались за нее. Опрошенные немцы также критически отзываются о соглашении ЕС с Турцией, предусматривающем уменьшение числа беженцев в Европу. Негативным соглашение посчитали 57%, порядка 39% посчитали его «довольно хорошим», говорится в сообщении медиакомпании ARD, опубликовавшей опрос. В опросе принимали участие 1003 человека.
Брюссель и Анкара 18 марта заключили соглашение, договорившись возвращать всех нелегальных мигрантов, прибывших через Турцию в Грецию, в обмен на безвизовый режим для турецких граждан, 3 миллиарда евро и прием в ЕС сирийских беженцев из Турции.
Если Еврокомиссия рекомендует ЕС перейти на безвизовый режим с турецкими гражданами, это решение еще должен будет одобрить Европарламент и Совет ЕС, где представлены все страны-члены Евросоюза.
Ранее немецкие СМИ со ссылкой на дипломатические источники сообщили, что по решению европейских стран, в том числе Германии и Франции, в договоры об отмене визового режима с ЕС для Турции, Косово, Грузии и Украины будет включен пункт об отсрочке. Это означает, что снятие визового режима не будет неограниченным, и его можно будет быстро отменить.