5 Մայիս 2016 - 11:19 AMT
ԱՄՆ ծանր զինտեխնիկան, որը մասնակցելու է Noble Partner 2016 (Արժանի գործընկեր) համատեղ զորավարժությանն, արդեն Վրաստանում է: Ինչպես հայտնել է Վրաստանի ՊՆ-ն, M1A2 «Աբրամ» և «Բրեդլի» հետևակի մարտական մեքենաներն ուղևորվում են Վազիանիի զորավարժարան:
Մարտական տեխնիկան բեռնվել է Բուլղարիայում, Վարնայի նավահանգստում, հետո լաստանավով հասցվել է Վրաստան:
«Վրաց-ամերիկյան զորավարժությունն անցնում է Վրաստանում երկրորդ անգամ: Դրանց նպատակը ՆԱՏՕ-ի արագ արձագանքման ուժերի հետ փոխգործակցությանը վրացական ստորաբաժանումների պատրաստականության բարձրացումն է»,-ասել են նախարարությունում:
Զորավարժությանը կմասնակցի 1300 զինծառայող, այդ թվում ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության 650 զինծառայող, 500 վրացի և 150 բրիտանացի զինծառայող:
Առաջին անգամ Վրաստանում զորավարժությանը կմասնակցեն «Աբրամ» տանկերը: Զորավարժությանը մասնակցում են նաև ամերիկյան մարտական C-300 ինքնաթիռներն ու այլ տեխնիկա, հայտնում է «Գրուզիա օնլայնը»:

Американская тяжелая техника, которая должна принять участие в совместных военных учениях Noble Partner2016(«Достойный партнер»), уже находится в Грузии.Как сообщают в Минобороны Грузии, танки M1A2 «Абрамс» и боевые машины пехоты «Брэдли» направляются на полигон Вазиани.
Боевая техника была загружена в Болгарии, в порту Варны, и на пароме доставлена в Грузию.
«Грузино-американские учения проводятся в Грузии во второй раз, и их целью является повышение готовности грузинских подразделений к взаимодействию в силах быстрого реагирования НАТО (NRF). Сценарий учений основывается на операциях по обеспечению стабильности, наступления и обороны», – заявляют в министерстве.
В учениях примут участие1300 военнослужащих, в том числе 650 военнослужащих европейского командования США, 500 грузинских и 150 британских военнослужащих.
Впервые в истории учений вооруженных сил Грузии будут использованы американские танки «Абрамс». В учениях также будут участвовать американские боевые самолеты C-130 и другая техника.