6 Մայիս 2016 - 07:42 AMT
«Ջեբհաթ ան Նուսրա» խմբավորման ահաբեկիչներն ու նրանց դաշնակիցներն ընդդիմությունից փորձել են գրավել սիրիական Հան Թոուման քաղաքը, որը գտնվում է Հալեպից դեպի հարավ: Ինչպես հայտնել է Al Mayadeen հեռուստակայանը, զինյալները գրոհել են 3 կողմից մեծ ուժերով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ հեռուստակայանի, սիրիացի զինծառայողներն ու աշխարհազորայինները կարողացել են հետ մղել հարձակումը: Սակայն մարտերը քաղաքի մատույցներում դեռևս շարունակվում են: Մարտեր են գնում նաև Զեյթանում, Հալիադիայում, Բարնայում և Իսում: Սիրիական օդուժը հարվածներ է հասցնում հակառակորդի շարասյուներին, նրանք կորուստներ են կրում:
Ինչպես հայտնել է ռազմական փորձագետ Հուսեյն Մուրթադան, Հան Թոումանի գրոհին «Ջեբհաթ ան Նուսրայից» բացի մասնակցել են «Ահրար աշ Շամ», Նուրեդդին Զենգիի բրիգադ» և «Գեյլաք աշ Շամ» խմբավորումները:
Սիրիական բանակի մարտիկները 3 անգամ կարողացել են կանխել ականապատ մեքենաների պայթյունն իրենց հենակետերի մոտ` նախապես ոչնչացնելով դրանք:
Հան Թոումանը, որը ավազակախմբերի խոշոր հենակետ էր Հալեպից դեպի հարավ ընկած տարածքում, ազատագրվեց կառավարական ուժերի կողմից 2015-ի դեկտեմբերի 20-ին:
Հարձակումը վկայում է, որ «Ջեբհաթ ան Նուսրան» ու նրա դաշնակիցները ձգտում են ամեն գնով ձախողել «լռության ռեժիմը» Հալեպում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հաստատել էր, որ Վաշինգտոնը պայմանավորվել է Մոսկվայի հետ Հալեպի գավառում կրակի դադարեցման վերաբերյալ` այդ ռեժիմն արդեն ուժի մեջ է մտել մայիսի լույս 5-ի գիշերը տեղական ժամանակով 12:00-ից: Սիրիայի բանակի հրամանատարությունն իր հերթին հայտնել է, որ հրադադարը Հալեպում կսկսվի մայիսի լույս 5-ի գիշերը և կտևի 48 ժամ:

Террористы из группировки «Джебхат ан-нусра» и их союзники из вооруженных формирований оппозиции предприняли попытку захвата сирийского города Хан-Тоуман к югу от Алеппо. Как сообщила телестанция Al Mayadeen , боевики атаковали большими силами с трех направлений – со стороны провинции Идлиб, высоты Телль-Ис и южного предместья Рашидин.
По ее сведениям, сирийские военнослужащие и ополченцы сумели отразить это нападение. Однако бои на подступах к городу все еще продолжаются. Ими охвачены также соседние населенные пункты – Зейтан, Халидия, Барна и Ис. Поднятые в небо самолеты сирийских ВВС наносят удары по колоннам противника. Экстремисты несут потери, пишет ТАСС.
Как сообщил военный эксперт Хусейн Муртада, в нападении на Хан-Тоуман участвовали вместе с «Джебхат ан-Нусра» три радикальные группировки – «Ахрар аш-Шам», «Бригада Нуреддина Зенги» и «Фейлак аш-Шам».
Бойцы сирийской армии трижды сумели предотвратить подрыв заминированных автомобилей у своих блокпостов, заблаговременно уничтожив их огнем.
Хан-Тоуман, который служил крупным плацдармом бандформирований к югу от Алеппо, был освобожден правительственными силами 20 декабря 2015 года после многодневной операции.
Осуществленное нападение свидетельствует, что «Джебхат ан-нусра» и ее союзники стремятся во что бы то ни стало сорвать «режим тишины» в Алеппо.
Ранее Госдеп США сообщил, что Вашингтон договорился с Москвой о прекращении огня в провинции Алеппо: этот режим начал действовать в ночь на 5 мая, с 00:00 по местному В свою очередь командование сирийской армии сообщило о том, что перемирие в провинции Алеппо начнется в ночь на 5 мая и продлится 48 часов.
В последнее время район Алеппо стал центром боевых действий. Террористы атаковали позиции армии и ополчения, однако правительственные войска смогли отбить наступление боевиков. В результате массированных минометных и ракетных обстрелов погибли свыше 100 мирных граждан, десятки ранены, в числе которых есть и армяне.