ԱՄՆ-ն հուսով, է, որ Թուրքիայում կպահպանվեն մարդու իրավունքներն ու խոսքի ազատությունը` համապատասխան բանավեճը ԱՄՆ և Թուրքիայի միջև շարունակվում է: Այդ մասին հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջոշ էրնեստը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք կենտրոնացած ենք մեր դաշնակիցների հետ արդյունավետ համագործակցության վրա` թուլացնելու և ի վերջո ոչնչացնելու համար «Իսլամական պետությունը»: Սակայն դա չի խանգարում մեզ քննարկել մեր մտահոգությունները կամ նույնիսկ առարկությունները հայտնել Թուրքիայում հիմնարար ժողովրդավարական արժեքների պահպանման հարցում, որոնք ամրագրված են սահմանադրության մեջ»,-ասել է Արնեստը:
Նա հավելել է նաև, որ Դավութօղլուն «լավ գործընկեր էր» ԱՄՆ համար, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է վարչապետի պաշտոնից հեռանալու մասին` Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էևդողանի հետ տարաձայնությունների պատճառով: Դավութօղլուն հայտարարել է, որ չի առաջադրելու իր թեկնածությունը իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցության նախագահի պաշտոնում մայիսի 22-ին կայանալիք կուսակցության արտահերթ համագումարում:
Ավանդաբար Թուրքիայի իշխող կուսակցության առաջնորդը զբաղեցնում է վարչապետի պաշտոնը: Զրկվելով իշխող կուսակցության նախագահի պաշտոնից` Դավութօղլուն կհեռանա նաև վարչապետի պաշտոնից:
Ըստ փորձագետների, Թուրքիայի հաջորդ վարչապետը չի կարողանա Էրդողանի տեսակետին հակասող դիրքորոշում ունենալ և գոնե ինչ-որ չափով ինքնուրույն քաղաքականություն վարել:

6 Май 2016 - 09:42 AMT
США рассчитывают, что Турция будет соблюдать права человека и свободу прессы. Соответствующие дискуссии между США и Турцией продолжатся. Об этом заявил пресс-секретарь Белого дома Джош Эрнест.
За последнее время в Турции закрылся ряд оппозиционных СМИ, на многих журналистов заведены уголовные дела, многих, в том числе и иностранных, журналистов лишили свободы. Некоторых иностранных журналистов, работающих в Турции, принудительно выслали из страны. С начала 2016 года в стране были жестоко подавлены митинги представителей прессы по поводу закрытия СМИ. Также турецкое правительство пытается контролировать иностранные СМИ, критикующие режим Эрдогана, и высылает ноты протеста с требованием убрать критику в адрес президента Турции.
«Мы сосредоточены на эффективном сотрудничестве с нашим союзником в том, чтобы ослабить и в конечном итоге уничтожить ИГ, но это не мешает нам обсуждать нашу обеспокоенность или даже прямые возражения относительно того, как правительство Турции соблюдает универсальные демократические ценности, закрепленные в конституции», — заявил Эрнест.
По его словам, уходящий премьер Турции Давутоглу был «хорошим партнером» США.
5 мая стало известно, что нынешний премьер Турции Ахмет Давутоглу 22 мая на внеочередном съезде правящей Партии справедливости и развития (ПСР) уйдет в отставку.