6 Մայիս 2016 - 10:03 AMT
Թուրքիան օգնում է ահաբեկիչներին արտահանել Սիրիայի պատմական արժեքները թուրք-սիրիական սահմանով: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի մշակույթի նախարար Իսամ Հալիլը:
«Իրականում ահաբեկչական խմբավորումները զբաղվում են պատմական արժեքների թալանով և Էրդողանի պետության միջոցով վաճառում են սև շուկայում: էրդողանի կառավարությունը մեղսակից է ահաբեկիչներին ցուցաբերվող աջակցությանը, նավթի թալանին և պատմական արժեքների գողությանը: Եվ օգնում է դրանք արտահանել»,-ասել է նա:
Ըստ սիրիացի նախարարի, կառավարությունը «նախապես միջոցներ էր ձեռնարկել և տարհանել պատմական արժեքների զգալի մասը` պահպանելով ապահով տեղում»:
«Սակայն, դա չի նշանակում, որ մենք բոլորն ենք պահպանել և կանխել ենք պատմական օբյեկտների թալանը, քանի որ կան արժեքներ, որոնք մենք չենք կարողացել տարհանել: Այդ պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում է միջազգային հանրությունը, առավել ևս, որ ընդունվել է ՄԱԿ բանաձև, որով արգելվում է Սիրիայից և Իրաքից արտահանված պատմական արժեքների վաճառքը: Սակայն, չնայած դրան, Էրդողանի կառավարությունը շարունակում է աջակցել ահաբեկիչներին` փակելով աչքերն ու ականջները»,-ասել է նախարարը:
2015-ի օգոստոսի 30-ին ԻՊ գրոհայինները պայթեցրեցին Բելի տաճարը, որը համարվում էր Պալմիրայի գլխավոր սրբավայրերից մեկը:Ավելի ուշ պայթեցվեց նաև Պալմիրայի գլխավոր հուշակոթողը` Հաղթական կամարը:Պալմիրայից բացի բազում հուշարձաններ ու կառույցներ, այդ թվում հայկական, որոնք հայտնվել են իսլամիստների հետ ռազմական գործողությունների կենտրոնում, թալանվել, հրկիզվել, ավերվել են:
Սիրիական ժառանգությանն ամենամեծ վնասներից մեկը պատմաբանները համարում են 715-ին կառուցված և 2013-ի ապրիլին ամբողջությամբ գետնին հավասարեցված Հալեպի Մեծ մզկիթը: Ալեքսանդր Մեծից մինչև հռոմեական, մոնղոլական և օսմանյան իշխանությունները հասած Հալեպի միջնաբերդի որոշ հատվածներ օգտագործվում էին որպես ռազմաբազա. ոչնչացվել են 2012-ի օգոստոսին:
2014-ի սեպտեմբերի 21-ին ծայրահեղականներն ականապատել և պայթեցրել են Դեր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին: 2013-ին Սիրիայի հյուսիս-արևելքում՝ Ռաքքայի Թել Աբիդադ քաղաքում, իսլամիստները հրկիզել են հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցին, որտեղ ապաստան էին գտել արաբ ընտանիքներ:

Турция помогает террористам вывозить через турецко-сирийскую границу исторические ценности Сирии, заявил министр культуры САР Исам Халиль, передает РИА Новости.
«В реальности террористические группировки занимаются разграблением исторических ценностей и при помощи Турции продают их на черном рынке. Правительство Эрдогана замешано в помощи террористам, краже нефти и в воровстве исторических ценностей. И помогает им вывезти за границу», — сказал он.
По словам сирийского министра, правительство предприняло «меры заранее и эвакуировало большую часть ценных артефактов, и сохранило их в надежном месте».
«Но это не значит, что мы сохранили все, и были предотвращены разорения исторических объектов, так как есть артефакты, которые мы не смогли эвакуировать. Эта ответственность лежит полностью на международном сообществе, тем более что была принята резолюция ООН, запрещающая торговать краденными историческими ценностями Сирии и Ирака. Но, несмотря на это, правительство Эрдогана продолжает полностью содействовать террористам, закрывая глаза и уши», — отметил министр.
Ранее в адрес Турции и президента Эрдогана неоднократно звучали обвинения в пособничестве терроризму. Так, сетевое издание The Washington Free Beacon высказало мнение, что Эрдоган создал из своего государства «инкубатор террора», который позиционирует себя в качестве единственного партнера для Запада. Издание полагает, что турецкие власти «умышленно игнорируют тот факт, что страна позволила ИГ развиваться и давать метастазы» в регионе.
«Турция помогает ИГ, извлекая при этом выгоду из хаоса, который создают террористы. Турецкое правительство мастерски пускает пыль в глаза западным коллегам. Во время встреч с американскими и европейскими официальными лицами Эрдоган лишь на словах поддерживает важность демократии и партнерства Турции и Запада»,- говорится в статье The Washington Free Beacon.
The Washington Free Beacon отмечает, что «контрабандисты, занимающиеся торговлей нефтью с ИГ, полагаются на Турцию в деле продажи «черного золота» на официальном рынке». «Они дают взятку местным руководителям и даже, вероятно, представителям власти из правящей Партии справедливости и развития (партия Эрдогана)», – уверено издание.
Читайте также:Белый дом: США выражает недовольство тем, как в Турции соблюдают права человека и свободу прессы