Իրանը հայտարարել է, որ մտադիր է միանալ նավթի արդյունահանման սառեցմանը: Այդ են վկայում Իրանի NIOC Նավթային ազգային ընկերության միջազգային կապերի տնօրեն Մոհսեն Կամսարիի խոսքերը, հայտնում է Lenta.ru-ն Press TV-ի վրա հղումով:
Ըստ նրա, նավթի արդյունահանման ցանկալի մակարդակը երկրում ապահովված է: Հղում անելով ՕՊԵԿ տվյալների վրա` նա նշել է օրական 4,2 մլն բարել թիվը:
«Համապատասխանաբար, թիվը, որին ձգտում էր նավթի նախարարը, արդեն ձեռք է բերված, և մենք կարող ենք միանալ նավթի արդյունահանման սառեցման ծրագրին»,-ասել է Կամսարին:
Ընդ որում, նա նշել է, որ հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշում է կայացնելու նավթի նախարար Բիջան Զանգանեն:
Նավթի համաշխարհային գները կտրուկ նվազեցին Քաթարում նավթ արդյունահանող երկրների գագաթնաժողովում բանակցությունների անարդյունավետության պատճառով:
2016-ի ապրիլին, ըստ Reuters-ի, նավթի արդյունահանումն Իրանում հասավ 3,4 մլն բարելի օրական, այն դեպքում, երբ 2011-ին, մինչ պատժամիջոցների կիրառումը, այն կազմում էր 3,5 մլն բարել օրական: Ըստ Energy Aspects-ի, Իրանն օրական արտահանում է մոտ 2 մլն բարել նավթ: Հիմնական գնորդներն են Չինաստանը, Հնդկաստանը և Ճապոնիան, իսկ տարեսկզբից կտրուկ աճել է արտահանումը Հարավային Կորեա:
Նավթի գները նվազում են 2014-ի կեսից սկսած: Այդ ընթացքում մեկ բարելի արժեքը նվազել է գրեթե 3 անգամ` $110-115 դոլարից հասնելով $40-ի: 2015-ի հոկտեմբերից նավթը սակարկվում է մեկ բարելի դիմաց $50 մակարդակից ցածր շեմում, իսկ 2016-ի հունվարին գինը նվազել էր մինչև $28:

7 Май 2016 - 09:06 AMT
Иран заявил о намерении присоединиться к планам заморозки добычи нефти. Об этом свидетельствуют слова директора по международным связям Национальной иранской нефтяной компании NIOC Мохсена Камсари, сообщает Lenta.ru со ссылкой на Press TV.
По его словам, желаемый уровень производства нефти в стране был достигнут:ссылаясь на подсчеты ОПЕК, он назвал цифру в 4,2 млн баррелей в сутки.
«Соответственно, цифра, к которой стремился министр нефти, достигнута, и мы можем присоединиться к плану по заморозке добычи нефти», — сказал Камсари.
При этом он отметил, что окончательное решение вопроса остается за министром нефти Биджан Зангане.
На встрече в Дохе 17 апреля ведущие нефтеэкспортеры не смогли договориться о заморозке добычи даже на уровне января 2016 года, так как Саудовская Аравия в последний момент изменила свою позицию.
В апреле 2016 года, по подсчетам агентства Reuters, добыча нефти в Иране выросла до 3,4 млн б/с, тогда как в конце 2011 года — до введения санкций — она составляла 3,5 млн б/с. По данным Energy Aspects, на экспорт Иран направляет чуть менее 2 млн б/с (в феврале 2016 года этот показатель составлял 1,5 млн б/с). Основными покупателями, как и прежде, являются Китай, Индия и Япония, но с начала года резко выросли поставки в Южную Корею.