7 Մայիս 2016 - 11:53 AMT
Նահանջելով Իրաքի տարբեր շրջաններից` ահաբեկչական «Իսլամական պետությունը» ավելի քան 50 զանգվածային գերեզմանոց է թողել: Այդ մասին մայիսի 6-ին հայտնել է Իրաքի գծով ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդ Յան Կուբիշը Նյու Յորքում Անվտանգության խորհրդի նիստում:
Կուբիշը հայտարարել է նաև «հրեշավոր հանցագործությունների» մասին, որոնք ահաբեկիչները գործել են ԻՊ կողմից վերահսկվող տարածքներում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Զանգվածային գերեզմանոցներ են հայտնաբերվել, երբ Իրաքի բանակը սկսել է գրոհել ահաբեկիչներին: Ռամադի քաղաքում 2016-ի ապրիլի կեսին ֆուտբոլի դաշտերից մեկում 3 գերեզմանոց է հայտնաբերվել մոտ 40 մարդու մասունքներով: Քաղաքը ԻՊ տիրապետության տակ է եղել 2015-ի մայիսից-դեկտեմբեր ամիսներին և անցել է կառավարական ուժերի հսկողության տակ 2016-ի փետրվարին:
Կուբիշը նաև զգուշացրել է Իրաքում իրավիճակի հետագա վատթարացման մասին: Բնակչության մոտ մեկ երրորդը` մոտ 10 մլն մարդ, օգնության կարիք ունի: Տարվա ընթացքում այդ քանակը կրկնապատկվել է և կարող է ավելանալ նաև հետագայում, հայտարարել է հատուկ դեսպանորդը: ԻՊ դեմ պայքարող իրաքյան ջոկատների գործողությունների հետևանքով մինչև տարեվերջ ևս 2 մլն մարդ կարող է փախստական դառնալ:
Զանգվածային գերեզմանոցներ են գտնում նաև Սիրիայում: Այդպես, Պալմիրան սիրիական կառավարական բանակի հսկողության տակ վերադարձնելուց հետո, մարտի 27-ին զինվորականները քաղաքի տարածքում հայտնաբերեցին ԻՊ կողմից մահապատժի ենթարկված ու քաղաքացիական անձանց և զինծառայողների զանգվածային գերեզմանոց: Ապրիլի 2-ին 42 դիով գերեզման հայտնաբերվեց: Զոհերից 24-ը քաղաքացիական անձինք էին, այդ թվում 3 երեխա, 18-ը` զինծառայողներ:

7 Май 2016 - 11:00 AMT
В ходе отступления из различных регионов Ирака террористическая группировка «Исламское государство» в минувшие месяцы оставила более 50 массовых захоронений.Об этом рассказал спецпосланник ООН по Ираку Ян Кубиш 6 мая на заседании Совета безопасности в Нью-Йорке.
Кубиш также заявил об «ужасных преступлениях», совершенных на территориях, ранее подконтрольных ИГ, пишет Deutsche Welle.
Массовые захоронения были обнаружены после того, как иракская армия начала наступление на террористов, также сообщил Кубиш. Так, в городе Рамади в середине апреля 2016 года на одном из футбольных полей нашли 3 захоронения с останками более 40 человек. ИГ занимало город с мая по декабрь 2015 года. Город полностью перешел под контроль правительства в феврале 2016 года.
Кубиш также предупредил о вероятности дальнейшего ухудшения обстановки в Ираке. Около одной трети населения – приблизительно 10 млн человек – нуждаются в помощи. В течение года это количество удвоилось, и может увеличиться и дальше, заявил спецпосланник. Из-за действий иракских отрядов, воюющих против ИГ, к концу 2016 года еще 2 млн человек в стране могут превратиться в беженцев.
Массовые захоронения находят и в Сирии на территориях, которые раньше занимали представители группировки. Так, после возвращения Пальмиры под контроль сирийской правительственной армии 27 марта военные обнаружили на территории города массовое захоронение казненных боевиками «Исламского государства» гражданских лиц и военнослужащих. 2 апреля военные раскопали могилу, в которой обнаружили тела 42 человек: 24 погибших — гражданские лица, в том числе 3 детей, 18 – военнослужащие.