Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 7-ին ընդունել է արգենտինահայ մի խումբ բարերարների, որոնք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ գործակցությամբ մոտ ութ տարի Հայաստանում բարեգործական ծրագրեր են իրականացնում, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ $3.5 մլն:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին, բարձր գնահատել նրանց գործունեությունը և շնորհակալություն հայտնել անցած տարիների ընթացքում բարերարների կողմից տարբեր ոլորտներում իրականացված աշխատանքների համար: Սարգսյանը հիշել 2014թ. հուլիսին Արգենտինա կատարած իր պաշտոնական այցը, նշելով, որ այդ ընթացքում առիթ ունեցավ ականատես լինելու, թե Արգենտինայում հայության նկատմամբ որքան մեծ հարգանք կա, և ինչ բարձր համբավ են նրանք վայելում այդ երկրում: Այդ ամենը, ըստ նախագահի, ոգևորության և հպարտության զգացում են առաջացնում, իսկ Բուենոս Այրեսի Արմենիա փողոցը, նրա համոզմամբ, հայության կազմակերպվածության իսկական օրինակ կարող է ծառայել աշխարհի շատ հայ համայնքների համար:
Նախագահը կարևորել է Հայաստանի անկախացումից ի վեր արգենտինահայերի ներդրումը ՀՀ զարգացման ու հզորացման գործում: Նկատի առնելով, որ հանդիպմանը ներկա բարերարները տարբեր ոլորտներում հաջողությունների հասած հայտնի գործարարներ են՝ Սարգսյանը նրանց հետ քննարկել է մեր երկրի տնտեսության համար հեռանկարային ոլորտներում գործարարների կողմից ձեռնարկություններ հիմնելու հնարավորությունը, որը նոր աշխատատեղերի բացման, երկրի տնտեսության մեջ ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից մեծապես օգտակար կլինի ինչպես պետությանը, այնպես էլ գործարարներին:
Արգենտինահայ բարերարներն արձանագրել, որ Հայաստան իրենց այցելությունների ընթացքում տարեցտարի դրական փոփոխություններ են նկատում, և իրենք ևս մտորում են բարերարությունից աստիճանաբար անցնելու տարբեր ոլորտներում ներդրումների իրականացմանը:
Արգենտինան Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների ծավալով 5-րդ երկիրն է, և արգենտինյան ներդրումները Հայաստանում հասել են մոտ 400 մլն դոլարի: Այս մասին մարտին հայ արգենտինական գործակցությանը նվիրված խորհրդակցության ժամանակ նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

7 Май 2016 - 12:31 AMT
7 мая президента Армении Серж Саргсян принял группу аргентинских благотворителей армянского происхождения, которые в сотрудничестве со Всеармянским фондом «Армения» около 8 лет реализуют в Армении благотворительные программы на общую сумму в около $3,5 млн.
Президент высоко оценил патриотическую деятельность гостей и от имени армянского народа поблагодарил за работы, осуществленные меценатами за истекшие годы в различных сферах.
Саргсян с теплотой вспомнил свой официальный визит в Аргентину в 2014 году, отметив, что тогда имел возможность убедиться в большом уважении к армянской общине в Аргентине. Это, по словам президента, вызывает чувство воодушевления и гордости, а улица Армении в Буэнос-Айресе может служить настоящим примером организованности армян для многих армянских общин всего мира.
Саргсян придал также важность вкладу аргентинских армян в развитие и усиление Армении с момента принятия страной независимости.
Учитывая, что меценаты – предприниматели, достигшие больших успехов в различных сферах, Саргсян обсудил с ними возможность создания с их стороны в Армении предприятий в перспективных сферах экономики, что будет иметь большую пользу для государства и бизнесменов с точки зрения создания новых рабочих мест и привлечения инвестиций в экономику.
Благотворители, в свою очередь, с удовлетворением отметили, что во время их визитов в Армению они из года в год замечают положительные сдвиги. Они подчеркнули, что также раздумывают над тем, чтобы от благотворительности постепенно перейти к реализации инвестиций в различных сферах.
Армянские меценаты из Аргентины назвали воодушевляющими и полезными открытые обсуждения на эту тему с Сержем Саргсяном.