10 Մայիս 2016 - 09:27 AMT
Մայիսի 9-ի ուշ երեկոյան` Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի ծննդյան օրվա` մայիսի 10-ի նախօրեին, Բաքվի Կենտրոնական բանկի դիմաց գտնվող զբոսայգում Հեյդար Ալիևի հուշարձանի պատվանդանին գրաֆիտի է հայտնվել:
Մայիսի 10-ին Բաքվում Հեյդար Ալիևի ծննդյան օրվա կապակցությամբ ամեն տարի նշվում է ծաղկի տոնը: Այդ նպատակով տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ են ծախսվում` էկզոտիկ ծաղիկներ են գնվում Հոլանդիայից, Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Թուրքիայից, Չինաստանից և այլ երկրներից: Մինչդեռ ժողովրդի վիճակը գնալով վատթարանում է: Տոնակատարությունը վերջին տարիներին միանշանակ չի ընդունվում Ադրբեջանում:
Հուշարձանի վրա ադրբեջաներեն գրություն է հայտնվել. «Qul bayramınız mübarək!»:: Անհայտ հեղինակն օգտագործել է «Ծաղիկների տոնը շնորհավոր» արտահայտությունը`փոխարինելով առաջին բառի 2 տառը, որի արդյունքում այն միանգամայն այլ իմաստ է ստացել` «Ստրուկների տոնը շնորհավոր»:
Հեգնանքով այդպես են տոնն անվանում այլախոհներն ու ընդդիմությունը, հայտնում է Meydan.tv-ին:
Պարբերականը նշում է, որ գրաֆիտիի հայտնվելը հուշարձանին նախկինում անհնար էր նույնիսկ պատկերացնել:
Ավանդաբար ծաղիկների ցուցադրությունն առաջինն այցելում է Ալիևների զույգը և հետո միայն` քաղաքի բնակիչներն ու հյուրերը: 3 օրից քաղաքացիներին թույլատրվում է տուն տանել տոնակատարության ժամանակ օգտագործված էկզոտիկ ծաղիկները: Եվ սկսվում է հրմշտոց, ամբոխի իրարանցում մնացորդների համար, ինչը ողորմելի տեսարանների առիթ է դառնում: Հենց այդ հրմշտոցի համար էլ ծաղիկների տոնը սկսել են կոչել «Ստրուկների տոն»:

Поздно вечером 9 мая, накануне дня рождения бывшего президента Азербайджана Гейдара Алиева, на постаменте памятника Гейдару Алиеву в одноименном парке напротив здания Центрального банка Азербайджана в Баку появилось граффити.
Надпись на азербайджанском языке гласит: «Qul bayramınız mübarək!», пишет Meydan.tv.
Неизвестный автор использовал обыгрывание фразы «Gül bayramınız mübarək!», поменяв 2 буквы в первом слове, и придав слову и фразе иной смысл. Первая фраза означает «С праздником цветов!» –поздравление чиновников и всех лояльных режиму, а вторая –«С праздником рабов!». Так называют этот праздник в ироническом смысле инакомыслящие и оппозиция в Азербайджане.
Праздник цветов в Баку проводится 10 мая, в день рождения бывшего президента Азербайджана Гейдара Алиева, отца нынешнего президента Ильхама Алиева.
Для этого дня закупаются экзотические цветы в Голландии, Италии, Франции, Турции, Китае и других странах на десятки млн долларов, в то время, как страна нищает. Праздник уже несколько лет вызывает неоднозначное отношение в азербайджанском обществе.
По традиции первыми экспозицию осматривает президентская чета Алиевых, и только затем горожане и гости столицы. Через 3 дня гражданам разрешается забрать себе использованные на празднике экзотические цветы, и начинается толкотня ради остатков, представляющая жалкое зрелище. Именно из-за этого Праздник цветов начали называть «Праздником рабов».