10 Մայիս 2016 - 11:51 AMT
Թեհրանի դատախազության ներկայացուցիչ Գազի Շախրիարին մայիսի 10-ին հայտնել է, որ Իրանում Թեհրան-Երևան չվերթը կատարող Տու-154Մ ինքնաթիռի կործանման պատճառները հետաքննող հանձնաժողովի եզրակացությունը վկայում է, որ ավիաաղետի մեղավորները ռուսական նախագծող ընկերությունն է և չվերթը սպասարկող անձնակազմը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Իրանի Caspian Airlines ավիաընկերության ինքնաթիռն աղետի է ենթարկվել 2009թ. հուլիսի 16-ին, Իրանի Կազվին քաղաքից ոչ հեռու, Թեհրանից մոտ 200 կմ հեռավորության վրա: Բոլոր ուղևորները և անձնակազմի անդամները զոհվել են: Ինքնաթիռում եղել է 168 մարդ, ներառյալ անձնակազմի անդամներին: Ինքնաթիռը կատարում էր Թեհրան-Երևան չվերթը:
«Իրանի քաղավիացիայի կազմակերպությանը փոխանցված հանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ, որը զբաղվել է այդ միջադեպի հետաքննությամբ, ինքնաթիռի կործանման պատճառ է նշվում խափանումը ճնշման կոմպրեսորի փականում: Ի վերջո, մեղավոր են համարվում ռուսական նախագծող ընկերությունը և չվերթի սպասարկման համար պատասխանատու անձնակազմը»,-մեջբերել է IRINN հեռուստաալիքը Շահրիարիին:
Նա նշել է, որ նորաստեղծ հանձնաժողովը կքննի ինքնաթիռի ձեռք բերման և շահագործման հարցում ավիաընկերության նախկին ղեկավարության պաշտոնեական պարտականությունների թերացման գործը:
2009թ. օգոստոսի վերջում ՀՀ ՔԱԳՎ մամուլի քարտուղար Նելլի Չարչինյանը հայտնել էր, որ իրանական հանձնաժողովը, որը քննում է Տու-154Մ ինքնաթիռի կործանման պատճառները, պարզել է, որ ինքնաթիռի շարժիչը հանկարծակի խափանվել է օդում: Նա հայտարարել էր, որ ըստ հանձնաժողովի ներկայացուցչի, «ինքնաթիռը թռիչքից 24 օր առաջ տեխզննման էր ենթարկվել, խափանումներ չէին հայտնաբերվել»:

Представитель тегеранской прокуратуры Гази Шахриари 10 мая сообщил, что результаты комиссии по расследованию причин крушения самолета Ту-154М в Иране свидетельствуют, что в катастрофе виновны российская компания-проектировщик и персонал, обслуживавший рейс, передает РИА Новости.
Самолет Ту-154М иранской авиакомпании Caspian Airlines разбился 16 июля 2009 года неподалеку от иранского города Казвин в 200 км от Тегерана. Все находившиеся на борту 168 человек, в том числе 15 членов экипажа, погибли. Самолет выполнял рейс «Тегеран-Ереван».
«На основании переданного Организации гражданской авиации ИРИ сообщения комиссии, занимавшейся в то время расследованием этого инцидента, причиной крушения самолета стали неполадки в клапане компрессора давления. В конечном счете, российская компания-проектировщик, а также персонал, ответственный за обслуживание рейса, объявлены виновными», — цитирует телеканал IRINN Шахриари.
Он отметил, что повторно созданная комиссия займется расследованием по делу о халатности экс-руководства авиакомпании при приобретении и эксплуатации самолета.
В конце августа 2009 года пресс-секретарь Главного управления гражданской авиации Армении Нелли Черчинян сообщила, что иранская комиссия, расследующая крушение ТУ-154М, выяснила, что двигатель самолета неожиданно отказал в воздухе. При этом она заявила, что, по данным представителей комиссии, «самолет за 24 дня до полета прошел технический осмотр, неполадок обнаружено не было».