10 Մայիս 2016 - 12:33 AMT
Թուրքիայի դատախազությունը հանել է բոլոր մեղադրանքները Ալփարսլան Չելիքից` ենթադրվում է, որ նա է սպանել Սիրիայում խոցված ռուսական Սու-24-ի օդաչուին: Այդ մասին հայտնել է թուրքական Daily Sabah-ը դատախազությունում աղբյուրի վրա հղումով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մայիսի 9-ին այն մասին, որ Չելիքից հանվել են սպանության բոլոր մեղադրանքները հայտնել էր նրա փաստաբան Մուրատ Ուստունդաղը: Նա բացատրել էր թուրքական իշխանությունների որոշումը նրանով, որ իր պաշտպանյալին ներկայացված մեղադրանքները բավարար չեն: Դատապաշտպանը նշել է նաև, որ ապօրինի զենք պահելու և կրելու մասին գործերի հետաքննությունը շարունակվում է:
2015-ի նոյեմբերի 24-ին թուքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ է խոցել Սիրիայի հետ սահմանին: Օդաչուներից մեկին հաջողվել էր փրկել սիրիական բանակի աջակցությամբ, մյուսին` գնդակահարել են ցամաքից: Փոխգնդապետ Պեշկովը կատապուլտի միջոցով դուրս նետվելով կործանվող ինքնաթիռից, հայտնվել է ապստամբների ձեռքում` նրա ուղղությամբ կրակ են բացել ցամաքից:
Թուրքիայի քաղաքացի Ալփարսլան Չելիքին ձերբակալել էին Իզմիրում ապրիլի սկզբին: Ինքը Չելիքը, բացատրելով գերի ընկած ռուս օդաչու Оլեգ Պեշկովի սպանությունը, դեկտեմբերին հայտարարել էր, որ ոչնչացումից րոպեներ առաջ նա ռմբակոծում էր իր «թուրքմեն եղբայրներին»:

10 Май 2016 - 13:17 AMT
Прокуратура Турции сняла все обвинения с Альпарслана Челика – предполагаемого убийцы пилота сбитого в Сирии российского Су-24, сообщает 10 мая газета Daily Sabah со ссылкой на источник в прокуратуре.
9 мая о том, что с Челика сняты обвинения в убийстве, сообщил его адвокат Мурат Устундаг. Он объяснил решение турецких властей тем, что доказательства вины его подзащитного были признаны недостаточными. При этом защитник отметил, что расследование дела о незаконном хранении и ношении оружия продолжается, сообщает РИА Новости.
Турецкий истребитель F-16 24 ноября 2015 года сбил в Сирии российский бомбардировщик Су-24, после катапультирования пилота Олега Пешкова расстреляли с земли. Позже о своей причастности к убийству летчика заявил Альпарслан Челик.
В начале апреля 2016 года боевика арестовали в Измире на западе Турции по обвинению в незаконном хранении и ношении оружия. В ходе следствия Челик утверждал, что взял на себя ответственность за это как командир боевой группы и лично не стрелял в российского военнослужащего и не отдавал подобных приказов.
После инцидента со сбитым самолетом отношения России и Турции переживают кризис. Президент России Владимир Путин назвал это «ударом в спину» со стороны пособников террористов и подписал указ о мерах по обеспечению нацбезопасности и специальных экономических мерах в отношении Турции. Наказание виновных в уничтожении самолета и гибели пилота является одним из условий, которое выдвинула Россия для нормализации отношений с Турцией.