Պատերազմից հետո տեղի ունեցավ ուժերի բևեռացում: ԱՄՆ-ն ավելի հզորացավ տնտեսական և ռազմաքաղաքական առումով:
ԽՍՀՄ-ն, իր հերթին, ձգտելով ընդլայնել իր ազդեցության շրջանակը, խորհրդային բանակի կողմից ազատագրված երկրներում սոցիալիստական ռեժիմներ ստեղծեց: Այդպես առաջացավ երկու գերտերությունների և երկու համակարգերի` կապիտալիզմի և սոցիալիզմի դիմակայությունը: Արդյունքում կազմավորվեց 2 հակամարտ ռազմաքաղաքական դաշինք` ՆԱՏՕ-ն և Վարշավյան պայմանագրի կազմակերպությունը:
Միջպետական հարաբերությունների կարգավորման համար անհրաժեշտ էր ստեղծել միջազգային կառույց, որս կստանձներ իրեն չարդարացրած Ազգերի լիգայի գործառույթները: Այդպիսի կազմակերպություն դարձավ Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը:
1945 թ. ապրիլ-հունիսին տեղի ունեցավ Սան Ստեֆանոյի կոնֆերանսը, որով ավարտվեցին ՄԱԿ ստեղծման կազմակերպչկան միջոցառումները: ՄԱԿ սահմանադիր ժողովը տեղի ունեցավ 1945 թ. հոկտեմբերի 24-ին: ՄԱԿ հիմնական նպատակներն էին.
Խաղաղության պահպանումը Երկիր մոլորակի վրա
Բարեկամության և եղբայրության մթնոլորտի ստեղծումը ժողովրդների միջև
Բոլոր մարդկանց իրավունքների և ազատությունների ապահովումը:
ՆԱՏՕ-ն կազմավորվեց 1949-ին: Կապիտալիստական պետությունների այդ ռազմաքաղաքական դաշինքի անդամներ դարձան ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Կանադան, Բելգիան, Նիդերլանդները, Լյուքսեմբուրգը, Նորվեգիան, Պորտուգալիան, Դանիան, Իսլանդիան: 1952թ. դաշինքին միացան Թուրքիան և Հունաստանը, իսկ 1955-ին` ԳԴՀ-ն, 1982-ին` Իսպանիան:
1955-ին սոցիալիստական երկրները միավորեցին իրենց զինուժը Վարշավյան պայմանագրի կազմակերպության մեջ: «Սառը պատերազմի» առաջին կոչը հնչեց 1946թ. մարտի 5-ին Անգլիայի նախկին վարչապետ Չերչիլի Ֆուլթոնում ունեցած ելությում, իսկ առաջին իրական քայլը դարձավ «Թրումենի դոկտրինը» 1947թ., որով Թուրքիան ու Հունաստանը 400 մլն դոլար օգնություն ստացան յուրաքանչյուրը: «Թրումենի դոկտրինն» ավարտվեց «Մարշալի պլանի» ընդունմամբ (1948-1952 թթ.), որով տնտեսական օգնություն էր նախատեսվում պատերազմից տուժած եվրոպական երկրներին: 1949-ին ստեղծվեց Եվրոպայի խորհուրդը:
Խորհրդային Միությունն իր հերթին 1949-ին ստեղծեց Տնտեսական փոխօգնության խորհուրդը, որին անդամակցեցին Եվրոպայի բոլոր սոցիալիստական երկրները, բացառությամբ Հարավսլավիայի:
1957-ին կազմավորվեց Եվրոպական տնտեսական ընկերակցությունը, որին անդամակցեցին Ֆրանսիան, ԳԴՀ-ն, Իտալիան և Բենիլյուքսի երկրները` Բելգիան, Նիդերլանդները, Լյուքսեմբուրգը: 1973-ին միացան Մեծ Բրիտանիան, Իռլանդիան, Դանիան, ավելի ուշ` Իսպանիան, Պորտուգալիան, Հունաստանը, 1995-ին` Ավստրիան, Շվեդիան և Ֆինլանդիան:
Ուժերի բևեռացումը Եվրոպայում հանգեցրեց Գերմանիայի տրոհման: 1949-ին արևմտյան օկուպացիոն գոտիներում կազմավորվեց Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունը, իսկ 1949-ի հոկտեմբերին` օկուպացիայի խորհրդային գոտում կազմավորվեց Գերմանիայի Դեմոկրատական Հանրապետությունը:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտին Կորեան ազատագրվեց Ճապոնիայի օկուպացիայից: Սակայն Կորեական թերակղզու հյուսիսային մասում խորհրդային զորքերն էին, իսկ հարավայինում` ամերիկյան: Արդյունքում 1948-ին հյուսիսում կազմավորվեց Կորեայի Ժողովրդա-Դեմոկրատական Հանրապետությունը (ԿԺԴՀ), իսկ հարավում` Կորեայի Հանրապետությունը:
Վիճահարույց էր ևս մի քանի հարց. «Քաշմիրի խնդիրը» Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև, Պաղեստինի խնդիրն արաբների և Իսրայելի միջև: Երկակի ստանդարտների քաղաքականությունը, որ տարվում էր միջազգային ասպարեզում մահմեդականների հարցում, մինչ օրս թույլ չի տալիս արդարացիորեն լուծել այդ խնդիրները:
1953-ին իշխանափոխություն տեղի ունեցավ ԱՄՆ-ում և ԽՍՀՄ-ում, և դա թույլ տվեց համեմատաբար «մեղմացնել» միջազգային հարաբերությունները.
Կորեայում հրադադար ձեռք բերվեց, 1954-ին Ժնևում Ֆրանսիան ճանաչեց Լաոսի և Կամպուչիայի անկախությունը, Վիետնամը 2 մասի կիսվեց: 1955-ին կնքվեց Ավստրիայի չեզոքության մասին պետական պայմանագիրը, 1959-ին տեղի ունեցավ Խրուշչովի առաջին պաշտոնական այցն ԱՄՆ: 1961-ի Բեռլինի ճգնաժամն ու 1962-ի Կարիբյան ճգնաժամը, կապված Կուբայում խորհրդային հրթիռների տեղակայման հետ, կրկին բարդացրին միջազգային իրավիճակը: Ձախողվեց ԱՄՆ ագրեսիան Վիետնամում` 1965-1975թթ.
Եվս մեկ բախումնային իրավիճակ առաջացավ Կիպրոսի խնդրի շուրջ 1974-ին:
«Սառը պատերազմում» առաջին ճեղքը հայտնվեց 1963-ին, երբ ԱՄՆ-ն, Անգլիան և ԽՍՀՄ-ը պայմանագիր ստորագրեցին մթնոլորտում, տիեզերքում և ջրի տակ միջուկային զենքի փորձարկումներն արգելելու մասին:
1968-ին համաձայնագիր ստորագրվեց միջուկային զենքի չտարածման մասին: Նմանատիպ պայմանագրեր կնքվեցին նաև 1971-ին և 1972-ին: 1972-1974թթ. ժամանակավոր համաձայնագիր կնքվեց ԽՍՀՄ և ԱՄՆ միջև ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների սահմանափակման մասին` ՌՍՍ-1: Իսկ 1979-ին ստորագրվեց ՌՍՍ-2-ը: Միջազգային լարվածության թուլացման գործընթացն ամրագրվեց Հելսինկիում կայացած Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության խորհրդակցության ժամանակ, որին մասնակցեց 35 երկիր: Կոնֆերանսի եզրափակիչ ակտը ստորագրվեց 1975-ի օգոստոսի 1-ին Եվրոպայի 33 երկրների, ԱՄՆ և Կանադայի կողմից: Այդպես առաջացավ ԵԱՀԽ-ն, 1994-ից` ԵԱՀԿ:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո գաղութատիրական կարգերի փլուզումից հետո առաջացան Երրորդ աշխարհի երկրները, որոնք արտաքին քաղաքականության մեջ չեզոք դիրք էին գրավել և ռազմական դաշինքներին չմիանալու քաղաքականություն էին վարում: 1955-ին Կահիրեի կոնֆերանսում այդ շարժումը պաշտոնապես ճանաչվեց: Նույն տարվա սեպտեմբերին Բելգրադի կոնֆերանսում ընդունվեց շարժման 10 դրույթը: 1967-ին ստեղծվեց ԱՍԵԱՆ-ը` Հարավարևելյան երկրների ասոցիացիան:
1979-ի դեկտեմբերին, երբ խորհրդային զորքերը մտան Աֆղանստան, միջազգային հարաբերություններում ի հայտ եկավ «վերջին մենամարտն» անվանումը ստացած փուլը: ԱՄՆ նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանը 1983-ին առաջ քաշեց «Ռազմավարական պաշտպանական նախաձեռնությունը», որը կոչվեց «տիեզերական պատերազմների» ծրագիր: XX դարի 80-ականների երկրորդ կեսին և 90-ականների սկզբին ԽՍՀՄ տնտեսությունն արդեն չէր դիմանում սպառազինությունների մրցավազքին: ԽՍՀՄ-ն ու ամբողջ սոցիալիստական համակարգը փլուզվեցին: 1991-ին դադարեցին գործել Տնտեսական փոխօգնության խորհուրդը և Վարշավյան պայմանագրի կազմակերպությունը Սոցիալիստական ճամբարի նախկին անդամներ Լեհաստանը, Հունգարիան և Չեխիան դարձան ՆԱՏՕ-ի անդամ:
1991թ. Մաասթրիխթի պայմանագրի հիման վրա ստեղծվեց Եվրամիությունը, որի հիմքում «միասնական Եվրոպայի» գաղափարն էր: Համապատասխանաբար, անդամ պետությունները սկսեցին միասնական սակագաներ սահմանել ու վերացնել ազգային արգելքները: Դրան հաջորդեց միասնական տնտեսական, քաղաքական տարածքի ստեղծումն ու միասնական արժույթը: Չեղարկվեց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը: 1999-ից սկսեց շրջանառվել միասնական եվրոպական արժույթը` եվրոն: 2001-ին ձևավորվեց Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը, որը ԱՊՀ երկրների ինտեգրման փորձերի հետ մեկտեղ վերածվեց անդրտարածաշրջանային կառույցի: Կազմակերպությանն անդամակցում են ԱՊՀ երկրներն ու Չինաստանը:
Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունը Եվրասիայի անդրտարածաշրջանային կազմակերպություններից է: Այդ կազմակերպության սոցիալ-տնտեսական գործունեության հիմնական սկզբունքները ներկայացված են 1993թ. Ստամբուլի, 1995-ի` Իսլամաբադի, 1996-ի` Աշգաբադի, 1996-ի` Իզմիրի, 1997-ի` Աշգաբադի, 1998-`ի Ալմաթիի, 2000թ.` Թեհրանի հռչակագրերում:
Եվրասիայի անդրտարածաշրջանային կազմակերպություններից է Թրքալեզու պետությունների միավորումը, որի բարձրագույն մարմինը Թրքալեզու պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովն է: 1992 թ. Անկարայի, 1994թ.` Ստամբուլի, 1995թ.` Բիշքեկի, 1996թ`. Տաշքենդի, 1998թ`. Աստանայի և 2000թ.` Բաքվի գագաթնաժողովներում որոշումներ են կայացվել տնտեսության, առևտրի, բնապահպանության, գիտության, կրթության և մշակույթի ոլորտներում համագործակցության սերտացման վերաբերյալ:
2003-ի հոկտեմբերին Քիշնևում ԱՊՀ գագաթնաժողովում ՌԴ, Բելառուսի, Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի նախագահները ստորագրեցին Հավաքական անվտանգության կազմակերպության մասին պայմանագիրը` կազմավորվեց ՀԱՊԿ-ը: Հարավային Կովկասի երկրներից միայն Հայաստանն է ներկայացված այդ կազմակերպության մեջ: ՀԱՊԿ-ը վերածվեց ռազմաքաղաքական դաշինքի:

После войны в мире произошла новая поляризация сил. Соединенные Штаты Америки стали еще более сильны в экономическом и военно-политическом плане.
В свою очередь, СССР, стремясь увеличить круг своего влияния, создал в освобожденных советской армией странах социалистический режим. Так образовалось противостояние двух сверхдержав и двух общественных систем — капитализма и социализма. В результате образовались два военно-политических враждебных друг другу блока: НАТО и Организация Варшавского Договора.
Для урегулирования межгосударственных отношений необходимо было создать международную структуру, которая взяла бы на себя функции не оправдавшей себя Лиги Наций. Этой организацией стала Организация Объединенных Наций.
В апреле-июне 1945 года была проведена конференция в Сан-Франциско, которая завершила организационные мероприятия по созданию ООН. Учредительная конференция ООН состоялась 24 октября 1945 года.
Основными целями ООН были:
– охрана мира на Планете Земля; – создание атмосферы дружбы и братства между народами; – обеспечение прав и свобод всех людей.
НАТО возникло в 1949 году. В этот военно-политический блок капиталистических государств вошли США, Великобритания, Франция, Италия, Канада, Бельгия, Нидерланды, Люксембург, Норвегия, Португалия, Дания, Исландия. В 1952 году к блоку присоединились Турция и Греция, в 1955 году — ФРГ, в 1982 году – Испания.
В 1955 году социалистические страны объединили свои военные силы в Организации Варшавского Договора.
Первый призыв к «холодной войне» прозвучал 5 марта 1946 года в речи бывшего премьер-министра Англии У. Черчилля в Фултоне (США), а первым реальным шагом в этом направлении стала «Доктрина Трумэна» (1947 г.), по которой Турции и Греции было выделено 400 млн. долларов помощи. «Доктрина Трумэна» завершилась принятием «плана Маршалла» (1948-1952 гг.), предусматривавшего экономическую помощь пострадавшим в войне странам Европы. В 1949 году был создан Совет Европы.
В свою очередь, и Советский Союз в 1949 году создал Совет Экономической Взаимопомощи, в который вошли социалистические страны Европы (кроме Югославии).
В 1957 году образовалось Европейское Экономическое Сообщество (ЕЭС), в который вошли Франция, ФРГ, Италия и страны Бенилюкса — Бельгия, Нидерланды, Люксембург. В 1973 году сюда прибавились Великобритания, Ирландия, Дания, позже — Испания, Португалия, Греция, в 1995 году — Австрия, Швеция и Финляндия.
Поляризация сил в Европе привела к расколу Германии. В сентябре 1949 года в западных оккупационных зонах образовалась Федеративная Республика Германии, а в октябре 1949 года в советской зоне оккупации образовалась Германская Демократическая Республика.
В конце Второй мировой войны Корея была освобождена от японской оккупации. Однако северная часть корейского полуострова оказалась занята советскими, а южная часть — американскими войсками.
В результате, в 1948 году на севере полуострова образовалась Корейская Народно-Демократическая Республика (КНДР), а на юге — Корейская Республика.
Конфликтными оказались еще несколько вопросов: «проблема Кашмира» между Индией и Пакистаном, «Палестинская проблема» между арабами и Израилем. Политика двойных стандартов, проводимая в отношении мусульман на международной арене, и по сей день не позволяет справедливо разрешить эти проблемы.
В 1953 году произошла смена руководства в США и СССР, и это позволило относительно «смягчить» международные отношения:
– В Корее было достигнуто перемирие. – В Женеве, в 1954 году Франция признала независимость Лаоса и Кампучии. Вьетнам был поделен на две части. – В 1955 году был заключен Государственный договор о нейтралитете Австрии. – В 1959 году состоялась первая официальная поездка Н. Хрущева в США. Берлинский кризис 1961 года и Карибский кризис 1962 года (по поводу размещения Советских ракет на Кубе) вновь осложнили международную ситуацию.
Агрессия США провалилась во Вьетнаме (1965-1975 гг.).
Еще одна конфликтная ситуация образовалась вокруг «Кипрской проблемы» (1974).
Первой трещиной во льдах «холодной войны» стало подписание в 1963 году руководителями США, Англии и СССР договора о запрещении испытаний ядерного оружия в атмосфере, в космосе и под водой.
В 1968 году было подписано соглашение о нераспространении ядерного оружия. Подобные договора были подписаны в 1971 и 1972 годах. В 1972-1974 годах было подписано временное соглашение между СССР и США об ограничении стратегических наступательных вооружений (ОСВ-1). А в 1979 году был подписан договор ОСВ-2.
Процесс разрядки международной напряженности был закреплен в Хельсинки на Совещании по безопасности и сотрудничеству в Европе (СБСЕ) 35 стран. Закпючитёльный акт Конференции был подписан 1 августа 1975 года 33 государствами Европы, США и Канадой, Так возникла организация СБСЕ (с 1994 года — ОБСЕ). В конце 1970-х годов военно-политические блоки СЕАТО и СЕНТО прекратили свою деятельность.
После Второй мировой войны в результате распада колониальной системы возникли страны «Третьего мира», которые во внешней политике проводили политику нейтралитета и неприсоединения к военным блокам. В 1955 году на конференции в Бандунге было положено начало движению неприсоединения, а в 1961 году на Каирской конференции это движение получило официальное признание. В сентябре того же года на Белградской конференции были приняты 10 принципов этого движения. В 1967 году была создана АСЕАН (Ассоциация Юго-Восточных стран).
В декабре 1979 года в связи с вводом советских войск в Афганистан в международных отношениях возник этап, именуемый «последней схваткой». Президент США Р. Рейган в 1983 году выдвинул программу «Стратегической оборонной инициативы», прозванной программой «космических войн».
Во второй половине 80-х — начале 90-х годов XX века экономика СССР уже не выдерживала гонки вооружений. СССР и вся социалистическая система развалились. В 1991 году и СЭВ, и ОВД свернули свою деятельность.
Бывшие члены социалистического лагеря — Польша, Венгрия и Чехия вступили в НАТО.
На основании Маастрихского договора 1991 года был создан Европейский Союз, в основе которого лежала идея «единой Европы». Соответственно, государства-участники вводили единые тарифы и убирали национальные барьеры. Следом за этим, в единых рамках ввели единое экономическое, политическое и валютное пространство. Был отменен визовый режим. С января 1999 началось хождение Евро — Единой европейской валюты. В 2001 году сложилась Шанхайская группа сотрудничества, которая вместе с интеграционными попытками стран СНГ превратилась в субрегиональную структуру. Сюда входят страны СНГ и Китай.
Организация экономического сотрудничества — одна из субрегиональных организаций Евразии. Основные принципы социально-экономической деятельности этой организации отражены в Стамбульской (1993 г.), Исламабадской (1995 г.), Ашгабатской(1996 г.), Измирской (1996 г.), Ашгабатской (1997 г.), Апмаатинской (1998 г.), Тегеранской (2000 г.) декларациях.
Одной из субрегиональных организаций Евразии является Объединение Тюркоязычных Государств. Высшим органом этой организации является Саммит Глав Тюркоязычных Государств. На этих саммитах в Анкаре (1992 г.), Стамбуле (1994 г.), Бишкеке (1995 г.), Ташкенте (1996 г.), Астане (1998 г.), Баку (2000 г.), Стамбуле (2001 г.) были приняты решения по укреплению сотрудничества в экономической, торговой, экологической, научной, учебной и культурной областях.
В октябре 2003 года на саммите СНГ в Кишиневе президенты России, Белоруссии, Армении, Казахстана, Киргизии и Таджикистана подписали договор об образовании Организации Коллективной Безопасности. Из стран Южного Кавказа только Армения представлена в этой организации. Договор о Коллективной Безопасности превратился в военно-политический блок.