11 Մայիս 2016 - 09:36 AMT
Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը և վեհաժողովի խորհրդարանական խմբակցությունների առաջնորդները դադարեցրել են քննարկումները Թուրքիայի համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի չեղարկման վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Յուդիթ Սիպպելը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Շուլցն ասել է, որ կսկսեն աշխատել դոսիեի վրա, երբ Թուրքիան կատարի բոլոր պայմանները` 72 կետ, ասվում է EUobserver թերթում:
Ավելի ուշ մամուլի ասուլիսում Մարտին Շուլցն ու Արմին Մաշմերը հաստատեցին, որ Եվրախորհրդարանը չի սկսի աշխատել Թուրքիայի համար առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի վրա, քանի դեռ «Անկարան չի կատարել բոլոր պահանջները»:
Վիզաների չեղարկումն Անկարայի և Բրյուսելի միջև կնքված փախստականների մասին համաձայնագրի մաս է կազմում, որով Թուրքիան պետք է կատարի ԵՄ 72 պահանջ:
Նախորդ շաբաթ Եվրահանձնաժողովն առաջարկեց Եվրախորհրդարանին և ԵՄ Խորհրդին չեղարկել Թուրքիայի քաղաքացիների համար գործող սահմանափակումները, եթե Անկարան մինչև հունիսի ավարտը հասցնի կատարել սկզբնական ցանկի 5 պայմանը: Այդ թվում` կոռուպցիայի կանխման, Եվրոպոլի հետ օպերատիվ համաձայնագրի, բոլոր անդամ երկրների հետ դատական համագործակցության վերաբերյալ, տվյալների բազաների պաշտպանության կանոնների ներդաշնակեցում ԵՄ չափանիշների հետ և ահաբեկչության դեմ պայքարի օրենսդրության վերանայում:
Եվրահանձնաժողովի դիրքորոշումը խստորեն քննադատեց Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը: Ըստ նրա, Անկարան չի փոխելու իր հակաահաբեկչական օրենքները: Նա հայտարարել է, որ Թուրքիան «իր ճանապարհով կգնա»:

Председатель Европарламента Мартин Шульц и лидеры политических фракций ассамблеи приостановили обсуждение досье о предоставлении Евросоюзом безвизового режима для Турции. Об этом сообщила депутат ЕП от Нидерландов Юдит Сиппель, передает РИА Новости.
Шульц сказал, что отработку досье начнется, когда Турция выполнит все 72 условия, пишет брюссельская интернет-газета EUobserver.
Позднее пресс-секретарь Мартина Шульца Армин Машмер подтвердил, что Европарламент не начнет работу по безвизовому режиму для Турции «до полного выполнения Анкарой всех требований».
Отмена виз — часть соглашения о беженцах, заключенного между Анкарой и Брюсселем в марте. Турция должна была выполнить 72 требования Евросоюза.
В начале мая Еврокомиссия предложила Европарламенту и Совету ЕС отменить ограничения для граждан Турции, если Анкара до конца июня успеет выполнить последние пять условий из первоначального списка. В их числе — меры по предотвращению коррупции, проведение переговоров об оперативном соглашении с Европолом, судебное сотрудничество со всеми странами-членами, приведение правил по защите данных в соответствие со стандартами ЕС и пересмотр законодательства по борьбе с терроризмом.
Позицию Еврокомиссии жестко раскритиковал президент Турции РеджепТайип Эрдоган. По его словам, Анкара не будет менять свои антитеррористические законы. При этом турецкий лидер заявил, что его страна «идет своим путем».