11 Մայիս 2016 - 11:00 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերը պետք է նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռոբերտ Սեկուտան:
«Ղարաբաղի հակամարտության կողմերը պետք է կրկին բանակցությունների սեղանի մոտ նստեն: Մենք կոչ ենք անում նրանց մեծ համապարփակ խաղաղ պայմանագիր կնքել: Մենք կարծում ենք, որ դա կարևոր է»,-ասել է Սեկուտան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մինչդեռ հայկական կողմը ներկայացրել է միջազգային կառույցներին Արցախի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում բանակցային գործընթացին հասցված վնասը: ԱԳ նախարար Նալբանդյանը մասնավորապես ներկայացրել է այն պայմանները, որոնց կատարումը կնպաստի բանակցությունների վերսկսմանը: Նա նշել է, որ այս պահին հնարավոր հանդիպումները կարող են ուղղված լինել ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կրկնության բացառմանը, 1994-1995թթ. զինադադարի հաստատման և ամրապնդման վերաբերյալ եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ կատարմանը, զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ներդրմանը: ։

11 Май 2016 - 10:49 AMT
«Мы призываем стороны конфликта в Карабахе к заключению широкого всестороннего мирного договора. Мы считаем, что это важно», — сказал Секута.
Ранее президент Армении Серж Саргсян выдвинул 3 условия для возобновления переговорного процесса по вопросу Нагорного Карабаха: внедрение механизмов по расследованию инцидентов, адресные заявления о виновных в случае инцидентов и гарантии того, что Азербайджан не пойдет на новую агрессию и теракты в отношении народа Нагорного Карабаха.
Соединенные штаты Америки также призвали все стороны карабахского конфликта вернуться за стол переговоров, чтобы достичь урегулирования конфликта. Об этом заявил официальный представитель госдепартамента США Марк Тонер. 28 апреля Марк Тонер заявил, что США строго осуждают любое насилие на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС и желают, чтобы переговорный процесс был восстановлен как можно быстрее.