ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) դադարեցրել է Թուրքիայում սիրիացի փախստականներին օգնություն տրամադրող մի շարք հումանիտար գործողություններ` խարդախությունների դեպքերի մասին հաղորդագրությունների պատճառով:
Գործակալությունը դադարեցրել է նաև մասնավոր և իրավաբանական անձանց ֆինանսավորումը, քանի որ «զրոյական հանդուրժողականություն ունի խարդախությունների և չարաշահումների նկատմամբ, որոնք կատարվում են ամերիկացի հարկատուների միջոցների հանդեպ», Ռիա Նովոստիին հղումով գրում է Tert.am-ը:
Բացի այդ, կազմակերպությունը խոստանում է ամեն ինչ անել վատնված միջոցները հետ բերելու համար:
«USAID-ին աշխատում է նվազեցնել վնասը հումանիտար օգնության կարիք ունեցող սիրիացիների համար ծրագրերը շարունակելու այլընտրանքային տարբերակների որոնումներով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Մայիսի 10-ին Hurriyet-ն ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյայի վրա հղումով հայտնեց, որ USAID-իի տեսուչները կոռուպցիոն գործարքների և հումանիտար աջակցության շրջանակում բեռները Սիրիա առաքող թուրքական ընկերություններին հավելավճարումների փաստեր են հայտնաբերել: Արդյունքում որոշվեց դադարեցնել Թուրքիայի տարածքով իրականացվող ծրագրերի ֆինանսավորումը:
Ապրիլի վերջին թուրք սահմանապահները 8 սիրիացու են սպանել, այդ թվում`կանանց և երեխաների, որոնք փորձել են ապօրինաբար հատել սահմանը: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ թուրք սահմանապահները գնդակահարում են փախստականներին, որոնք փախչում են Սիրիայի պատերազմից: Վերջին 4 ամսում 16 մարդ է սպանվել, այդ թվում 3 երեխա:

Агентство по международному развитию США (USAID) прекратило ряд гуманитарных операций по помощи сирийским беженцам в Турции в связи с сообщениями о случаях мошенничества.
«Агентство по международному развитию США прекратило ряд гуманитарных операций в Турции на основе информации из офиса генерального инспектора агентства о мошенничестве с гуманитарной помощью для сирийцев», — говорится в сообщении на сайте организации, передает РИА Новости.
USAID также приостанавливает финансирование частных и юридических лиц, поскольку имеет «нулевую толерантность к мошенничеству и злоупотреблениям в отношении средств американских налогоплательщиков». Кроме того, организация обещает принять «все имеющиеся в ее распоряжении меры», чтобы восполнить растраченные средства.
«USAID работает над тем, чтобы уменьшить влияние от приостановки для сирийцев, нуждающихся в гуманитарной помощи, путем поиска альтернативных возможностей для продолжения программ», — говорится в сообщении.
10 мая турецкая газета Hurriyet cо ссылкой на высокопоставленного американского чиновника сообщила, что инспекторы USAID выявили факты коррупционного сговора и систематической переплаты турецким компаниям, поставляющим товары в рамках гуманитарных программ для Сирии. Было решено приостановить финансирование этих программ, осуществляемых через Турцию, со стороны USAID и других американских доноров, в размере нескольких миллионов долларов.
В конце апреля турецкие пограничники убили 8 сирийцев, в том числе детей и женщин, которые пытались нелегально пересечь границу и спастись от войны в Сирии.
Ранее поступали сообщения, что турецкие пограничники расстреливают беженцев, проходящих по контрабандным тропам, за последние 4 месяца было убито 16 человек, в том числе 3 детей.