12 Մայիս 2016 - 07:31 AMT
Աշխարհում ամեն տարի որպես կաշառք վճարվում է 1.5 տրիլիոնից 2 տրիլիոն դոլար: Այս մասին հայտնում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ կոռուպցիան կործանարար հետևանք է թողնում աշխարհի տնտեսության վրա:
Ըստ ԱՄՀ ղեկավարի, աշխարհում տարեկան ավելի քիչ գումար է ծախսվում կրթության, առողջապահության, աղքատությունը հաղթահարելու համար, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Հայաստանի կառավարությունն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) համաձայնագիր են ստորագրել 2013 թ. սեպտեմբերի 28-ին կնքված օժանդակության համաձայնագրի ներքո իրականացվող «Օժանդակություն Հայաստանի հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացմանը» ծրագրի վերաբերյալ:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 806.390 ԱՄՆ դոլար, որից ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ծախսերի փոխհատուցում` 749.110 ԱՄՆ դոլար, դրամաշնորհառուի ներդրում` 57280 ԱՄՆ դոլար: Միջոցներն ուղղվելու են երեք նպատակի իրականացմանը՝ փորձագիտական հանձնախմբի ստեղծում` Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի հետ աշխատելու նպատակով, ՀՀ 2015-2018 թթ. հակակոռուպցիոն ռազմավարության գործարկում և շահագրգիռ կողմերի հետ կապերի ռազմավարության ծրագրի մշակում և իրականացում:
Ծրագրի նպատակն է օժանդակություն տրամադրել ՀՀ կառավարության աշխատակազմին` ի կատար ածելու ՀՀ 2015-2018 թթ. հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը: Այն կիրականացնի ՀՀ կառավարության աշխատակազմի հակակոռուպցիոն ծրագրերի մոնիթորինգի բաժինը՝ որպես Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի քարտուղարություն:

12 Май 2016 - 09:26 AMT
Ежегодный объем взяток по всему миру составляет $1,5-2 триллиона или 2% мирового ВВП. Об этом сообщила директор-распорядитель Международного валютного фонда (МВФ) Кристин Лагард, подчеркнув, что коррупция препятствует экономическому росту во всем мире намного сильнее, нежели бедность либо уклонение от уплаты налогов.
По ее словам, в мире ежегодно выделяется меньше средств на образование, здравоохранение, борьбу с бедностью, передает радиостанция «Свобода».
Она прибавила, что коррупция оказывает «обширное разлагающее влияние на общество». По словам Лагард, коррупция подрывает доверие жителей к руководству, а также их этические нормы.
Между правительством Армении и Агентством США по международному развитию (USAID) 28 сентября 2013 было подписано соглашение о программе содействия в реализации антикоррупционной стратегии Армении на 2015-2018 гг.
Стратегическая программа по борьбе с коррупцией стоимостью $750 тысяч будет направлена на реализацию трех основных задач: создание экспертного комитета, запуск антикоррупционной стратегии 2015-18 гг., разработку стратегии в сфере связи с общественностью.
Программа даст возможность подключить высококлассных международных и местных экспертов в процесс оценки рисков, анализа проблем и устранения коррупционных рисков в сферах образования, государственных доходов, здравоохранения и предоставления услуг гражданам полицией.