Ռուսաստանի բնակիչները հավատում են, որ Մոսկվան կարող է օգնել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Նրանք ոչ Հայաստանի կողմից են, ոչ` Ադրբեջանի, այլ հանդես են գալիս Լեռնային Ղարաբաղի անկախության օգտին, գրում է «Իզվեստիան»:
Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության համառուսական կենտրոնի հարցմանը մասնակցել է 1,6 հազար մարդ ՌԴ 46 շրջանների 130 բնակավայրից:
Սոցիոլոգները հարցրել են ռուսաստանցիներին` լսել են նրանք արդյոք Լեռնային Ղարաբաղում զինված հակամարտության սրման մասին: Պարզվել է, որ ռուսաստանցիների 72%-ը լսել է դրա մասին: Այս ցուցանիշը զգալիորեն գերազանցում է 2014-ի 45% ցուցանիշը:
Հակամարտության խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է համարում ռուսաստանցիների 71% (2014-ին`57%): Ընդ որում, 15%-ը դրան չի հավատում: Ավելի հաճախ բացասական կանխատեսում են անում Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի բնակիչները` 20%, ինչպես նաև ոչ խորհրդարանական կուսակցությունների կողմնակիցները` 21%:
44%-ը կարծում է, որ ղարաբաղյան հակամարտության հարցում ՌԴ-ն պետք է որպես միջնորդ հանդես գա` դադարեցնելու համար արյունահեղությունը: 2 տարի հետո այդ դիրքորոշումը կիսում էր բնակչության մեկ քառորդը` 25%:
Գնալով ավելի քիչ ռուսաստանցիներ են կարծում, որ ՌԴ-ն պետք է չեզոք մնա: Եթե 2014-ին դրան կողմ էր 60%-ը, ապա 2016-ին` միայն 36%-ը:
Ըստ հարցման, ռուսաստանցիների 35%-ը կողմ է Լեռնային Ղարաբաղի անկախությանը: Գրեթե յուրաքանչյուր 10-րդը (9%) կարծում է, որ ՌԴ շահերից է բխում, որ Ղարաբաղը ՀՀ մաս կազմի, իսկ 6%-ն` Ադրբեջանի: Ըստ 18%-ի, ԼՂ ճակատագիրը նշանակություն չունի ՌԴ շահերի համար:
Ըստ հարցման մասնակիցների մեկ քառորդի (26%), Լեռնային Ղարաբաղն այսօր անկախ պետություն է, 11%-ն այն Ադրբեջանի մաս է համարում, իսկ 13%-ը` ՀՀ մաս: Իսկ մեծամասնությունը (47%) դժվարացել է որոշել նրա տարածքային պատկանելությունը:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողություններ, կիրառել է իր զինանոցում եղած ռազմական տեխնիկայի գրեթե բոլոր հնարավոր տեսակները: ՊԲ ստորաբաժանումները, ըստ ԼՂՀ ՊՆ տվյալների, ոչնչացրել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ գրոհող թշնամական 2 ուղղաթիռ, ինչպես նաև 26 տանկ, 4 ՀՄՄ, 1 «Գրադ», ինժեներական 1 մեքենա և 13 ԱԹՍ: Հայկական կողմն ունեցել է 78 մարտական կորուստ, սպանվել է 4 խաղաղ բնակիչ. 125 զինծառայող վիրավորվել է: Ապրիլի 5-ին Մոսկվայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԶՈւ գլխավոր շտաբերի պետերի միջև ժամը 12:00-ից կրակի դադարեցման մասին երկկողմանի պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ բանակցություններ անցկացնելու պայմանով: Սակայն ադրբեջանական կողմը շարունակում է գնդակոծել ինչպես ղարաբաղյան, այնպես էլ ՀՀ դիրքերը:

Жители России верят в то, что Москва может помочь мирно разрешить конфликт в Нагорном Карабахе. При этом они не принимают ни сторону Армении, ни сторону Азербайджана, а выступают за его независимость, сообщает газета «Известия».
В опросе Всероссийского центра изучения общественного мнения (ВЦИОМ) приняли участие 1,6 тыс. человек из 130 населенных пунктов 46 российских регионов.
Социологи спросили россиян, слышали ли они о вновь обострившемся вооруженном конфликте в Нагорном Карабахе — спорной территории между Арменией и Азербайджаном. Оказалось, что он привлек внимание почти трех четвертей россиян — 72% слышали о нем. Этот показатель значительно превысил аналогичный в 2014 году (45%).
Мирное урегулирование конфликта возможным считают 71% россиян (против 57% в 2014 году). При этом 15% не верят в это. Чаще негативный прогноз дают жители Москвы и Санкт-Петербурга (20%), а также сторонники непарламентских партий (21%).
44% считают, что в Нагорно-Карабахском конфликте России следует выступить посредником, чтобы прекратить кровопролитие. Два года назад эта позиция была близка четверти населения (25%).
Все меньше россиян считают, что России следует придерживаться нейтральной позиции. Если в 2014 году 60% высказались за подобную позицию, то в 2016 лишь 36% россиян считают, что Москве следует наблюдать со стороны.
По данным ВЦИОМ, лучший вариант разрешения конфликта, по мнению 35% россиян — признание независимости Нагорного Карабаха. Почти каждый десятый (9%) считает, что в интересах России, чтобы Карабах стал частью Армении, а 6% — Азербайджана. При этом 18% полагают, что для интересов России судьба Нагорного Карабаха не имеет значения.
По мнению четверти опрошенных (26%), Нагорный Карабах сегодня является независимым государством, 11% считают эту территорию частью Азербайджана и 13% — частью Армении. Большинство же (47%) затрудняется определить его территориальную принадлежность.
В ходе продолжавшихся с ночи 2 апреля до утра 5 апреля интенсивных боев отряды Армии обороны НКР уничтожили 2 азербайджанских вертолета, атакующих позиции армянской стороны, 26 танков, а также 14 беспилотников, 1 ракетно-артиллерийскую установку БМ-21 («Град»), 4 БМП и 1 инженерную установку. По инициативе азербайджанской стороны и при посредничестве РФ было достигнуто соглашение о временном прекращении огня на линии соприкосновения ВС Азербайджана и Карабаха. Однако азербайджанская сторона продолжает обстрел как карабахских, так и армянских позиций.