12 Մայիս 2016 - 09:05 AMT
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման՝ նավթի արդյունահանումից ու վաճառքից ստացվող եկամուտները կրճատվել են՝ տարեկան $500 մլն-ից հասնելով $250 մլն-ի: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարի օգնական Դենիել Գլասերը:
«Հավանաբար նրանք այժմ ստանում են նախկինում ունեցածի կեսը»,- հաղորդել է նա՝ նշելով, որ դրան հաջողվել է հասնել ավիահարվածների, ինչպես նաև նավթի մաքսանենգության դեմ պայքարի արդյունքում, ՏԱՍՍ-ին հղումով գրում է Tert.am-ը:
Բացի այդ, Գլասերը նշել է, որ խմբավորումը տարեկան 360 մլն դոլար եկամուտ է ստանում իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից հարկեր հավաքելով:
2016-ի ապրիլին Reuters գործակալությունը էներգետիկայի ոլորտում IHS Global Inc խորհրդատվական ընկերության զեկույցի վրա հղումով հայտնել է, որ Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման եկամուտները 2015-ի կեսից սկսած նվազել են 30%-ով: Ըստ փաստաթղթի, 2015-ին կազմակերպության եկամուտները հասնում էին $80 միլիոնի, մինչդեռ 2016-ին` $56 մլն: Բացի այդ, մեկ երրորդով կրճատվել է նավթի արդյունահանումը ԻՊ վերահսկվող տարածքներում` օրական 33 հազարից մինչև 21 հազար բարել:
2015-ի դեկտեմբերին ՌԴ ՊՆ-ն հրապարակել է ԻՊ վերահսկվող տարածքներից դեպի Թուրքիայի նավթի արտահանման ապացույցները, որի գլխավոր շահառուներ հայտարարվեցին Թուրքիայի նախագահն ու նրա ընտանիքի անդամները: Ռուսաստանի ՆԳՆ-ն հրապարակել է լուսանկարներ ու տեսանյութեր, որոնցում արձանագրված է թուրքական նավահանգիստներում բենզատար մեքենաների կուտակում, որոնք ժամանել են իսլամիստներին ենթակա տարածքներից:

Доходы группировки «Исламское государство» (ИГ) от добычи и продажи нефти в результате действий контртеррористической коалиции сократились с $500 до $250 млн в год. Об этом сообщил помощник министра финансов США Дэниел Гласер, курирующий вопросы борьбы с финансированием террористов, пишет ТАСС.
«Цифра, которой мы придерживались примерно до начала этого года, составляла $500 млн в год, получаемых от продажи нефти. Думаю, сейчас она значительно меньше. Вероятно, они получают теперь лишь половину о того, что имели ранее», – сказал он, отметив, что этого удалось добиться как благодаря нанесению авиаударов, так и за счет борьбы с контрабандой нефти в другие страны.
Кроме того,по словам Гласера, группировка также имеет годовой доход в $360 млн за счет налоговых сборов на подконтрольных ей территориях. По словам представителя минфина, блокировать эти поступления гораздо сложнее, так как этот процесс происходит внутри оккупированных районов. Помощник министра уточнил, что действенной мерой здесь может быть ограничение доступа террористов к наличным деньгам.
В апреле 2016 года агентство Reuters со ссылкой на доклад консалтинговой компании в области энергетики IHS Global Inc сообщило, что доходы террористической группировки «Исламское государство» сократились с середины 2015 года на 30%. Это было связано со снижением нефтяных цен.Согласно документу, в 2015 году доходы организации составляли $80 млн, тогда как в 2016 году — $56 млн. Кроме того, на треть сократился уровень добычи нефти на подконтрольных ИГ территориях за этот период — с 33 тыс до 21 тыс баррелей в день.
Сообщается также, что с 2014 года территория, находящаяся под контролем экстремистов, уменьшилась на 22%. В докладе отмечается, что половину доходов ИГ получает от налогообложения и конфискации имущества населения на захваченных территориях, 43% от продажи нефти, остальное — от контрабанды наркотиков, продажи электроэнергии и пожертвований.