Fitch միջազգային վարկանշային հեղինակավոր կազմակերպությունը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի «B պլյուս» վարկանիշը` սահմանելով Կայուն հեռանկար մեկ տարի առաջ շնորհած Բացասական հեռանկարի (Long-term Issuer Default Rating (IDR)) փոխարեն:
Նման վարկանիշի վերահաստատումը խոսում է Բանկի ընդունելի ֆինանսական ցուցանիշների, իրացվելիության զգալի պաշարի, վերաֆինանսավորման կառավարելի ռիսկերի և բարձր հեղինակության մասին: Fitch-ը կարևորել է այն հանգամանքը, որ չնայաց ՀՀ բանկային համակարգում առկա բարձր մրցակցությանը, Ամերիաբանկը գրավել է հաստատուն դիրքեր շուկայում` պահպանելով առաջատարի դիրքը վարկավորման ոլորտում (մասնաբաժինը շուկայում` 14,8%), առևտրի ֆինանսավորման և հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների գծով (մասնաբաժինը շուկայում`15%):
Վարկանիշի հեռանկարը վերանայելով Կայուն` Fitch-ն ակնկալում է, որ Ամերիաբանկը կպահպանի իր կայուն դիրքը` դիմակայելով արտաքին բարդ միջավայրի ճնշումներին: Բացի այդ, Բանկն ունի նաև եկամտաբերության բավարար մակարդակ և կապիտալի զգալի պաշար` 2015-ի դեկտեմբերին ՎԶԵԲ-ից ներգրաված 30 մլն ԱՄՆ դոլար միջոցների հաշվին:
Fitch-ի կողմից Կայուն հեռանկարով «B պլյուս» վարկանիշի ստացումը կնպաստի միջազգային ասպարեզում Ամերիաբանկի ճանաչելիության և Բանկի հանդեպ ունեցած վստահության մակարդակի բարձրացմանը, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրողների հետ գործընկերական հարաբերությունների ընդլայնմանը:

Международное рейтинговое агентство Fitch подтвердило присвоенный «Америабанку» рейтинг В+ эмитента по долгосрочным облигациям (Long-term Issuer Default Rating – IDR) в иностранной валюте. Прогноз изменен с «негативного» на «стабильный».
Подтверждение рейтинга свидетельствует о приемлемых финансовых показателях банка, высоком запасе ликвидности, управляемости рисков рефинансирования и высоком авторитете банка.
Fitch отметило важность того факта, что несмотря на высокий уровень конкуренции в банковской системе Армении «Америабанк» завоевал крпкие позиции, сохраняя лидерство в сфере кредскредитования (доля на рынке – 14,8%), в финансировании торговли и обязательств к клиентам (доля на рынке – 15%).
Fitch ожидает, что с пересмотром прогноза банка на «стабильный» банк сохранит позиции и сумеет противостоять вызовам сложной среды. Помимо этого, банк имеет удовлетворительных уровень доходности и значительный капитал за счет привлеченных от Европейского банка реконструкции и развития в декабре 2015 года $30 млн.
Присвоение рейтинга B+ со стабильным прогнозом способствует узнаваемости и повышению уровню доверия к банку на международной арене и углублению партнерских отношений с иностранными инвесторами.