Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Ամերիաբանկին շնորհել է «Տարվա գործարք` էներգաարդյունավետություն» մրցանակը (Deal of the Year – Energy Efficiency)` 2015-ին Հայաստանում ջերմոցային ենթակառուցվածքի էներգաարդյունավետության բարելավման համար:
Ամերիաբանկը «Ալտերնատիվ էներգիա» ՍՊԸ-ի համար թողարկել է երկու ակրեդիտիվ, որոնք հաստատել և ֆինանսավորել է Կոմերցբանկը` ՎԶԵԲ-ի երաշխավորությամբ: Ընդ որում, Նիդերլանդների զարգացման բանկը (FMO) նույնպես մասնակցել է գործարքին` ծածկելով քաղաքական և վճարման ռիսկերի որոշակի մասը: Նախագծի ամբողջ արժեքը կազմել է $2,3 մլն, որից $1,91 մլն-ի ֆինանսավորումն իրականացվել է Ամերիաբանկի կողմից թողարկված ակրեդիտիվների միջոցով:
Ստացված ֆինանսավորման շնորհիվ «Ալտերնատիվ էներգիա» ընկերությունը Չեխիայից ձեռք է բերել էներգախնայող բարձրակարգ սարքավորումներ, որոնք հնարավորություն են ընձեռում մեկ տարվա ընթացքում տնտեսելու $390.000-ի էներգիա սովորական սարքավորումներով աշխատող ջերմոցային ընկերությունների համեմատությամբ, ինչպես նաև կրճատելու բնական գազի օգտագործումը 1,950,000 մ³-ի չափով:
Արդիական բարձրակարգ սարքավորումների օգտագործման շնորհիվ ընկերությունը հնարավորություն է ստանում ձեռք բերել մրցակցային առավելություններ ինչպես տեղական, այնպես էլ արտաքին շուկաներում:
Ամերիաբանկը կարևորելով ջերմոցային տնտեսությունների դերը Հայաստանի գյուղատնտեսության զարգացման համար` ակտիվորեն հանդես է գալիս ջերմոցային տնտեսությունների ֆինանսավորմամբ, մասնավորապես` էներգաարդյունավետություն և բարձր արտադրողականություն ապահովող սարքավորումների ներկրման համար: Հայաստանում ջերմոցային տնտեսությունների նախագծերի ավելի քան 70%-ի ֆինանսավորումն իրականացվում է Ամերիաբանկի կողմից:
Էներգախնայող և նորագույն տեխնոլոգիական սարքավորումների օգտագործման շնորհիվ ջերմոցային տնտեսությունները հնարավորություն են ստանում ձեռք բերել մրցակցային առավելություններ, ողջ տարին ապահովել անխափան արտադրություն և նշանակալից ներդրում ունենալ Հայաստանի տնտեսության զարգացման մեջ:

13 Май 2016 - 07:59 AMT
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) присудил Америабанку премию «Сделка года – энергоэффективность» (Deal of the Year – Energy Efficiency) за улучшение энергоэффективности тепличной инфраструктуры в Армении в 2015 году.
Америабанк для ООО «Альтернативная энергия» выпустил два аккредитива, которые были подтверждены и профинансированы Коммерцбанком под гарантию ЕБРР.
При этом, Банк развития Нидерландов (FMO) также участвовал в сделке, покрыв некоторую часть политических и платежных рисков. Общая стоимость проекта составила $2,3 млн, из которых $1,9 млн было профинансировано посредством выпущенных Америабанком аккредитивов.
Благодаря полученному финансированию компания «Альтернативная энергия» приобрела в Чехии высококачественное энергосберегающее оборудование, которое позволило сэкономить за год энергию на сумму в $390 тыс по сравнению с тепличными компаниями, работающими на обычном оборудованием, а также сократить объем использования природного газа в размере 1,950,000 куб. м.
Благодаря использованию современного высококачественного оборудования компания получает возможность получить конкурентные преимущества как на местном, так и на внешнем рынках.
Америабанк, придавая важность роли тепличных хозяйств для развития сельского хозяйства Армении, активно занимается финансированием тепличных хозяйств, в частности, в целях импорта оборудования, обеспечивающего энергоэффективность и высокую производительность. Америабанк занимается финансированием более 70% проектов тепличных хозяйств в Армении.
Благодаря использованию энергосберегающего и новейшего технологического оборудования тепличные хозяйства получают возможность получить конкурентные преимущества, в течение всего года обеспечить бесперебойное производство и внести значительный вклад в развитие экономики Армении.