13 Մայիս 2016 - 14:48 AMT
Մայիսի 13-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն աշխատանքային այցով եղել է ռազմարդյունաբերության համալիրի մի շարք ձեռնարկություններում, ինչպես նաև ձեռնարկություններից մեկում մասնակցել է նոր արտադրամասի բացմանը:
Այցի ընթացքում ոլորտի պատասխանատուների և մասնագետների ուղեկցությամբ Օհանյանը տեղում ծանոթացել է ձեռնարկությունների տեխնիկական հագեցվածությանը, ռազմական նշանակության արտադրատեսակների նմուշներին, դրանց պատրաստման, նորոգման ու արդիականացման աշխատանքներին: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին ներկայացվել են ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունների թողարկած նոր արտադրատեսակները, առաջիկա ծրագրերն ու աշխատանքային հիմնական ուղղությունները:
Դիտարկելով ընթացող աշխատանքները և զինված ուժերի կարողությունների առավել բարձրացման համատեքստում կարևորելով ռազմարդյունաբերական համալիրի հետագա զարգացման գործընթացը՝ պաշտպանության նախարարը ոլորտի պատասխանատուներին տվել է համապատասխան հանձնարարականներ:
ՀՀ ՊՆ-ը նշում է, որ ռազմաարդյունաբերական համալիրի զարգացման շարունակականության ապահովումը պաշտպանական համակարգի բարեփոխումների ծրագրի կարևորագույն ուղղություններից է: Այս առումով վերջին տարիներին ակնհայտ են ռազմաքաղաքական ղեկավարության՝ զինված ուժերը հայրենական արտադրության սպառազինությամբ ու ռազմական տեխնիկայով համալրելու գործընթացին միտված քայլերն և այդ ուղղությամբ մշտական հետևողականությունը: Պաշտպանության նախարարի՝ ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկություններ կատարած շրջայցը այդ համատեքստում էր:

13 мая министр обороны Армении Сейран Оганян посетил несколько военно-промышленных предприятий, а на одном из них принял участие в открытии новых производственных мощностей.
В ходе визита Сейран Оганян в сопровождении специалистов на месте ознакомился с техническим оснащением предприятий, образцами продукции военного назначения, процессами их изготовления, ремонта и модернизации. Министру были представлены новые виды продукции военно-промышленных предприятий, предстоящие программы и основные направления работы.
Оганян подчеркнул важность развития предприятий военной промышленности и дал соответствующие распоряжения ответственным представителям сферы.
Минобороны РА отмечает, что непрерывность обеспечения развития военно-промышленного комплекса является важным направлением программы реформ в системе обороны. В связи с этим за последние годы военные и политические лидеры предприняли ряд шагов, направленных на обеспечение ВС Армении вооружением и военной техникой отечественного производства.