14 Մայիս 2016 - 08:24 AMT
Մայիսի 12-ին Ադրբեջանում 2 երիտասարդ ակտիվիստի ձերբակալության կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը:
NIDA երիտասարդական շարժման ակտիվիստներ Բայրամ Մամեդովն և Գիյաս Իբրահիմովը ձերբակալվել են մայիսի 10-ին թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեղադրանքով: Բաքվի դատարանը նրանց ձերբակալել է 4 ամսով, նրանց սպառնում է մինչև 12 տարվա ազատազրկում:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ ազատ արձակելով 24 քաղաքական ու կրոնական ակտիվիստի Ադրբեջանի իշխանությունները, կարծես, ձգտում են «ազատված բանտախցերը լցնել ազատության նոր պաշտպաններով»: Այդ մասին ասել է կազմակերպության փոխնախագահ Ռոբերտ Գերմանը, հայտնում է contact.az-ը: «Ժողովրդավարական երկրները պետք է պահանջեն, որ Ադրբեջանը հարգի հիմնական ազատություններն ու թույլ տա քաղաքացիական հասարակությանը ազատ գործել»,-ասել է Գերմանը:
Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստները կարծում են, որ ձերբակալության իրական պատճառը Հեյդար Ալիևի հուշարձանի պատվանդանին հայտնված գրաֆիտին է:
Մայիսի 9-ի ուշ երեկոյան` Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի ծննդյան օրվա` մայիսի 10-ի նախօրեին, Բաքվի Կենտրոնական բանկի դիմաց գտնվող զբոսայգում Հեյդար Ալիևի հուշարձանի պատվանդանին գրաֆիտի է հայտնվել:
Հուշարձանի վրա ադրբեջաներեն գրություն է հայտնվել. «Qul bayramınız mübarək!»:: Անհայտ հեղինակն օգտագործել է «Ծաղիկների տոնը շնորհավոր» արտահայտությունը`փոխարինելով առաջին բառի 2 տառը, որի արդյունքում այն միանգամայն այլ իմաստ է ստացել` «Ստրուկների տոնը շնորհավոր»: Հեգնանքով այդպես են տոնն անվանում այլախոհներն ու ընդդիմությունը:
Ադրբեջանն անազատ երկրիր է համարվում անազատ մամուլով:
Ընթերցեք նաև. Բաքվում Ալիևի հուշարձանին գրաֆիտիի ենթադրյալ հեղինակներին մեղադրում են թմրանյութ պահելու մեջ

После ареста 12 мая двух азербайджанских молодежных активистов Байрама Мамедова и Гияса Ибрагимова правозащитная организация Freedom House выступила с заявлением, критикующим ущемление свободы в Азербайджане.
«После освобождения 24 политических и религиозных заключенных азербайджанские власти, похоже, стремятся заполнить опустевшие камеры новыми защитниками свободы». – сказал вице-президент Freedom House Роберт Герман.
«Демократические страны должны потребовать, чтобы Азербайджан уважал основные свободы и позволил гражданскому обществу свободно осуществлять свою деятельность », – отметил он, пишет Contact.az.
Молодежные активисты Байрам Мамедов и Гияс Ибрагимов были задержаны 10 мая по обвинению в незаконном хранении наркотиков. Согласно сообщению МВД Азербайджана, у Байрама Мамедова было изъято около 3 грамм героина. При осмотре его квартиры найдено более 1 килограмма героина. А у Гияса Ибрагимова было изъято 2,6 грамм героина, и еще более 1 килограмма было найдено в квартире молодого человека. Суд в Баку арестовал их на четыре месяца, и им грозит до 12 лет лишения свободы.
Активисты гражданского общества считают, что истинная причина ареста – граффити на памятнике Гейдару Алиеву.
Накануне дня рождения бывшего президента Азербайджана, в ночь на 10 мая, на постаменте памятника Гейдару Алиеву в одноименном парке напротив здания Центрального банка Азербайджана в Баку появилось граффити. Надпись на азербайджанском языке гласит: «Qul bayramınız mübarək!».
Автор использовал обыгрывание фразы «Gül bayramınız mübarək!», поменяв 2 буквы в первом слове, и придав слову и фразе иной смысл. Первая фраза означает «С праздником цветов!» – поздравление чиновников и всех лояльных режиму, а вторая – «С праздником рабов!». Так называют этот праздник в ироническом смысле инакомыслящие и оппозиция в Азербайджане.