14 Մայիս 2016 - 09:08 AMT
HPG քուրդ աշխարհազորայինները (ինքնապաշտպանության ժողովրդական ուժեր, որոնք ենթարկվում են ՔԱԿ-ին) հերքել են Թուրքիայի Գլխավոր շտաբի հայտարարությունն այն մասին, որ ռազմական ուղղաթիռն աղետի է ենթարկվել տեխնիկական անսարքության պատճառով: Նրանք ստանձնել են ուղղաթիռի պայթեցման պատասխանատվությունը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մայիսի 13-ին Թուրքիայի Գլխավոր շտաբը հայտնեց, որ Հաքքյարի գավառում հակաահաբեկչական գործողությանը մասնակցող Kobra ուղղաթիռն աղետի է ենթարկվել տեխնիկական անսարքության պատճառով: Օդաչուները զոհվել են: Ասվում էր նաև, որ հետաննքություն է սկսվել:
«Թուրքիայի Գլխավոր շտաբի հայտարարությունն ուղղաթիռի պատահական աղետի մասին չի համապատասխանում իրականությանը: Այն խոցվել է մեր կողմից Հաքքյարի գավառում մայիսի 13-ի 04:30-ին, քանի որ պատկանում էր թուրքական գաղութարար զորքերին և գործողություններ էր իրականացնում քուրդ ժողովրդի դեմ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
HPG-ն պնդում է նաև, որ ուղղաթիռի խոցման հետևանքով «մի քանի զինվոր է սպանվել և վիրավորվել», իսկ քուրդ զինյալներին «հաջողվել է առգրավել նրանց զենքը»:
2015-ի հուլիսին ՔԱԿ զինյալների հետ զինված հակամարտության վերսկսումից ի վեր զոհվել է մոտ 450 թուրք ոստիկան և զինվորական: Նախագահ էրդողանը հայտարարել է այդ ընթացքում մոտ 5.000 քուրդ զինյալի ոչնչացման մասին, սակայն քրդամետ Ժողովրդների դեմոկրատիյի կուսակցության ներկայացուցիչները պնդում են, որ հարյուրավոր խաղաղ բնակիչներ են զոհվել:

Курдское ополчение HPG (подконтрольные запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана народные силы самообороны) опровергло заявление турецкого Генштаба о том, что падение военного вертолета на востоке страны было вызвано техническими неисправностями, и взяло на себя ответственность за его подрыв.
«Заявление Генштаба Турции о случайном падении вертолета не соответствует действительности. Он был подбит нами 13 мая в 04:30 утра в районе Хаккари, так как принадлежит турецким колониальным войскам и совершает операции против курдского народа», — говорится в заявлении HPG.
13 мая стало известно о том, что в провинции Хаккари на юго-востоке Турции упал военный вертолет «Kobra», принимающий участие в антитеррористической операции в районе Чукурджа. В результате крушения погибли 2 пилота. В Генштабе Турции цообщили, что причиной крушения вертолета стала техническая неисправность.
HPG утверждает также, что при крушении вертолета «несколько солдат были убиты и ранены», а самим курдским бойцам «удалось захватить их оружие», передает РИА Новости.
Позднее курды выложили в открытый доступ видео момента подрыва вертолета.
После возобновления в Турции в июле 2015 года вооруженного конфликта с РПК в столкновениях с курдскими повстанцами погибли около 450 турецких военных и полицейских. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил об уничтожении за этот период более 5 тысяч курдских повстанцев. Однако представители прокурдской Партии демократии народов утверждают, что в ходе операции погибли сотни мирных жителей.