16 Մայիս 2016 - 09:28 AMT
Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր Շամիլ Թայարը շատ ցավագին է արձագանքել Մոսկվայի ԲԿՄԱ-ի հաղթանակին Ստամբուլի «Ֆեներբախչեի» հանդեպ բասկետբոլի Եվրալիգայի եզրափակչում: Թուրքիայի իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցությունը ներկայացնող պատգամավորն առաջարկել է ևս մեկ ռուսական ինքնաթիռ խոցել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ես ուզում եմ, որ ևս մեկ ռուսական ինքնաթիռ խոցվի»,-գրել է Թայարը Twitter-ի իր միկրոբլոգում խաղից հետո, որն ավարտվել է 101:96 հաշվով ռուսների օգտին:
Ավելի ուշ նա իր սկանդալային գրառումը կատակ է անվանել: Նա ասել է, որ Ստամբուլի «Ֆեներբախչեի» և Մոսկվայի ԲԿՄԱ-ի հանդիպման մրցավարը կողմնակալ է եղել, ինչն ազդել է խաղի արդյունքի վրա: «Դա մեծ վրդովմունք է առաջացրել Թուրքիայում: Իմ գրառումը մթնոլորտը լիցքաթափելու փորձ էր»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Պատգամավորի գրառումը բացասական արձագանք է ստացել համացանցում: Որոշ օգտատերեր բավականին կտրուկ են պատասխանել պատգամավորին, մյուսները կոչ են արել ուշադրություն դարձնել, որ Սու-24-ի խոցումից հետո Թուրքիան «կորցրեց զբոսաշրջիկներին և վնասներ է կրում»:
Թայարը հայտնի է նրանով, որ 2008-ին դատապարտվել է 1 տարի 8 ամսվա ազատազրկման թուրք ծայրահեղ ազգայնականներին նվիրված իր գրքում քննության մանրամասներ հանրայնացնելու համար: Դատարանը սակայն ազատազրկումը փոխարինեց պայմանական կալանքով:

Депутат парламента Турции Шамиль Тайяр в своем аккаунте в Twitter после победы московского ЦСКА над стамбульским «Фенербахче» в финале баскетбольной Евролиги предложил сбить еще один российский самолет.
«Ну что, планируется сбить еще один российский самолет», – написал он, комментируя проигрыш стамбульского клуба со счетом 101:96.
Позже свое скандальное высказывание об ударе по еще одному российскому самолету, Тайяр назвал шуткой.
По его словам, в финале баскетбольной Евролиги на встрече стамбульского «Фенербахче» и московского ЦСКА, судья продемонстрировал предвзятость, которая повлияла на результаты игры.
«Поражение вызвало большое негодование в Турции. Моя фраза в Twitter являлась шуткой, чтобы разрядить атмосферу», – отметил он.
Твит вызвал большое количество негативных отзывов в сети. Некоторые пользователи ответили депутату довольно резко, на грани оскорблений, другие призвали обратить внимание, что после инцидента со сбитым Су-24 Турция потеряла туристов и несет убытки.
Тайяр известен тем, что, по информации газеты «Milliyet», в 2008 году был осужден на год и восемь месяцев за раскрытие в своей книге про ультранационалистов в Турции не подлежащих разглашению подробностей следствия. Суд, однако, заменил тюремное заключение на условный срок.