16 Մայիս 2016 - 11:54 AMT
Գինեգործական «Թելիանի վելի» ընկերությունը սկսում է գարեջրի գործարան կառուցել: Նախագիծն իրականացնում է Global Beer Georgia ընկերության դուստր ձեռնարկությունը:
Գործարանում կարտադրվի Heineken, Amstel և Krušovice գարեջուր: Համապատասխան համաձայնագրերն արտադրողների հետ արդեն ստորագրված են, հայտնում է Bizzone.info-ն:
Global Beer Georgia-ն կլինի գարեջրի այդ ապրանքատեսակների բացառիկ արտադրողը Վրաստանում, այն կարտահանվի նաև Հայաստան և Ադրբեջան:
Ըստ նախնական տվյալների, մոտավոր ներդրումային արժեքը $37 մլն է, որից $13 միլիոնը կֆինանսավորվի նոր բաժնետոմսերի թողարկման միջոցով, մնացած գումարը կտրամադրեն բանկերն ու միջազգային ֆինանսական ինստիտուտները:
Զուգահեռաբար նախատեսվում է արտադրել գարեջրի տեղական տեսակներ և լիմոնադ: Ենթադրվում է, որ ձեռնարկության շինարարությունը կսկսվի արդեն մայիսին, գործարանը կսկսի աշխատել 2016-ի դեկտեմբերին:
«Թելիանի վելի» ընկերությունում կարծում են, որ համաշխարհային բրենդերի գարեջրի արտադրությունը կնպաստի ընկերության մրցունակության աճին տեղական շուկայում` ելնելով ցածր գնից: Ենթադրվում է, որ գործարանի շնորհիվ գարեջրի այդ տեսակների գինը Վրաստանում զգալիորեն կնվազի:

Винодельческая компания «Телиани вели» начинает строительство пивзавода. Проект осуществляет дочерняя компания «Глобал биар Джорджия» (Global Beer Georgia).
На заводе будет производиться пиво таких марок, какHeineken, Amstel и Krušovice. Соответствующие соглашения с HEINEKEN, AMSTEL, и Heineken Česká republika уже подписаны, передает Bizzone.info.
«Глобал биар Джорджия» будет эксклюзивным производителем этих марок пива в Грузии, а также экспортером в Армению и Азербайджан.
По предварительным данным, ориентировочная инвестиционная стоимость проекта составит $37 млн, из которых $13 млн будут профинансированы путем эмиссии новых акций, остальная сумма будет привлечена из банков или международных финансовых институтов.
Параллельно планируется производство местных марок пива и лимонада. Предполагается, что строительство предприятия начнется уже в мае, завод начнет работу в декабре 2016 года.
В «Телиани вели» считают, что местное производство пива мировых брендов увеличит их конкурентоспособность на местном рынке исходя из невысокой цены – предполагается, что из-за появления завода, стоимость этих сортов пива в Грузии заметно снизится.