Հայաստանը գտնվում է Եվրոպայի և Ասիայի հատման կետում, այդ իսկ պատճառով կարող է տարանցիկ ավիացիոն կետ դառնալ: Այս մասին ավիաընկերության Երևան-Դոհա առաջին չվերթին նվիրված միջոցառման ժամանակ հայտարարել է Qatar Airways-ի գլխավոր կոմերցիոն տնօրեն Հյու Դանլիվին։
Ավիաընկերությունը կանոնավոր չվերթներ է սկսել իրականացնել դեպի Երևան 2016-ի մայիսի 15-ից:
Երևան-Դոհա-Երևան կանոնավոր չվերթն իրականացվելու է շաբաթը 4 անգամ Airbus 320 ինքնաթիռով: Ուղևորներին կմատուցվի ծառայությունների լայն շրջանակ` թռիչքի ընթացքում մենյուի ընտրությունից մինչև ժամանց:
«Մենք չափազանց դրական ենք տրամադրված Հայաստանի նկատմամբ: Ամուր հարաբերություններ ենք հաստատել, պայմանագրեր ենք կնքել: Այստեղ մենք հնարավորթյուններ ենք տեսնում մեր աշխատանքում մեծ հաջողությունների հասնելու համար», – նշել է Դանլիվին, գրում է Arka.am-ը:
Նրա խոսքով, Qatar Airways-ը նախատեսում է ժամանակի ընթացքում ավելացնել դեպի Հայաստան իրականացվող չվերթերի քանակը:
Դանլիվին հայտնել է, որ Qatar Airways-ի ավիապարկի օդանավերի միջին տարիքը չի գերազանցում 5 տարին, ընդ որում յուրաքանչյուր 10 օրը մեկ ընկերությունը նոր ինքնաթիռներ է ձեռք բերում: Այս պահի դրությամբ Qatar Airways-ն ավելի քան 70 մլդ դոլարի օդանավ է պատվիրել:
Qatar Airways ավիաընկերությունը Միջին Արևելքի ամենախոշոր ավիաընկերություններից մեկն է, որը չվերթեր է կատարում 144 ուղղություններով: Ընկերության ավիապարկում կա մոտ 340 ժամանակակից ինքնաթիռ:
Մայիսի 16-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Qatar Airways ընկերության գլխավոր կոմերցիոն տնօրեն Հյու Դանլևիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել և կարևորել է քաթարական ավիաընկերության մուտքը հայկական ավիացիոն շուկա և նշել, որ այն կնպաստի Հայաստանի ու Քաթարի միջև տնտեսական գործակցության, այդ թվում՝ զբոսաշրջության ոլորտում կապերի ակտիվացմանն ու զարգացմանը:
Նշելով, որ ՀՀ-ում 2013-ից ավիացիայի ոլորտն ազատականացվել է՝ վարչապետը տեղեկացրել է, որ կառավարությունը վերանայել է ավելի քան 20 պետության հետ օդային հաղորդակցությանն առնչվող գործող օրենսդրական դաշտը և ի թիվս այլ պետությունների` առաջիկայում ավարտին կհասնի նաև Չինաստանի ժողովրդական Հանրապետության հետ համաձայնագրի վերանայումը. քննարկումներ են սկսվել նաև ԵՄ ընդհանուր ավիացիոն գոտուն Հայաստանի Հանրապետության միանալու շուրջ:
Իր հերթին, Հյու Դանլևին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ ցուցաբերած օժանդակության համար և նշել, որ Qatar Airways-ը պատրաստ է իրականացնել Դոհա-Երևան-Դոհա շաբաթական չորսական չվերթ՝ Հայաստանը կապելով աշխարհի ավելի քան 150 քաղաքի հետ: Քաթարական ավիաընկերության գլխավոր կոմերցիոն տնօրենի խոսքով՝ իրենք ցանկություն ունեն առաջիկայում ընդլայնել ընկերության գործունեության ուղղությունները, ինչը կնպաստի նաև Հայաստանի ու Քաթարի միջև փոխշահավետ երկարաժամկետ համագործակցության խորացմանն ու ընդլայնմանը:

16 Май 2016 - 13:43 AMT
Армения находится на стыке Европы и Азии, поэтому у нее есть все возможности стать транзитной авиационной точкой, заявил главный коммерческий директор Qatar Airways Хью Данливи на презентации первого авиарейса авиакомпании Ереван-Доха.
Рейсы Ереван-Доха-Ереван отныне будут осуществляться регулярно, четыре раза в неделю на самолетах Airbus 320. Пассажирам доступен широкий спектр услуг – от выбора меню в полете до развлечений.
"Мы крайне положительно настроены в отношении Армении. Мы создали крепкие отношения, заключили договора. Здесь мы видим возможности для больших успехов в нашем деле", – отметил он.
Данливи сообщил, что на данный момент в Ереване будет действует офис компании с семью сотрудниками, однако в случае удачного развития бизнеса бизнес персонал будет пополнен за счет местных кадров.
По его словам, со временем Qatar Airways планирует увеличить количество рейсов в Армению.
Данвили сообщил, что средний возраст лайнеров в авиапарке Qatar Airways не превышает 5 лет, причем каждые 10 дней компания приобретает новые самолеты. На данный момент Qatar Airways заказал авилайнеров на сумму более чем $70 млрд.
Авиакомпания Qatar Airways ("Катарские авиалинии") является одной из самых крупных авиакомпаний на Среднем Востоке, осуществляющей рейсы в 144 направлениях. Ее авиапарк состоит из порядка 340 современных самолетов
16 мая премьер-министр Армении Овик Абрамян принял главного коммерческого директора «Qatar Airways» Хью Данлеви и возглавляемую им делегацию, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер отметил важность привлечения катарской авиакомпании на армянский авиационный рынок. Он сказал, что это будет способствовать активизации и развитию экономического сотрудничества между странами.Отметив, что в Армении с 2013 года авиационное поле либерализировано, он сообщил, что правительство пересмотрела законодательное поле, начаты обсуждения о присоединении Армении в общей авиационной зоне ЕС.