«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումն ԱՄՆ գլխավորած հակաջիհադական կոալիցիայի գործողությունների արդյունքում զրկվել է Իրաքում գրաված տարածքների 45%-ից:
ԻՊ կորուստները Սիրիայում տարածքի 16-20%-ն են կազմում: Այդ մասին մայիսի 16-ին Վաշինգտոնում հայտարարել է Պենտագոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Փիթեր Քուկը:
Միջազգային հակաահաբեկչական կոալիցիայում ԱՄՆ համանախագահ Բրետ Մաքգերկն իր հերթին նշել է, որ ջիհադականները կորցրել են նավթով հարուստ տարածքներից շատերը: Փակվել են նաև ֆինանսավորման ուղիներից շատերը: Մաքգերկը նշել է, որ Սիրիայում դադարեցվել է առճակատումը կառավարական ուժերի և չափավոր ընդդիմության միջև, որի արդյունքում ահաբեկիչների դեմ գործողություններն ավելի հաջող դարձան, գրում է Telegraf.by-ը:
Ավելի վաղ, ըստ IHS վերլուծական գործակալությանը հայտնի դարձավ, որ վերջին 14 ամսում ԻՊ-ն կորցրել է տարածքների 22%-ի վերահսկողությունը Սիրիայում և Իրաքում: Բացի այդ, ըստ հետազոտողների, ԻՊ-ն զրկվել է իր եկամուտների կեսից` հիմնականում նավթի վաճառիքց:

Террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ) лишилась в результате действий антиджихадистской коалиции под предводительством США 45% захваченных ранее территорий в Ираке.
Потери ИГ в Сирии составили от 16 до 20% процентов территории. Об этом 16 мая заявил в Вашингтоне официальный представитель Пентагона Питер Кук.
Спецпредставитель США в международной антитеррористической коалиции Бретт Макгерк, в свою очередь, отметил, что джихадисты потеряли доступ к большей части нефтеносных районов и запасам «черного золота». Также перекрыты их каналы получения наличных средств финансирования, отметил Макгерк. Он указал и на то, что прекратилось противостояние между правительственными войсками и силами умеренной оппозиции в Сирии, в результате чего действия против террористов стали более успешными, пишетTelegraf.by.
Ранее, согласно исследованию аналитического агентства IHS, стало известно, чтоза последние 14 месяцев«Исламское государство» потеряло контроль над 22% территории в Сирии и в Ираке.
Кроме того, по данным исследования, ИГ лишилась почти половины своих доходов. Из-за потери контроля сирийско-турецкой границы после операции российских ВКС, исламисты потеряли 40% доходов, преимущественно от продажи нефти.