17 Մայիս 2016 - 08:23 AMT
Ըստ «Ագորա» իրավապաշտպան խմբի, Ռուսաստանի բնակիչների մոտ 6 տոկոսը կարող էր գաղտնալսվել դատական որոշման հիման վրա: Դատարանները բավարարում են գաղտնալսումների հարցումների 97 տոկոսը, հայտնում է DW-ն:
Ռուսաստանի պետական մարմինները սիստեմատիկաբար ներխուժում են քաղաքացիների մասնավոր կյանք` քաղաքական դրդապատճառներով: Վերջին 9 տարում առնվազն 9 մլն մարդ` ՌԴ բնակչության մոտ 6 տոկոսը, ենթարկվել է գաղտնալսման դատական որոշումների հիման վրա: Այս մասին ասվում է «Ագորա» իրավապաշտպան խմբի փորձագետներ Դամիրա Գայնուտդինովայի և Պավել Չիկովի զեկույցում:
2007-2016-ին փորձագետները գրանցել են քաղաքականապես մոտիվացված գաղտնալսման 352 դեպք: Գագաթնակետը` 177 դեպք, գրանցվել է 2014-ին, երբ տեղի ունեցավ Ղրիմի բռնակցումը: 2007-2015թթ. դատարանները քննել են բանակցությունների գաղտնալսման և նամակագրության գաղտնիքի սահմանափակման վերաբերյալ 4 659 325 միջնորդություն, որից բավարարվել է 4 517 515-ը` 96,96 տոկոս: Նման հարցումների քանակն աճում է տարեցտարի:
Բացի գաղտնալսումից, ՌԴ իշխանությունները վերահսկում են ակտիվիստների տեղաշարժը, գաղտնի տեսա- և աուդիոդիտարկում են անցկացնում, հետևում են բջջային հեռախոսազանգերին, կենսաչափական տվայլներ են հավաքագրում, կոտրում են աքաունթներն ու բացահայտում էլեկտրոնային նամակագրությունը:
Նման ոչ մի դեպք հետաքննության առարկա չի դարձել: Ըստ իրավապաշտպանների, դա վկայում է, որ Ռուսաստանում քաղաքացիական և քաղաքական ակտիվիստների մասնավոր կյանքը, հետևաբար, նաև հասարական քաղաքացիներինը, պաշտպանված չէ:

По данным правозащитной группы «Агора», около 6 процентов жителей России могли подвергаться слежке на основании судебного решения. Суды удовлетворяют 97 процентов запросов о прослушивании переговоров, передает DW.
Российское государство систематически вторгается в частную жизнь граждан по политическим мотивам. За последние 9 лет не менее 9 миллионов человек – примерно 6 процентов жителей РФ – могли подвергаться прослушиванию на основании судебных решений, утверждается в докладе экспертов-правозащитников из группы «Агора» Дамира Гайнутдинова и Павла Чикова.
В 2007-2016 годах эксперты зафиксировали 352 случая политически мотивированной слежки. Пик – 177 случаев – приходится на 2014 год, когда произошла аннексия Крыма. Кроме того, в 2007-2015 годах суды рассмотрели 4 659 325 ходатайств о прослушивании переговоров и ограничении тайны переписки. Удовлетворено 4 517 515 из них, то есть 96,96 процентов. Количество таких запросов растет с каждым годом.
Как отмечается в докладе, помимо прослушивания переговоров, власти РФ осуществляют контроль передвижений, в том числе комплексную одновременную слежку за активистами в разных регионах, скрытое видео- и аудионаблюдение, GPS-трекинг, отслеживание мобильных телефонов, сбор данных биллинга и биометрической информации, взлом аккаунтов и перехват электронной переписки.
Гайнутдинова и Чиков подчеркивают, что несмотря на то, что факты подобного сбора данных становятся достоянием общественности, ни один случай взлома почты и соцсетей, перехвата переписки, телефонных переговоров, скрытой аудио- и видеофиксации, наружного наблюдения без законных на то оснований не привели к разбирательству и наказанию виновных лиц.
По их словам, это свидетельствует о полной безнаказанности представителей власти и такой же полной незащищенности частной жизни гражданских и политических активистов в современной России, а следовательно и всех простых жителей страны.