2016-ի հունվար-ապրիլին Ադրբեջանի արտաքին առևտրի շրջանառությունը կազմել է 5 043 992,40 դոլար: Դա 34,30%-ով քիչ է նախորդ տարվա համապատասխան ցուցանիշից, հայտնում է Report-ը Պետական մաքսային կոմիտեի վրա հղումով:
Հաշվետու շրջանում ներմուծման ծավալը տարեկան կտրվածքով նվազել է 23,85%-ով` կազմելով 2 594 180,62 դոլար, արտահանումը` 42,63%-ով և կազմել է 2 449 811,78 դոլար, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Ըստ հաշվետվության, բացասական սալդոն Ադրբեջանի արտաքին առևտրի շրջանառության մեջ կազմել է 144 368,84 դոլար: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում դրական սալդոն եղել է 867 189,17 դոլար:
Ընթացիկ տարվա առաջին 4 ամսում Ադրբեջանն առևտուր է արել 150 երկրի հետ:
Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը (SOCAR) 2016-ի հունվար-ապրիլին արտահանել է 6.756 մլն տոննա նավթ Ջեյհան, Սուպսա և Նովոռոսիյսկ նավահանգիստներով: 2015-ի նույն ժամանակահատվածում SOCAR-ն արտահանել է 7.449 մլն տոննա նավթ: Այդպիսով նավթի արտահանումը կրճատվել է 693 հազար տոննայով կամ 9.3%-ով:
Ադրբեջանի կառավարությունը 2016-ին նավթի արդյունահանումը կանխատեսում էր 40 մլն 744,9 հազար տոննայի սահմանում: 2009-ից սկսած նավթի փաստացի արդյունահանումը Ադրբեջանի գլխավոր նավթահանքում չի համապատասխանում ակնկալվողին: 2009-ին նախատեսված 46,8 մլն տոննայի դիմաց արդյունահանվել է 40,3 մլն, իսկ 2010-ին` 40,6 մլն տոննա նախատեսված 42,1 միլիոնի փոխարեն

За январь-апрель 2016 года объем внешнеторгового оборота Азербайджана составил 5 043 992,40 тыс. долларов. Это на 34,30% меньше по сравнению с соответствующим периодом прошлого года, сообщает Report со ссылкой на Государственный таможенный комитет.
За отчетный период объем операций импорта в годовом сравнении сократился на 23,85%, составив 2 594 180,62 тыс. долларов, операций экспорта – на 42,63% и составил 2 449 811,78 тыс. долларов.
Согласно отчету, во внешнеторговом обороте Азербайджана сложилось отрицательное сальдо в размере 144 368,84 тыс. долларов. В аналогичном периоде прошлого года положительное сальдо внешнеторгового оборота составило 867 189,17 тыс. долларов.
За первые 4 месяца текущего года Азербайджан совершил торговые операции со 152 странами, экспортировал 1 503, импортировал 5 931 наименование товаров.
Экономика Азербайджана испытывает сложности из-за резкого падения цен на энергоносители и сокращения добычи и экспорта. В первом квартале 2016 года экспорт нефтепродуктов из Азербайджана снизился на 29% в объеме и на 57% в денежном выражении.
По итогам 2016 года ЕБРР прогнозирует спад ВВП Азербайджана в 2016г на 3%.
Читайте также: Экспорт нефтепродуктов из Азербайджана упал более чем наполовину в денежном выражении