17 Մայիս 2016 - 10:41 AMT
Եթե Մեծ Բրիտանիան դուրս գա Եվրամիությունից, իսկ Թուրքիան անդամակցի կազմակերպությանը, դա Եվրոպայի զարգացման վատագույն տարբերակը կլինի: Այդ մասին ասել է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ, «Հանրապետականներ» կուսակցության ղեկավար Նիկոլյա Սարկոզին Monde թերթին տված հարցազրույցում: Ամբողջովին դեմ լինելով Եվրոպայից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուն և հաշվի առնելով, որ վատագույնը ինչ կարող է տեղի ունենալ, «դա Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալն է ԵՄ-ից և Թուրքիայի անդամակցումը»` Սարկոզին կոչ է անում նոր եվրոպական պայմանագիր կնքել: Պայմանագրի նախաձեռնությունն, ըստ Սարկոզիի, պետք է 2017-ին բխի Ֆրանսիայից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ես առաջարկում եմ եվրո-շենգեն ստեղծել` այսինք, կառավարություն, որին կանդամակցեին Շենգենի տարածքի անդամ երկրնրի ՆԳՆ ղեկավարները, կայուն նախագահով, որի իշխանությունը կտարածվի Frontex սահմանապահ գործակալության վրա»,-ասել է Սարկոզին:
ԵՄ-ում Մեծ Բրիտանիայի անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվեն տեղի կունենա հունիսի 23-ին: Հանրաքվեի հարցը, որը երկրում արդեն մի ամբողջ սերնդի կարևորագույն ռազմավարական որոշում են համարում, այսպես է հնչում` Միացյալ Թագավորությունը պետք է Եվրամիության անդամ մնա` թե դուրս դա Եվրամիությունից:
Մայիսի 11-ին հայտնի դարձավ, որ Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը և վեհաժողովի խորհրդարանական խմբակցությունների առաջնորդները դադարեցրել են քննարկումները Թուրքիայի համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի չեղարկման վերաբերյալ: Ավելի ուշ մամուլի ասուլիսում Մարտին Շուլցն ու Արմին Մաշմերը հաստատեցին, որ Եվրախորհրդարանը չի սկսի աշխատել Թուրքիայի համար առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի վրա, քանի դեռ «Անկարան չի կատարել բոլոր պահանջները»:
Ընթերցեք նաև. ԵՄ մտավախությունը՝ Թուրքիայի հետ առանց վիզայի ռեժիմի դեպքում ահաբեկչության սպառնալիքը կաճի

Выход Великобритании из Евросоюза и вступление туда Турции будет худшим вариантом развития для Европы. Об этом заявил экс-президент Франции, глава партии «Республиканцы» Николя Саркози в интервью газете Monde, передает РИА Новости.
«Будучи полностью против выхода Великобритании из Европы» и с учетом того, что худшим, что может произойти «будет выход и вступление в ЕС Турции», Саркози призывает к созданию нового европейского договора, «инициатива по которому должна в 2017 году исходить от Франции».
4 мая ЕК предложила Европарламенту и Совету ЕС снять визовые ограничения для граждан Турции, если Анкара до конца июня 2016 года выполнит остающиеся пять условий для отмены виз. В их число вошли меры по предотвращению коррупции, проведение переговоров об оперативном соглашении с Европолом, судебное сотрудничество со всеми странами-членами, приведение правил по защите данных в соответствие со стандартами ЕС и пересмотр законодательства по борьбе с терроризмом.
Позицию Еврокомиссии жестко раскритиковал президент Турции РеджепТайип Эрдоган. По его словам, Анкара не будет менять свои антитеррористические законы. При этом турецкий лидер заявил, что его страна «идет своим путем».
«Я предлагаю создать евро-шенген — то есть правительство, куда вошли бы главы МВД стран-членов Шенгенского пространства, со стабильным президентом, который будет иметь власть над приграничным агентством ЕС Frontex», — сказал Саркози.
Референдум о членстве Великобритании в ЕС состоится 23 июня. Вопрос референдума, который в стране уже называют важнейшим стратегическим решением целого поколения, звучит так: «Должно ли Соединенное Королевство остаться членом Европейского союза или выйти из Европейского союза?».