18 Մայիս 2016 - 12:08 AMT
«Կոմերսանտ». Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը նոր ինտրիգ է ստեղծել Երևանի և Բաքվի միջև բանակցային գործընթացում
Ընթացիկ տարում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների առաջին անձնական շփումը, որը տեղի ունեցավ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում 1994 թվականից ի վեր ամենամասշտաբային ռազմական դիմակայությունից հետո, ստեղծել է նոր ինտրիգ Երևանի և Բաքվի միջև բանակցային գործընթացում, գրում են «Կոմերսանտի» հոդվածագիրներ Սերգեյ Ստրոկանը և Կիրիլ Կրիվոշեևը, հայտնում է Tert.am-ը:
«Կոմերսանտի» հարցերին պատասխանած փորձագետները կարծում են, որ քաղաքական կարգավորման հեռանկարները կախված կլինեն նրանից, թե Վիեննայի հանդիպումը կդառնա՞ արդյոք նախաբան բարձր մակարդակով բանակցությունների վերսկսման համար, որոնց մասին Մոսկվան հայտարարել էր դեռ ապրիլին:
Ավստրիայի մայրաքաղաքը Մերձավոր Արևելքում, Հյուսիսային Աֆրիկայում և Անդրկովկասում ճգնաժամերի քննարկման համար բանակցային հարթակ դարձնելուն նպաստել են ոչ միայն ժամանակային առումով համընկած Սիրիայի և Լիբիայի հարցերով բազմակողմանի բանակցությունները, այլև Վիեննայում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանկարծակի հայտնվելը: Նրանց անձնական շփման հեռանկարը մինչև վերջին պահը մշուշոտ էր թվում։
Այնուամենայնիվ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մայիսի 12-ին համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ հիշեցնելով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի երեք կետերի՝ հրադադարի ու վստահության ամրապնդման և խաղաղ կարգավորման սկզբունքների համաձայնեցման հարցերը քննարկելու նպատակով բանակցային սեղանի շուրջ անհապաղ վերադառնալու անհրաժեշտության մասին:
Հանդիպման արդյունքում կողմերը պայմանավորվեցին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հովանու ներքո անհետ կորածների վերաբերյալ տեղեկություններ փոխանակելու, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի լիազորություններն ընդլայնելու և կրկին հունիսին հանդիպելու մասին, սակայն նախագահների հաջորդ հանդիպման ոչ հստակ ամսաթիվը, ոչ վայրը հայտնի չեն:
Ադրբեջանի նախագահը պաշտոնական հայտարարություններ չարեց Վիեննայի հանդիպման արդյունքներով՝ ի տարբերություն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի:
Այնուամենայնիվ, «Հարավային Կովկաս» քաղաքագետների ակումբի ղեկավար Իլգար Վելիզադեն հայտնել է, որ առկա է «զգուշավոր լավատեսություն», որը կայանում է «մեծ արյունահեղությունից խուսափելու» ցանկության մեջ: «Նման մոտեցում են ցույց տալիս ինչպես Մինսկի խմբի համանախագահները, այնպես էլ հենց հակամարտության կողմերը»,- ասել է նա։
Այնուամենայնիվ, ադրբեջանցի փորձագետն ուշադրություն է հրավիրել ԼՂ հարցով պահպանվող Երևանի և Բաքվի միջև «հիմնարար տարաձայնությունների» վրա: «Բանակցությունների հերթական տապալման հետևանքը կարող է լինել ճակատում հերթական սրացումը»,- հավելել է ադրբեջանցի փորձագետը:
ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից հետո Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, արտաքին կապերի բաժնի վարիչ Նովրուզ Մամեդովը, մեկնաբանելով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման վերաբերյալ համանախագահների հայտարարությունն, ասաց. «Էական փոփոխություններ Անջեյ Կասպրշիկի լիազորություններում լինել չեն կարող, մենք նման պարտավորություններ չենք ստանձնել»:
Իր հերթին՝ հայ քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Սերգեյ Մինասյանը որպես Վիեննայի հանդիպման նպատակ է նշել կողմերի միջև վստահության վերադարձը և սահմանին լարվածության նվազեցումը: Սերգեյ Մինասյանը նույնպես հանդիպման արդյունքներին իր վերաբերմունքը բնորոշել է որպես «շատ զգուշավոր լավատեսություն»: «Ապրիլյան սրացումից հետո Ադրբեջանը գուցեև զուտ ձևական, բայց այնուամենայնիվ պատրաստակամություն է հայտնել սկսել առարկայական քննարկումը»,- կարծում է Սերգեյ Մինասյանը:
«Եթե ամսվա ընթացքում, մինչև նախագահների հաջորդ հանդիպումը, վստահության միջոցների ներդրման մեխանիզմն իրականացվի, կարելի է խոսել իրական բանակցային գործընթացի մեկնարկի մասին»,- ասել է փորձագետը՝ հավելելով, սակայն, որ այդ գործընթացը կարող է տևել «տարիներ, եթե ոչ տասնամյակներ»:
Միջազգային հարցերով ռուսական խորհրդի փորձագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բանակցություններում բեկման մասին խոսելը դեռ վաղ է։ Նա նշել է, որ հակամարտության սառեցումը դեռ կայուն չէ, սակայն, նրա կարծիքով, խնդիրը լուծելու դիվանագիտական փորձերը կշարունակվեն:

18 Май 2016 - 12:04 AMT
Первое в этом году личное общение лидеров двух государств, происшедшее после самого масштабного с 1994 года военного противостояния на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе, создало новую интригу в переговорном процессе между Баку и Ереваном. Об этом пишет газета «Коммерсантъ».
Опрошенные «Коммерсантом» эксперты считают, что перспективы политического урегулирования будут зависеть от того, станет ли венская встреча прологом к возобновлению переговоров на высшем уровне.
Превращению австрийской столицы в главную переговорную площадку для обсуждения кризисов на Ближнем Востоке, в Северной Африке и Закавказье способствовали не только совпавшие по времени многосторонние переговоры по Сирии и Ливии, но и неожиданное появление в Вене президентов Азербайджана и Армении Ильхама Алиева и Сержа Саргсяна.
Перспектива их личного общения до последнего момента выглядела туманной, учитывая недавние высказывания армянского лидера, выразившего недоумение по поводу утечек о возможности возобновления переговоров на высшем уровне между Баку и Ереваном при посредничестве Москвы.
Это была первая встреча Саргсяна и Алиева с обострения ситуации в Нагорном Карабахе в апреле.
Незадолго до прилета Сержа Сарсяна и Ильхама Алиева в Вену министр обороны Азербайджана Закир Гасанов сделал новое заявление в продолжающейся войне слов. Он пообещал, что Баку вернет контроль над утраченными территориями в Карабахе.
Тем не менее сопредседатели минской группы ОБСЕ, без особого успеха занимающейся урегулированием проблемы Нагорного Карабаха с середины 1990-х годов, 12 мая распространили совместное заявление, напомнив о необходимости немедленно вернуться за стол переговоров для обсуждения трех аспектов проблемы Нагорного Карабаха: укрепления перемирия, повышения доверия и согласования принципов мирного урегулирования.
По итогам встречи стороны договорились обмениваться информацией о пропавших без вести под эгидой Международного комитета Красного Креста, расширить полномочия офиса личного представителя председателя ОБСЕ и снова встретиться в июне с целью возобновления переговоров о всеобъемлющем урегулировании. Впрочем, ни точная дата, ни место следующей встречи президентов пока неизвестны.
«Каждая сторона преследует свои цели,— сказал по итогам переговоров в Вене Серж Саргсян.— Наша цель заключалась в том, чтобы выяснить, в самом ли деле переговоры зашли в тупик и нет другого выхода, кроме как воевать, или мы можем решить проблему с меньшими потерями».
Господин Саргсян напомнил, что в ходе апрельского обострения конфликта в Карабахе армянская сторона потеряла 800 из 800 тыс. га «зоны безопасности», что, по словам армянского лидера, не имеет стратегического значения, но имеет значение психологическое. «Азербайджанцы могут говорить, что достигли какого-то результата»,— признал президент Армении.
Официальных заявлений президента Алиева по горячим следам встречи в Вене не последовало. Тем не менее о желании разрешить конфликт с наименьшими потерями заявил руководитель клуба политологов «Южный Кавказ» Ильгар Велизаде.
«Весьма осторожный оптимизм присутствует, он заключается в желании избежать большого кровопролития,— заявил господин Велизаде.— Такой подход демонстрируют как сопредседатели минской группы, так и сами стороны конфликта». Тем не менее азербайджанский эксперт обратил внимание на сохраняющиеся фундаментальные разногласия Баку и Еревана по проблеме Нагорного Карабаха.
В свою очередь, армянский политолог, заместитель директора базирующегося в Ереване Института Кавказа Сергей Минасян назвал целями встречи в Вене возвращение доверия между сторонами и снижение напряженности на границе.
Минасян охарактеризовал свое отношение к результатам встречи как «очень осторожный оптимизм».
«После апрельского обострения Азербайджан, может быть, чисто формально, но все же выразил готовность начать предметное обсуждение»,— считает Сергей Минасян.
«Если в течение месяца, до следующей встречи президентов, механизм установления мер доверия будет запущен, можно будет говорить о начале реального переговорного процесса»,— пояснил армянский эксперт, впрочем, добавив, что сам процесс может занять годы, если не десятилетия.
Эксперт Российского совета по международным делам Сергей Маркедонов считает, что о прорыве в переговорах по Нагорному Карабаху говорить преждевременно.
«Это лишь некоторые пробы пера,— заявил Маркедонов – Заморозка конфликта пока неустойчивая». Впрочем, по мнению Сергея Маркедонова, дипломатические попытки решить проблему будут продолжены.