Մայիսի 19-ին Փարիզից Կահիրե ուղևորվող EgyptAir ավիաընկերության ինքնաթիռն անհետացել է ռադարներից: Վերջին տվյալներով, ինքնաթիռն ընկել է Միջերկրական ծովը, հայտնում է «Մայադին» հեռուստաալիքը: Ըստ ավիաընկերության տվյալների, ինքնաթիռում եղել է 66 մարդ. 56 ուղևոր, այդ թվում՝ 3 փոքր երեխա, և անձնակազմի 10 անդամ: Ուղևորների թվում կան եգիպտացիներ, բրիտանացիներ, ֆրանսիացիներ, սաուդացիներ և Իրաքի քաղաքացիներ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Կահիրե թռչող ինքնաթիռը կորել է ռադարներից Հունաստանի օդային տարածք մտնելուց 20 րոպե անց: Երբ կապն ինքնաթիռի հետ խզվել է, այն մոտ 11 հազար մետր բարձրության վրա է եղել:
Ֆրանսիայի մայրաքաղաքից ինքնաթիռը դուրս է եկել Փարիզի ժամանակով 23:09-ին, իսկ Կահիրե պետք է ժամաներ 03:05-ին: Նշվում է, որ մինչ այդ ինքնաթիռը պետք է ծախսած լիներ ամբողջ վառելիքը:
Ըստ որոշ տվյալների, վերջին անգամ ինքնաթիռը կապի մեջ է եղել Աթենքի տարածքում, մեկ այլ տվյալներով` Թուրքիայի օդային տարածքից: Որոշ տվյալներով, օդաչուները հայտնել են խցիկում ծխացման մասին: Ինքնաթիռը շահագործման էր հանձնվել 2003-ին: Հայտնի է, որ օդանավի հրամանատար Մուհամեդ Սաիդ Ալի Շաքիրը փորձառու օդաչու է:

19 Май 2016 - 05:43 AMT
Самолет египетской авиакомпании EgyptAir, следовавший из Парижа в Каир, пропал с радаров диспетчеров. По последним данным, самолет Egyptair упал в Средиземное море, сообщает телеканал «Маядин».
По данным авиакомпании, на борту находились 66 человек: 56 пассажиров, в том числе трое детей, и 10 членов экипажа. Среди них египтяне, британцы, французы, подданный Саудовской Аравии и гражданин Ирака, передает ТАСС.
Лайнер успел войти в воздушное пространство Египта на 10 миль. Когда связь с ним оборвалась, он находился на высоте около 11 тысяч метров.
Из столицы Франции самолет вылетел в 23:09 по парижскому времени, а к месту назначения он должен был прибыть в 03:05 по каирскому. Отмечается, что находясь в воздухе, к настоящему моменту самолет должен был полностью истратить все горючее.
По одним данным, последний раз пилоты выходили на связь над Афинами, согласно другим, в воздушном пространстве Турции. Согласно некоторым данным, до потери связи экипаж сообщал о задымлении из-под кабины пилотов.
Самолет был введен в эксплуатацию в 2003 году. Известно, что командир корабля Мухаммед Саид Али Шакыр, 1980 года рождения, налетал 6275 часов, в том числе 2101 час – на А320. У второго пилота – 2766 часов.
Как передал телеканал Al Mayadeen со ссылкой на источники в Минавиации, самолет упал в море. Официальных подтверждений этой информации пока нет.