Թուրքիայի Հաքքարի նահանգի Շեմդինլի շրջանում «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (PKK-ՔԲԿ) զինյալները թուրքական զինված ուժերին պատկանող զրահամեքենա են պայթեցրել:
Պաթյունի հետևանքով զոհվել են զրահամեքեյում գտնվող զինվորականներից 4-ը, ևս վեցը վիրավորվել են և տեղափոխվել Հաքքարիի զինվորական հոսպիտալ, Haberler.com-ին հղումով գրում է Ermenihaber.am-ը:
Ռումբը պայթեցվել է զրահամեքենայի ճանապարհի այդ հատվածով անցնելու պահին: Շրջանում թուրքական անվտանգության ուժերը ավիացիայի աջակցությամբ լայնամասշտաբ գործողություններ են սկսել:
Քուրդ զինյալները հարևան Իրաքի ու Սիրիայի տարածքն օգտագործում են որպես թուրք զինվորականների վրա հարձակումների նախապատրաստման բազա: Թուրքիան, իր հերթին, ռմբակոծում է ՔԱԿ ճամբարները:

В районе Шемдинли турецкой провинции Хаккари 18 мая курдские повстанцы из Рабочей партии Курдистана (РБК) взорвали военную машину ВС Турции.
В результате взрыва погибли 4 военных, еще 9 – ранены, в том числе четверо – тяжело, они переведены в военный госпиталь Хаккари, передает Ermenihaber.am соссылкой на Haberler.com.
Мина была подложена под бронемашину во время ее проезда по данному участку. В районе начались широкомасштабные действия турецких военных при поддержке ВВС Турции.
После возобновления в Турции в июле 2015 года вооруженного конфликта с РПК в столкновениях с курдскими повстанцами погибли около 450 военных и полицейских. Генштаб Турции сообщил об уничтожении за этот период более 4,5 тысячи курдских повстанцев. Однако представители прокурдской Партии демократии народов утверждают, что в ходе операции погибли сотни мирных жителей.