Մայիսի 24-26-ը Հայաստանում կանցկացվեն ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների զորավարժություններ, ասվում է ՀԱՊԿ պաշտոնական կայքում:
«Մայիսի 24-26-ը Հայաստանում տեղի կունենա «Կոբալտ-2016» մարտավարական հատուկ համատեղ զորավարժությունը: Կմասնակցեն ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ներքին գործերի (ոստիկանության) ստորաբաժանումները, որոնք Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի մաս են կազմում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Զորավարժությունը կանցնի ՀՀ ՊՆ «Բաղրամյան» զորավարժարանում, ընթացքին կհետևի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
Զորավարժության շրջանակում կմշակվեն համատեղ գործողություններն, ուղղված ահաբեկչական խմբերի գործունեության կասեցմանը, զենքի, պայթուցիկ նյութերի ու թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության ուղիների փակմանը, անձնակազմի օպերատիվ մարտական ունակությունների կատարելագործմանը:
Զորավարժությանը կմասնակցեն մարտական և ռազմատրանսպորտային ուղղաթիռներ:
Զորավարժության հիմնական նպատակներն են ներքին զորքերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների, ներքին գործերի մարմինների, ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի կառավարման մարմինների գործնական կարողությունների հղկումն ու կատարելագործումը:
ՀՀ ՊՆ Խաղաղապահ ուժերի բրիգադի զինծառայողները մայիսի 17-ից 19-ը Բելառուսում կմասնակցեն ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների խաղաղապահ ստորաբաժանումների «Անսասան եղբայրություն-2016» համատեղ զորավարժության նախապատրաստման և անցկացման հարցերով երկրորդ շտաբային բանակցություններին: ՀԱՊԿ անդամ են ՀՀ-ն, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը

Учения формирований сил специального назначения Коллективных сил оперативного реагирования (КСОР) Организации договора о коллективной безопасности состоятся24-26 мая в Армении, передает официальный сайт ОДКБ.
Тактико-специальное совместное учение «Кобальт-2016» пройдет на базе учебного центра «Баграмян» Министерства обороны Армении. За ходом учений будет наблюдать Генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа.
На учениях будут отработаны совместные операции по пресечению деятельности террористических групп, перекрытию каналов незаконного оборота оружия, взрывчатых веществ и наркотиков, будет совершенствоваться оперативно-боевая выучка личного состава при выполнении задач. Будут задействованы боевые и военно-транспортные вертолеты.
Основными целями учения являются отработка и совершенствование практических навыков военнослужащих специальных подразделений внутренних войск, органов внутренних дел (полиции), органов управления (оперативных групп), выделенных в состав формирований сил специального назначения КСОР ОДКБ при поиске, уничтожении террористов, а также организация взаимодействия и всестороннего обеспечения задействованных сил и средств.
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) — военно-политический союз в рамках СНГ, созданный на основе Договора о коллективной безопасности, подписанного в мае 1992 года. В состав ОДКБ входят Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия, Таджикистан.