21 Մայիս 2016 - 11:16 AMT
Բնության լեզվի բազմազանությունն անսահման է. այն կարող է լինել քիմիական, էլեկտրամագնիսային, ձայնային, լուսային, մարմնի շարժումների և այլն:
Վերջին տասնամյակներում գիտնականները կարողացել են վերծանել բավականին լեզուներ, հասկանալու համար բնության մեջ հաղորդակցության բազմազանության էվոլյուցիոն ամբողջ բարդությունը:
Այդպես, նախորդ դարի 20-ականներին գերմանացի կենդանաբան Կառլ Ֆրիշը բացահայտել է մեղուների լեզուն: Այն փաստը, որ մեղուները կարող են տեղեկատվություն փոխանցել զանգվածային ծաղկման վայրի մասին և հետախույզ մեղուների կրկնվող շարժումների առկայությունն արձանագրվել են դեռ 1788-ին, սակայն Ֆրիշն առաջինն էր, որ ուսումնասիրեց այդ երևույթը որպես լեզու: Դա ձայների, ժեստերի, հոտերի լեզու է:
Պարզվում է, որ մեղուների շփումը տեղի է ունենում հատուկ ժեստերի ու շարժումների միջոցով, որոնք կարելի է պարի նմանեցնել: Այդպիսի յուրօրինակ պարով, օրինակ, հետախույզ մեղուն կարող է իր ցեղակիցներին հայտնել նեկտարով հարուստ ծաղիկներով լի մոտակա բացատի մասին, այդ թվում ուղղության և տարածության:
Հետախույզ մեղուն, հայտնաբերելով բերքատու դաշտը, հրում է իր ըներների բջիջները, հայտնում է նրանց իր բացահայտման մասին և սկսում է պարել` այս կամ այն կողմ շրջելով որովայնի վերջնամասը: Որքան մոտ է այդ վայրը փեթակից, այնքան ակտիվ են նրա շարժումները: Պարելով` նա մի քանի քայլ է անում որոշակի ուղղությամբ դեպի առաջ, հետո կտրուկ կողքի է թեքվում, հետո նորից է կրկնում պարը` և այդպես մինչև 20 անգամ:
Մութ փեթակում նրա ցեղակիցները չէին տեսնի հետախույզի պարը, սակայն նրանք դիպչում են պարողին բեղիկներով և կրկնում են այն, իսկ մի քանի կրկնությունից հետո թռչում են դեպի նշված վայրը: Տարածությունը նրանք որոշում են պարի ռիթմով, ֆիգուրների կատարման ժամանակով` ընդ որում, ժամանակը չափվում է ֆենոմենալ ճշգրտությամբ` մինչև 0,01 վայրկյան: Պարելաձևի սկիզբն ու վերջը պարող մեղուն գրանցում է թևիկների տզզոցով:
Հետախույզ մեղուն մեծ ճշգրտությամբ է ցույց տալիս բերքադաշտի դիրքն ու կողմնորոշվում է արևով: Եթե հողամասը գտնվում է արևի ուղղությամբ, ապա, պարելով, մեղուն շարժվում է վերևից ներքև, եթե արևից հակառակ ուղղությամբ` ներքևից վերև: Այլ ուղղությունների դեպքում մեղուն ցույց է տալիս անկյունն արևի դիրքի և սննդի աղբյուրի միջև: Անկյան մեծությունը, որը որոշվում է աչքի ֆասետներով, զարմանալիորեն փոխանցվում է ծանրության ուժի վրա, որը մեղուները լավ են տարբերում: Հորիզոնական բջիջներում դրա կարիքը չկա: Մեղուն ուղղակի նշում է սննդի աղբյուրի ուղղությունը: Եթե շրջենք բջիջները, չփոխելով հորիզոնական հարթությունը, ապա մեղուն, որպես կողմնացույցի մագնիսային սլաք, շրջվում է դեպի հայտնաբերած սնունդը: Եթե տարածությունը մինչև սննդի աղբյուրը չի գերազանցում 100 մ, ապա հետախույզը նշում է միայն ուղղությունը: Թե ինչ բույսեր այնտեղ կան, մեղուներն իմանում են այն բույրերից, որոնք բերում են մարմնի վրա: Եթե թռիչքը 100 մ ավելի է, ազդանշանով նշվում է ոչ միայն տարածությունն ու ուղղությունը, այլ նաև հանդիպակաց, կողային կամ հընթաց քամու ուժգնությունը: Մեղուները հաշվի են առնում այս գործոնը, ինչպես նաև այլ գործոններ, որոնք խանգարում կամ նպաստում են թռիչքին` մեղուների ազդանշաններում ուղղումներ են արվում.
տարածությունը փոքրանում է կամ մեծանում, կախված այն հանգամանքից, թե ինչ արգելքներ հարկ կլինի հաղթահարել ճանապարհին: Կենսաբանական տեսակետից դա միանգամայն հասկանալի է. մեղուների համար կարևոր է իմանալ, թե որքան ժամանակ ու ուժ կպահանջվի նպատակին հասնելու համար: Իսկ մեղուների կենսաբանական ժամացույցը հրաշալի է աշխատում:
Հետաքրքրական է, որ մեղուները ոչ միայն հստակ պահպանում են կուրսը, այլ նաև կողմնորոշվում են արևի դիրքով, եթե նույնիսկ այն ամպերի ետևում է: Այդ խորհրդավոր երևույթը բացատրվում է նրանով, որ մեղուներն առաջնորդվում են ուլտրամանուշակագույն և բնականորեն բևեռացված լույսով:
Ուլտրամանուշակագույն ճառագայթները, ինչպես ապացուցել է Կարլ Ֆրիշը 1959-ին, թափանցում են նույնիսկ խիտ ամպերի միջով և բևեռացված լույսը, որի ալիքները տատանվում են նույն հարթության վրա, անցնում են ամպերի միջև եղած նվազագույն անցքերով: Մեղվի աչքը, որը բաղկացած է 5 հազար ֆասետներից, վերլուծող օրգանի դեր ունի: Ունենալով այդպիսի հրաշալի օպտիկական սարք, մեղուն որոշում է արևի դիրքը հորիզոնում պարզ երկնքի ցանկացած հատվածով: Մարդը կարող է դա անել միայն սարքերի օգնությամբ:
Արևից բացի, մեղուների համար կողմնորոշիչ են նաև տեղանքի ռելյեֆը, հոտերը, տարբեր առարկաներն ու դրանց գույները: Մեղուն կարող է սխալվել և մտնել կողքի փեթակը, եթե այն այլ գույնով ներկել:
Պարերի ազդանշանային լեզուն անհրաժեշտ է մեղուների համար պարսման ժամանակ: Կացարանը լքելուց առաջ, հարկավոր է նոր, հարմարավետ կացարան գտնել և հետո նոր տեղափոխվել: Նոր տունը պետք է բավարար տարածք ունենա, այնտեղ պետք է ջուր մտնի և քամի խաղա, հարկավոր է, որ բուրի և մրջյուններ չլինեն: Նման կացարան գտնելու համար մեղուները թռչում են տարբեր ուղղություններով: Նրանք մանրակրկիտ ձևով ուսումնասիրում են փչակները, պատերի անցքերը: Յուրաքանչյուր հետախույզ մեղու զեկուցում է իր հետազոտության արդյունքների մասին: Քանի որ հարցը շատ կարևոր է, պարերը կարող են ոչ թե 1-2 րոպե տևել, ինչպես նեկտար հավաքելիս, այլ ժամեր` երբեմն մինչև 20 ժամ:
Ժամեր տևող այդ երևույթի ընթացքում արևն անցնում է երկնքով իր ճանապարհի մեծ մասը: Թվում է թե անկյունն արևի դիրքի և նոր տան ուղղության միջև, որը մատնանշում է մեղուն, պետք է շատ փոխված լինի և նրա տեղեկությունն արդեն արժեք չունի: Սակայն դա այդպես չէ: Ներքին կենսաբանական ժամացույցը մինչև վայրկյանի հարյուրերորդական ճշգրտությամբ հուշում է մեղվին, թե որքան ժամանակ է անցել փեթակ հասնելուց հետո և ինչ անկյունով կարող էր այդ ընթացքում փոխվել արևի դիրքը:
Ինչպես ցույց են տվել երկարամյա դիտարկումները, հետախույզ մեղուն, պարով հայտնելով ուղղության ազիմուտը, անդադար փոխում է ուղղությունն ըստ արևի տեղաշարժի:
Հարկ է նշել, որ Ֆրիշի բացահայտումը միանշանակ չի ընդունվել: 60-70-ականներին բուռն բանավեճ է եղել այն մասին, թե իրոք մեղուները տեղեկատվություն են փոխանցում հեռահար կողմնորոշման համակարգի միջոցով, որը ներառում է աբստրակտ սիմվոլներ, թե ինչ-որ կերպ օգտագործում են հոտավետ նյութեր: Ենթադրություն արվեց, որ վեճի իդեալական հանգուցալուծում կլինեին ռոբոտ-մեղվի օգնությամբ ստացած արդյունքները, որն այդպիսի պար կկատարեր մարդու հսկողությամբ:
1992-ին դանիացի գիտնականները ստեղծեցին ռոբոտ-մեղու, որին սովորեցրին «պարի» բոլոր շարժումները, որոնք նկարագրել էր Ֆրիշը: Եվ հետաքրքիր է, որ ռոբոտ-մեղվի պարին հետևող իսկական մեղուները թռան հենց այն վայրը, որը նշված էր ավստրալացի կենդանաբանի նկարագրության մեջ, որը գաղտնազերծել էր այդ զարմանալի միջատների լեզուն: Այդպես հաստատվեց մեղուների կողմից «պարի լեզվի» կիրառման փաստը: Այդ լեզվի վերծանումը մինչ օրս ավարտված չէ: Նոր հետազոտություններն այդ ոլորտում հետաքրքիր արդյունքներ են տալիս, բայց նաև նոր հարցեր են առաջացնում:

Язык природы бесконечно разнообразен: он может быть быть химическим, электромагнитным, звуковым, световым, языком телодвижений и др.
За последние десятилетия ученые сумели расшифровать достаточно языков, чтобы понять всю сложность эволюционного разнообразия коммуникации в природе.
Так, в 20-х гг. прошлого века немецким зоологом Карлом Фришом был открыт язык пчел.
Сам факт способности пчел передавать информацию о месте массового цветения и наличия у пчел-разведчиц стереотипных повторяющихся движений зафиксирован еще в 1788 г., однако Фриш впервые исследовал это явление именно как язык. Это язык звуков, жестов, запахов.
Оказывается, общение пчел происходит посредством специфических замысловатых жестов и движений, похожих на танцы. Такими своеобразными танцами, к примеру, пчела-разведчик может сообщить своим сородичам информацию о ближайшей поляне полной нектарных цветов, расстоянии и направлении к ней.
Пчела-разведчица, обнаружив цветущее поле, толкается в соты своих подруг, сообщает им о находке и в сильном возбуждении начинает танцевать – вилять кон¬чиком брюшка в разные стороны. Чем ближе место находки от улья, тем активнее ее движения. Танцуя, она делает несколько шажков в определенном направлении по прямой, резко поворачивает в сторону, затем снова повторяет танец – и так до 20 раз.
В полной темноте улья подруги не увидели бы танца разведчицы, но они прикасаются к ней усиками и повторяют его, а после нескольких повторений летят к указанному месту. Расстояние до него они определяют по ритму танца, по времени исполнения фигур, причем время это измеряется с феноменальной точностью – до 0,01 секунды. Начало и окончание фигуры танцовщица регистрирует жужжанием крылышек.
Пчела-разведчица с большой точностью указывает место¬положение кормового участка и ориентируется по солнцу. Если участок находится по направлению к солнцу, то, тан¬цуя, она движется сверху вниз, при направлении от солн¬ца – снизу-вверх, при других направлениях делает любой угол между положением солнца и источником пищи. Величи¬на угла, определяемая фасетками глаз, удивительным обра¬зом транспонируется (перекладывается) на силу тяжести, которую пчелы отлично различают. На горизонтально лежа¬щих сотах не нужно никакого транспонирования. Пчела просто указывает направление источника питания. Если по¬вернуть соты, не меняя горизонтальной плоскости, то она, подобно магнитной стрелке компаса, поворачивается на най¬денный корм. Расстояние до источника корма не свыше 100 м вообще не дается разведчицей, а указывается лишь наличие его. Какие найдены растения, пчелы узнают по аро¬матам, которые она принесла на своем теле. При полетах дальше 100 м сигнализируются не только расстояния и направления, но и сила встречного, бокового или попутного ветра. На этот фактор, как и на другие, мешающие или спо¬собствующие полету, в сообщениях пчел даются поправки – расстояние или удлиняется или укорачивается в зависимости от того, какие трудности придется преодолеть в пути. С биологической точки зрения это вполне понятно: для пчел важно знать, сколько потребуется времени и силы для до¬стижения цели. А биологические часы у них работают пре¬восходно.
Интересно, что пчелы не только точно придерживаются указанного курса, но и ориентируются по высоте стояния солнца, если оно даже закрыто облаками. Это загадочное явление связано с тем, что пчелы руководствуются ультрафиолетовым и естественно поляризованным светом. Ультра¬фиолетовые лучи, как доказал Карл Фриш (1959), проника-ют даже через сплошной облачный покров, и поляризован¬ный свет, волны которого колеблются в одной плоскости, пробивается через малейшие просветы в облаках. Глаз пчелы, состоящий из пяти тысяч фасеток, играет роль ана¬лизатора. Имея такой чудесный оптический прибор, пчела по любому участку ясного неба определяет положение солнца на горизонте. Человек может сделать это только с помощью приборов.
Кроме дневного небесного светила, ориентирами для пчел служат и более простые указатели: рельеф местности, запа¬хи, различные предметы и их окраска. Пчела наверняка до¬пустит ошибку и залетит в рядом стоящий чужой улей, если его окрасить в соответствующий цвет.
Танцевальный язык очень нужен пчелам также во время роения. Прежде чем покинуть обжитое убежище, нужно по¬добрать новое со всеми удобствами и тогда уже переселяться. Новый дом должен иметь достаточную жилплощадь, в него не должна проникать вода и дуть ветер, нужно, чтобы в нем хорошо пахло и не было муравьев – ненужных сожителей. На подыскание жилья в разные стороны вылетает целая бригада пчел. Они тщательно осматривают каждое дупло в дереве, дыру в стене, а то и скворечник. Каждая разведчица своими танцами докладывает улью результаты обследования. Поскольку дело очень важное, танцы длятся не одну-две минуты, как при сборе нектара, а часами (иногда по двад¬цать часов кряду).
За это многочасовое выступление разведчицы во мраке улья солнце пройдет большой путь по небо¬своду. Казалось бы, угол между положением солнца на горизонте и направлением к новому дому, куда показывает пчела, должен сильно измениться, и ее сообщение уже не имеет никакой ценности. Но этого не бывает. Внутренние биологические часы с точностью до одной сотой секунды со¬общают пчеле, сколько прошло времени с тех пор, как она подлетела к улью и на какой угол за это время перемести¬лось солнце.
Как показали длительные наблюдения, пчела-разведчица, сообщая танцами азимут направления, непрерывно меняет направление в строгом соответствии с движением солнца.
Следует заметить, что открытие Фриша было признано отнюдь не безоговорочно. В 60— 70-е годы разгорелась бурная дискуссия по поводу того, действительно ли пчелы передают информацию с помощью системы дистанционного наведения, включающей абстрактные символы, или они в какой-либо форме используют пахучие вещества. Было высказано предположение о том, что идеальным разрешением этого спора были бы результаты, полученные с помощью пчелы-робота — модели, изготовленной для выполнения танца под контролем человека.
В 1992 году ученые из Дании создали пчелу-робота, обученную всем движениям «танца» языка общения, которые описал зоолог Карл фон Фриш. И что удивительно, наблюдавшие за «танцами» пчелы-робота настоящие насекомые полетели именно в то место, которое было указано в описаниях австралийского зоолога, разгадавшего язык этих удивительных насекомых. Так был подтвержден сам факт использования пчелами «языка танцев». Расшифровка этого языка до сих пор не завершена. Новые исследования в этой области приносят интересные результаты, но они же ставят и новые вопросы.