20 Մայիս 2016 - 08:15 AMT
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) զգուշացրել է 2016-ի ամռանը Վրաստանի սևծովյան ափամերձ տարածքներում Զիկա վիրուսի տարածման վտանգի մասին, հայտնում է Sputnik-Վրաստանը:
Զիկայի վիրուսի տարածման վտանգը չափավոր է գնահատվում Եվրոպայի 18 երկրներում և բարձր` Մադերա կղզում և Սև ծովի հյուսիս-արևելյան ափամերձ տարածքում:
Սպառնալիքի բարձր մակարդակի պատճառն այդ տարածքներում Aedes aegypti մոծակի առկայությունն է, որն էլ այդ հիվանդության հիմնական տարածողն է:
Ռիսկային գոտում հայտնված երկրների համար ԱՀԿ-ն խորհուրդ է տալիս ակտիվացնել պայքարը մոծակների դեմ` կրճատելով նրանց պոպուլացիան:
Վրաստանի իշխանություններն ավելի վաղ հայտարարել էին, որ մտադիր են ախտահանող միջոցառումներ իրականացնել Անակլիայից մինչև Սարպի ընկած տարածքում:
Հիվանդության ինկուբացիոն շրջանի մասին քիչ բան է հայտնի, հավանաբար այն կազմում է 1-3 օր: Ախտանշանները վառ արտահայտված չեն և նման են այլ ինֆեկցիոն հիվանդություններին: Վարակի ընթացքը միշտ ավելի սուր է, խրոնիկ ձև հիվանդությունը չունի: Անցնում է բավականին արագ, սակայն վիրուսը կարող է փոխել մարդու օրգանիզմի գենային կառուցվածքները և հազվադեպ, բայց վտանգավոր բարդություններ առաջացնել: Հատուկ բուժում, ուղղված պաթոլոգիկ գործընթացի հարուցիչի ոչնչացմանը, Զիկա տենդի համար գոյություն չունի: Բուժումը ենթադրում է անկողնային ռեժիմ, հեղուկների օգտագործում ինտոկսիկացիայի մակարդակի նվազեցման նպատակով, ինչպես նաև հեշտ յուրացվող և վիտամիններով հարուստ սնունդ:

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) предупредила о возможности распространения вируса Зика на грузинском побережье Черного моря к лету 2016 года, передает Sputnik-Грузия.
Вирус Зика переносят комары. У людей с болезнью, вызванной вирусом Зика, обычно наблюдается лихорадка, кожная сыпь и конъюнктивит, а также боль в мышцах и суставах, недомогание и головная боль. Эти симптомы обычно сохраняются в течение двух-семи дней. Вирус наиболее опасен для беременных женщин.
Вероятность местной передачи вируса Зика, при отсутствии каких-либо мер по снижению угрозы, оценивается как умеренная в 18 странах Европейского региона и как высокая — в ограниченных географических областях: остров Мадера и северо-восточное побережье Черного моря.
Причиной для высокого уровня угрозы является наличие в этих регионах комаров Aedes aegypti, которые являются основными переносчиками вирус Зика.
Для стран, где существует высокая или умеренная вероятность местной передачи вируса Зика, ВОЗ рекомендует укрепить деятельность по борьбе с переносчиками для предупреждения завоза и распространения комаров и сократить плотность их популяции.
Во избежание появления вируса Зика и других подобных заболеваний власти Грузии ранее заявили, что намерены провести дезинфекционные работы на черноморском побережье, от Анаклиа до Сарпи.
Вспышки болезни, вызванной вирусом Зика, зарегистрированы в Африке, Северной и Южной Америке, Азии и Тихоокеанском регионе.