23 Մայիս 2016 - 06:16 AMT
Թուրքիայի իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցության նոր առաջնորդ է ընտրվել տրանսպորտի նախարար Բինալի Յիլդիրիմը` ուստի, նա էլ կստանձնի երկրի վարչապետի պաշտոնը:
60-ամյա քաղաքական գործիչը ԱԶԿ հիմնադիրներից մեկն է եղել Թուրքիայի նախագահ էրդողանի հետ միասին: Նրա օգտին է քվեարկել կուսակցության համագումարի 1405 պատվրիակ: Ինքը Յիլդիրիմը հայտարարել է, որ ԱԶԿ-ն կշարունակի էրդողանի ուղին, հայտնում է ՌԲԿ-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Էրդողանն ընդունել է նախորդ վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի հրաժարականն ու խնդրել է իշխող կուսակցության նորընտիր նախագահին ընտրել կառավարության նոր կազմը` հաստատելով նրան որպես վարչապետ:
Յիլդիրիմը ԱԶԿ նախագահի միակ թեկնածուն էր: Նրա ընտրությունը թույլ կտա Էրդողանին ուժեղացնել հսկողությունը կառավարության հանդեպ:
Մայիսի 5-ին Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է վարչապետի պաշտոնից հեռանալու մասին` Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էևդողանի հետ տարաձայնությունների պատճառով:
Դավութօղլուն հայտարարեց, որ չի առաջադրելու իր թեկնածությունը իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցության նախագահի պաշտոնում մայիսի 22-ին կայանալիք կուսակցության արտահերթ համագումարում: Դավութօղլուն վարչապետ դարձավ 2014-ին: Վերջին շրջանում նրա և նախագահ Էրդողանի միջև տարաձայնություններ են առաջացել, մասնավորապես, քրդական հարցի լուծման և ընդդիմադիր լրագրողների և հասարակության ներկայացուցիչների ձերբակալությունների հարցում:

Новым лидером правящей партии в Турции был единогласно избран министр транспорта Бинали Йылдырым, он же, соответственно, станет премьер-министром страны.
60-летний политик был одним из учредителей Партии справедливости и развития (ПСР) Турции наравне с президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом, за него проголосовали 1405 делегатов на съезде партии. Сам Йылдырым заявил, что ПСР продолжит «путь Эрдогана», передает РБК со ссылкой на Reuters
Позднее стало известно, что Эрдоган принял отставку предыдущего премьера Ахмета Давутоглу и попросил нового лидера правящей партии сформировать состав нового правительства, тем самым подтвердив его в качестве нового премьер-министра страны.
«Наш президент поручил председателю ПСР Бинали Йылдырыму сформировать 65-е правительство», — говорится в заявлении главы государства.
Йылдырым был единственным кандидатом на роль главы партии. Как добавляет агентство, его избрание позволит Эрдогану, стремящемуся к расширению своих полномочий, усилить контроль над правительством.
5 мая стало известно, что премьер Турции Ахмет Давутоглу 22 мая на внеочередном съезде правящей Партии справедливости и развития (ПСР) уйдет в отставку. Там же будет избран новый председатель. Сам Давутоглу заявил, что не будет участвовать в выборах председателя партии.
Эрдоган, комментируя проведение внеочередного съезда ПСР, сказал, что решение было принято премьером страны. Давутоглу же в последнем выступлении опроверг слова Эрдогана.
Еще в начале мая турецкие СМИ назвали претендентов на пост председателя ПСР. В их числе были – министр транспорта, судоходства и коммуникаций Бинали Йылдырым, министр юстиции Бекир Боздаг, министр энергетики и природных ресурсов Берат Албайрак, вице-премьер Нуман Куртулмуш и вице-председатель правящей партии Мехмет Али Шахин.