Ադրբեջանը չի առարկում ԵԱՀԿ ղարաբաղյան կարգավորման գծով գործող նախագահի լիազորությունների ընդլայնմանը: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, արտաքին կապերի բաժնի պետ Նովրուզ Մամեդովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մամեդովն ասել է, որ նախագահների Վիեննայում կայացած հանդիպմանը Ադրբեջանը չի առարկել դիտարկման համար ԵԱՀԿ նախագահի մանդատի ընդլայնման դեմ:
Ավելի վաղ Մամեդովը, մեկնաբանելով համանախագահների հայտարարությունը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի լիազորությունների ընդլայնման վերաբերյալ, հայտարարել էր, որ Անջեյ Կասպրշիկի լիազորություններում զգալի փոփոխություններ լինել չեն կարող: «Այնտեղ նշվածը Մինսկի խմբի դիրքորոշումն է, մենք նման պարտավորություններ չենք ստանձնել»,-ասել էր նա:
«Վիեննայի հանդիպմանը մենք համաձայնվել ենք ամրապնդել հրադադարի ռեժիմը ապագայում բանակցությունները շարունակելու համար: Ամենակարևորն է, որպեսզի առաջիկայում պահպանվի կրակի դադարեցման ռեժիմը, սադրանքներ չլինեն, որպեսզի հունիսին սկսվի բանակցային գործընթացը»,-ասել էր Մամեդովը:

Азербайджан не возражает против расширения полномочий действующего председателя ОБСЕ по карабахскому урегулированию. Об этом заявил заместитель руководителя администрации президента Азербайджана, заведующий отделом по внешним связям Новруз Мамедов, передает РИА Новости.
Мамедов сказал, что на венской встрече президентов, Азербайджан не высказал возражений против расширения мандата представителя ОБСЕ для проведения мониторинга.
Хотя ранее Мамедов комментируя заявление сопредседателей по поводу расширения полномочий существующего офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ в целях укрепления режима перемирия, заявлял, что существенных изменений в полномочиях Анджея Каспршика быть не может.
«Указанное там является позицией Минской группы, мы по этому поводу не брали обязательств», – сказал он.
Это была первая встреча Саргсяна и Алиева с обострения ситуации в Нагорном Карабахе в апреле. В ходе встречи были достигнуты согласия предпринять шаги для внедрения механизма мониторинга исполнения соглашений и расследования инцидентов, увеличения возможностей команды личного представителя председателя ОБСЕ, а также – для возможного возобновления переговорного процесса мирного урегулирования конфликта.